
Enyhülhet a háztartásokat és vállalkozásokat egyaránt érintő nyomás, megfordulni látszik az inflációs trend, és lassan csökkenő tendenciát mutat a pénzromlás a februári adatok szerint hazánkban. Portálunk megkérdezte az árak alakulásával kapcsolatban Boros Imrét, aki szintén pozitív fordulatot vár az infláció év végi alakulásában, azonban leszögezte, hogy fontos különbséget tennünk az éves és az év végi inflációs mutató között, mint mondta ez utóbbi decemberben akár tíz százalék alá is kerülhet. A közgazdász szerint a kereskedők a szankciók miatti energiadrágulásra ültek rá, ugyanakkor a hatóság végzi a dolgát, ez pedig az árakban is érzékelhető.
A Világgazdaság elemzése szerint februárban 25,4 százalékkal nőttek a fogyasztó árak, ez azt jelenti, hogy januárban tetőzött a drágulás Magyarországon, azaz másfél év óta először fordult elő, hogy nem emelkedett tovább az infláció. Az árnyomás lassulására utal, hogy a havi bázisú maginflációs mutató 1,1 százalékkal nőtt, utoljára 2021-ben láttunk ilyen alacsony értéket.
Februárban az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a háztartási energia és az élelmiszerek ellenértéke emelkedett a leginkább. Míg az élelmiszerárak a januárban 44, februárban 43,3 százalékkal emelkedtek. A termékcsoporton belül a liszt (9,8) és az étolaj (3,4) ára nőtt a legkisebb mértékben, míg leginkább a tojás, a tejtermékek, a vaj, a vajkrém, a sajt és a kenyér ára nőtt. A háztartási energia 49,0 százalékkal drágult, ezen belül a vezetékes gáz ára 78,4, a tűzifáé 59,5, a palackos gázé 52,0, az elektromos energiáé 27,6 százalékkal nőtt. A portál továbbá jó hírnek tartja, hogy a margarin 2,2, a sertéshús 0,6, a baromfihús 0,5 százalékkal lett olcsóbb. A háztartási energia ára 2,0 százalékkal mérséklődött, ezen belül a vezetékes gázért 5,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Portálunk az infláció alakulása kapcsán megkereste Boros Imrét, hogy megtudjuk, túl vagyunk-e már az árak tetőzésén, és várhatóan folytatódhat-e a csökkenő tendencia.
A szakértő szerint a nehezén már túl vagyunk, és innentől csökkenő árakra számíthatunk. Hozzátette, hogy nem lépcsőzetes csökkenősről kell beszélnünk, az év folyamán előfordulhatnak kilengések:
Elsősorban meg kell néznünk, hogy mi okozta a inflációt. Az elsődleges ok az energiahordozók drágulása volt, ami szankciós esemény, erre a hullámra ráültek természetesen a kereskedők is, de úgy látom ebben a kérdésben a hatóság végzi a dolgát
– fogalmazott, hozzátéve, hogy úgy látja, azzal, hogy az energiaárak ismét csökkennek, “szépen lassan viszik a többit is lefelé”. Boros Imre szerint decemberben az év végi infláció várhatóan a kormány előrejelzésének megfelelően tíz százalék környékén, sőt az alatt lehet. Megjegyezte azonban, hogy az év végi inflációt meg kell különböztetnünk az éves inflációtól, ez utóbbi ugyanis az előző hónapok átlagából következik. Mint mondta, év közben várhatóak még kilengések, de a csökkenő tendencia megmarad.
Forrás: Világgazdaság; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Orientál
2023-03-11 at 13:39
Gyurcsányék annyira szétlopták csődbe a hazánkat hogy több mint 5 ezer egészségügyi dolgozót rúgta ki ,több mint 15 ezer kórházi ágyat vettek el a betegektől , ráadásul minden beteg orvos találkozásér és kórházban töltött minden napért 300 forintot loptak ki a betegek zsebükből ,pedig akkor aszálykár USA-ból kreált háború lusta migránsok áradata sem volt ,csak úgy a balliberális Gyurcsányék szétlopták a hazánkat .
Orientál
2023-03-11 at 13:32
firefly Te az vagy mint az országunkat kifosztó hazánkat csődbe vivő hazug elvtársaid a balliberális Gyurcsányodék akik olyan vehemensen lopták szét és adtak potom pénzekért az idegen elvtársaid tulajdonába állami vagyont hogy 20 milliárd adósságot k*rtatok ide a népnek. Ilyenek tömnétek tele mint ti élősködő migránsaitokkal hazánkat.
Firefly
2023-03-10 at 21:35
Az csodás, hogy a mostani 25% feletti infláció következtében kialakult rekordmagas árak év végén már talán “csak” még további 10%-al fognak emelkedni (ha bejön ez a nagyon optimista forgatókönyv..tekintettel arra, hogy még most februárban is bőven 25% felett volt az érték..)
Naprózsa
2023-03-08 at 23:10
Mint szinte mindig, egyetértek Boros Imrével és a “Háttérkép” elemzőivel. Már decemberben jósoltam, hogy januártól csökkenni fog az áremelés, sőt…
Ennek több oka van:
1. Fogy az emberek pénze. Sokaknak volt tartalékuk, ezért egy ideig nem változtattak a fogyasztási szokásaikon, de mára láthatóan olvad a megtakarítás és már megnézik az emberek, hogy mit vesznek és hol.
2. Pofátlanul visszaéltek a cégek az inflációs várakozáson és az energiaár növekedésnél indokolatlanul sokkal, a szükséges 50% emelés helyett az árak 3-szoros vagyis 300% os emelése okán van miből “akciózni” vagyis árat csökkenteni.
