
A második világháborús hadifoglyokról a GULAG–GUPVI táboraiba elhurcolt honfitársaink szoktak eszünkbe jutni, és keveset beszélünk azokról, akik nyugati fogságba kerültek. Valóban nem várt rájuk olyan hosszú és kíméletlen szenvedés, mint a távoli Szibéria koncentrációs lágereiben lévőkre, de életüket ugyanúgy megnyomorította a kommunista rezsim, mint a Szovjetunióba került társaikét.
Azok, akik nem az emigráció ugyancsak keserű kenyerét választották és hazatértek, évtizedekig viselték a „nyugatos” bélyeget, kitaszítottként tengődtek, a rendszer ellenségként kezelte őket.
A polgári Magyarország száműzetése
A háború utolsó hónapjaiban több százezer katona és civil hagyta el Magyarországot és menekült Nyugatra – többségük hadiparancsot teljesítve, vagy csak rettegve a szovjet megtorlástól. Sokan hadifogságba kerültek, a civilek menekülttáborokban tengették napjaikat, és folyamatos kétségek között hánykolódtak, hogy érdemes-e visszatérni szeretett hazájukba, rokonaikhoz, barátaikhoz. A szovjet megszállás előrevetítette számukra a gyűlölt – és 1919-ben meg is tapasztalt – bolsevik rendszer rémét, amelyben csak üldöztetésre számíthattak. Idehaza a kommunista propaganda szemében egyöntetűen fasisztának és háborús bűnösnek voltak beállítva, holott ők voltak azok, akik a trianoni összeomlás után működőképes, prosperáló országot építettek a csonka hazából. Katonatisztek, hivatalnokok, tanárok, arisztokraták, gyárosok, jogászok és családtagjaik voltak ők, vagyis a két világháború közötti Magyarország értelmiségi elitje. Jól érezték, hogy a kibontakozó „demokratikus” világban nem lesz rájuk szükség, sőt, üldöztetést fognak elszenvedni, sokuknál mégis erősebb volt a honvágy.
A „háborús bűnösök” termelése
A háború befejezése után a hadifogolykérdés a legégetőbb problémák egyikének bizonyult, hiszen alig volt olyan család, ahol ne aggódtak volna egy-két rabságban tengődő szerettükért, ráadásul elsősorban a munkaképes és családfenntartó férfiak voltak érintettek, akik nélkül lehetetlenné vált volna az ország újjáépítése is. A pártok kommunikációjában a fogságba esettek kiszabadítása kötelező programponttá vált, hiszen az őszi nemzetgyűlési választásokra készülve enélkül nem lehetett politikai tőkét kovácsolni. A kommunisták is felismerték a kérdés kiemelkedő jelentőségét, és mindent megtettek azért, hogy kisajátítsák a tematikát.

Hegyeshalom, 1945. október 24. Karhatalmi alakulat áll a hegyeshalmi vasútállomáson. A határ mellett, Hegyeshalomnál szűrőállomást állítottak fel, ahol megvizsgálták a hazatérő hadifoglyok és a külföldről betelepülő menekültek egészségügyi állapotát. A szűrővizsgálatok mellett fertőtlenítették is az ide érkezőket, akik csak ezután térhettek vissza otthonaikba. MTI Fotó/MAFIRT felvétel
A szovjet hadifogságba esettek sorsának firtatása kényelmetlen volt a kommunista párt számára, ezért vállalták fel a Nyugaton lévők hazaszállítását. Velük ráadásul „két legyet is üthettek” egy csapásra, hiszen a Péter Gábor által vezetett politikai rendőrséget azzal az indokkal állították fel, hogy felkutassa és számonkérje a háborús bűnösöket, a futószalagon sorjázó népbírósági perek lefolytatásához pedig vádlottakra volt szükségük.
Péter Gábor személyesen kívánta felügyelni a hadifoglyok hazaszállítását, így egy bizottság felállítását kezdeményezte, ahová a saját embereit is delegálta. A szándéka egyértelmű volt: politikai szűrést akart végezni a visszatérők között, hogy a rendíthetetlen antikommunista meggyőződéssel rendelkező magyarok véletlenül se nyerhessék vissza állampolgári jogaikat, és ezzel a választásokon való részvétel lehetőségét. Kezdetben a szovjetek akadályozták a foglyok hazaszállítását, időt akartak nyerni addig, amíg a kommunista párt létrehozza a szűrőtáborokat, ahol biztonsággal ki tudják válogatni a politikailag nem megbízható embereket.