3. Kezdenek az emberek – s talán a kormány is – helyén becsülni a hazai mezőgazdaságot, ahol nem kell narancsot, banánt importálnunk, hanem vehetjük a hazai retket, gyümölcsöt, sőt megint ültethetünk a kertben is. Itt viszont nem kell világvégéről drágán szállítani.
4. A várható pénzromlás okán sokunk előrehozta a vásárlást. Mi a rokonságunknak már a covid idején is javasoltuk, hogy amit később mindenképpen terveznének beszerezni, azt vegyék meg, mert többet spórolnak vele mintha a bankban kamatoztatnák a pénzt. Ez persze csak akkor működik, ha van tartalék, viszont az előrelátóbbak így is tettek, ez meg növelte a vásárlásokat, és a cégek félreértelmezték s ezért mertek ily pofátlanul nyerészkedni. Most jön viszont a kopp, miután jelentősen csökkenni fog a vásárlás.
5. Az építőipar leáll, több kliensem már leállította az építkezését, nem oly optimista mint két éve. Viszont kicsit nő a használt lakás, főleg a kisebbek és nyaralók iránti kereslet.
6. Úgy fest, ha nem terjed tovább az ukrajnai proxiháború, vagy elfogy az ukrán férfi, akkor már beállítottuk az energiaárakat, vagyis nem nő már jelentősen tovább, vagyis nincs ilyen ürügy újabb áremelésekre.
Persze ez csak természetes folyamatok esetén igaz, ha a Háttérhatalom továbbra is a belterjes, buzi idiótáira hallgat, akkor bármi lehetséges…
Munkásember
2023-03-08 at 19:12
Tavaly januárban 300ft ért vettem a kenyeret. Most januárban 800 ért. És majd minden újra szép és jó lesz, mert már lejjebb megy az ára 700 ra.
Most pl akciós a darálthús az auchanban 2000ft egy kiló.
Ennyit az inflációról, meg a 10% ról. És aki nem érti mit jelent a %, az üljön vissza az általánosba, mert hülye, és mert a piacon vette a bizonyítványait.
nemzeti
2023-03-08 at 18:56
Bizakodó tetszik lenni.
Nekem Csintalan Sándor jutott most eszembe
a 2000-es évek elejéről.
Hesslerezredes
2023-03-08 at 18:43
Remélem erre a hírre 2023.december végén visszatérünk.
Csak, hogy lássuk, hogy bejött-e a (feltételes) jóslat?
Orientál
2023-03-08 at 16:35
PÁL JÓZSEF Csak ehhez ezekben az inflációs időkben milliárdok is kellenek. Sok sikert kívánok neked például az eu-s helyreállítási támogatás hazánk részére odaadásához.
PÁL JÓZSEF
2023-03-08 at 16:14
Ez reményt keltő, bíztató és nincs szándékomban az ördögöt a falra festeni, de sajnos az agrárgazdaság rossz irányba tervez, sőt rossz döntések miatt, még az idei termést is kockáztatja, mint ahogyan 2022-ben akaratlanul, bár elég régóta több helyen, több formában bejegyeztem a Kárpát-medence víz körforgásának módját: hogyan mivel szakították meg több szinten, hogyan lehetne javítani rajta,- mi mi halaszthatatlan, mi szükségszerű! Talán ellenzékinek néztek és ezért sorozatban hozták a rosszabbnál rosszabb döntéseket: Építik, győzködnek és büszkélkednek a megépített víztárolók elenyésző teljesítményének, aminek a következménye a 2022-s aszály mértékét jelezte! Az Alföld és a Velencei tó kiszáradása. A medencénkbe érkező vizeket a felszín felett kell tárolni, az élővilágban és a szükséges mennyiségű fák által párologtatott,- a légtérbe folyamatosan átadott módon, amely így jut el a vízgyűjtő területekre, elosztva,- növelve a folyók,- tavak- és a talajvíz szintjét, több 100 millió m3-t folyamatosan adagolva egész évben! A miniszter úr szárazság tűrő fajtákkal próbálkozik amelyek kevesebbet párologtatnak,- növelve az ismételt aszály megjelenését,- növekedését! Ehhez még hozzá járult, az enyhe tél ellenére a tűzifák mértékének + növelése, és 30000 fa telepítése, amelynek a párologtatási felülete csak töredéke a kivágott fák párologtatási felületének. Hogy miért ez a megoldás? a medencénket körülvevő hegyek elött a lehűlt párás levegő megemelkedve tovább hűlve a pára kicsapódik, táplálva a vízgyűjtő területeinket. Ha nincs elegendő pára a légtérben a túlmelegedett felszínről a kevés pára gyorsabban,- magasabbra emelkedik,- ahol a gyorsabb szelek a hegyeken túlra viszi és nem a mi vízgyűjtő területeinket táplálja, megszűntetve a medencénken belüli víz körforgását, így csak a tenger, vagy az óceán felől érkezhet + víz, ami a viharok mellett jégverés, vagy felhőszakadásként jelentkezhet, vagy a folyók mértéken felüli árvizekkel. Szükséges lenne, az atomerőművek mellett az alternatív energiák jobb hatásfokú fejlesztése, rendszerbe szervezése és alkalmazása! Az energia tárolását nem csak akkumlátorban lehet tárolni, hanem légtartályokban is, amelyből olyan gyorsan kivehető, mint egy gázüzemű csúcserőmű indítása. Ha a földbe sűlyesztve van a földhő növeli is a teljesítményt! Ha a felszínen van, a nappali és éjszakai hő különbséggel is növelhető számítógép segítségével a tárolható mennyiség.