1945 nyarán az amerikai és angol hatóságok megpróbálkoztak azzal, hogy útnak indítsanak hadifogolytranszportokat Magyarország felé a szovjetek háta mögött, de a magyarországi Szövetséges Ellenőrző Bizottság (SZEB) – vagyis a szovjetek – tiltakoztak az eljárás ellen. Az első szállítmányok tagjai közül sokakra nem a szabadság, hanem orosz fogság várt, miután a megszállók a vagonokat azonnal továbbhajtották a keleti határ felé. Nem volt még készen a szűrőtáborok rendszere, így a szovjetek és a helyi kommunisták tartottak attól, hogy a hadifoglyok kontrollálatlan hazaáramlása politikai kockázatot jelent a bolsevik hatalomátvétel szempontjából.

Hegyeshalom, 1945. október. Hadifoglyokat szállító vonat gördül be a határállomásra. A vasúti kocsi ablakában katonasapkás honvédok szalutálnak. A hadifogságból hazaérkező katonák a hegyeshalmi szűrőállomásra kerülnek, ahol igazolniuk kell a múltjukat, valamint egészségügyi szűrésen és fertőtlenítésen is átesnek, mielőtt tovább indulhatnak a családjukhoz, az otthonukba. MTI Fotó/MAFIRT felvétel
Az USA Péter Gábor oldalán
1945 augusztusában egy háromfős küldöttség érkezett Salzburgba, ahol az amerikai megszálló erők képviselőivel tárgyaltak. A küldöttség tagjai a moszkovita Farkas Mihály, a politikai rendőrség megszervezésével megbízott Péter Gábor és hivatalosan a háborús bűnösök felkutatására létrehozott Katona Politikai Osztály (Katpol) vezetője, Pálffy György voltak. Amerikai részről jelen volt a titkosszolgálat, vagyis az OSS magyar ügyekkel foglalkozó részlegének vezetője, Himler Márton ezredes.
Himler baloldali újságíró volt, aki még az első világháború előtt vándorolt ki az Egyesült Államokba, ahol változatos közéleti tevékenységet végzett: például megszervezte az 1919-es kommün után Magyarországról elmenekült kommunisták támogatását. Hogy miként került egy szélsőbaloldali ember az amerikai titkosszolgálat tiszti állományába, nehéz megmondani, de 1945-ben az amerikai titkosszolgálat ezredeseként legfőbb feladata az volt, hogy összegyűjtse és kiszolgáltassa a magyar kormánynak az elmenekült és háborús bűnösnek tartott személyeket.
A Péter Gáborék által összeállított lista alapján elfogott közel négyszáz gyanúsítottat egyenesen a politikai rendőrség Andrássy út 60-ban található központjába szállították, ahol időnként Himler személyesen is megfordult, fenntartva az együttműködést a kommunista terror erőszakszervezetének hírhedt vezetőjével. Az amerikai segítséggel összegyűjtött, háborús bűnökkel vádoltak között egyaránt megtalálhatók voltak a Szálasi-kormány jól ismert képviselői és nyilas vezetők, de olyanok is, akik csak a kommunisták mindenhol ellenséget sejtő attitűdje miatt válhattak üldözötté. A fennmaradt források arról tanúskodnak, hogy a Péter Gáborék által összeállított listát kritika nélkül fogadta el a Himler által irányított amerikai részleg, és kivétel nélkül átadták azokat az embereket, akiket azonosítani tudtak. Az amerikai hadsereg tehát közvetlenül is segített Péter Gábor keretlegényeinek a kommunistaellenes személyek likvidálásában.
Nincs bocsánat
A háborús bűnösök listáján szereplő személyek felkutatása a nyugati szövetségesek és a politikai rendőrség, vagyis a kommunisták kooperációjában folyt az első pillanattól kezdve. A nyugati hadifoglyok többségének hazahozatala és politikai ellenőrzésüknek lefolytatása azonban még megoldatlan kérdés volt. Szórványosan, kisebb kontingensekben már 1945 késő tavaszától érkeztek vissza Ausztriából magyarok, de róluk kimutatás nem készült, így politikai megbízhatóságukat sem tudta a rendészet ellenőrizni. Külön szervezeti keret kialakítására volt szükség ahhoz, hogy e „kényes kérdés” a kommunisták számára megnyugtatóan rendeződjön. 1945 augusztusának végére sikerült a Honvédelmi Minisztérium hatásköréből elvonni a hadifoglyok sorsának felügyeletét, és a Belügyminisztérium keretei között felállítani egy erre szakosított intézményt, a Hazahozatali Kormánybiztosságot. Erre azért volt szükség, mert a honvédelmi miniszteri szék a koalíciós partnerek kezében volt, a belügy viszont az első pillanattól kezdve kommunista vezetés alatt állt.
A kormánybiztosság vezetője Millok Sándor lett, helyettese Tömpe András. Millok szociáldemokrata politikus volt, aki a kommün bukása után 1924-ig élt emigrációban Bécsben. A háború alatt Mauthausenbe deportálták, hazatérte után miniszterelnökségi államtitkár lett, szeptember elsejétől pedig a repatriálást vezényelte kormánybiztosként. Tömpét 1945 januárjában az Ideiglenes Nemzeti Kormány bízta meg Debrecenben egy politikai alapon működő erőszakszervezet felállításával, ezzel párhuzamosan azonban létrejött a Péter Gábor vezette Politikai Rendészeti Osztály (PRO) is Budapesten. Az illetékességi vita úgy oldódott meg, hogy Tömpe a vidéki kapitányságok megszervezését és munkáját felügyelte, míg Péter a budapesti kerületek politikai rendészetéért felelt.

Budapest, 1947. június 15. Édesanyja fogad egy szovjet hadifogságból hazatérő honvédet. Fotó: MAFIRT/Rózsa László
Tömpe régi mozgalmi ember volt, harcolt a spanyol polgárháborúban, jól ismerte a konspiráció és a hálózatépítés minden csínját-bínját, vagyis személyében olyan ember irányította a „nyugatosok” felülvizsgálatát, aki szakmai és ideológiai szempontból is a legfelkészültebbnek számított. A tét nem volt kicsi, hiszen a kommunista párt arra készült, hogy az elkövetkező hónapok során átvegye a kizárólagos uralmat az ország felett, nem volt hát szükségük olyan személyekre, akiket „megfertőzhetett” a Nyugat demokratikus szelleme, de még inkább veszélyforrást jelentettek azok, akiket valamelyik angolszász titkosszolgálat beszervezett.
Mivel javarészt katonaviselt, vagyis felkészült és tapasztalt emberekről volt szó, akik számára a szovjet megszállás egyet jelentett a nemzethalállal és a haza elestével, a nyugati hírszerzés tisztjei könnyen toborozhattak közöttük. Az államvédelem későbbi dokumentumaiban és a koncepciós perek irataiban állandóan visszatérő szófordulattá vált az „imperialista kém” minősítés, amellyel előszeretettel bélyegeztek meg mindenkit, akinek volt valamilyen kapcsolata a Nyugattal. Sok esetben nem alaptalanul hangzottak el ezek a vádak, hiszen a negyvenötös menekültek közül valóban sokan hajlandók voltak együttműködni valamely nyugati titkosszolgálattal abban a reményben, hogy felszabadíthatják Magyarországot a vörös uralom alól. Emellett a kommunista párt funkcionáriusai azzal is tisztában voltak, hogy a visszatérők között kevesen lesznek olyanok, akik a választásokon rájuk szavaznának, vagyis az alapos politikai szűrésre komoly indítékaik voltak. Mi történt a hazatérő hadifoglyokkal Magyarországon? A jövő héten innen folytatjuk!
Vezető kép: Debrecen, 1947. június 16. Rákosi Mátyás, a Magyar Kommunista Párt főtitkára köszönti az első szerelvénnyel hazaérkező hadifoglyokat a debreceni állomáson. A háttérben balra Molnár Erik népjóléti miniszter. MTI Fotó/MAFIRT: Bass Tibor
Hakapeci
2023-07-25 at 19:45
Minálunk több un.háborúsbűnös lett elítélve,kivégezve mint pl.a németeknél…..
Bubu
2023-07-13 at 19:21
smarton
2023-07-13 at 12:11
Tiszteletem és együttérzésem Önnel.
smarton
2023-07-13 at 12:11
Ferenc Antosik
2023-07-10 at 15:40
Nem érdemes mocskoknak válaszolni.
Az én apám 100 kilós hatalmas ember volt és 38 kilósan érkezett meg a Déli pályaudvarra 4 és fél év után. A nagypapám ott dolgozott, minden nap várta és nem ismerte meg, amikor tényleg megérkezett egy ukrajnai koncentrációs táborból.
Nekünk gyerekeknek sosem beszélt arról, ami kint volt. A nagymamám, anyukám, nagybátyáim sokkal később mondtak el szörnyű dolgokat.
Ő is azok közé tartozott, akiket Ausztriából közvetlenül küldtek ki a szovjetekhez.
Bubu
2023-07-12 at 16:44
Ferenc Antosik
2023-07-10 at 15:40
A Szovjetunióba került hadifoglyok között rögtön a háború után odakerültek között volt a legynagyobb az elhalálozás. Borzalmas körülmények között roppant szenvedéseken át építették azokat a lágereket ahová aztán tömegessen szállították az elhurcoltakat. Sokan estek hadifogságba még a háború alatt, közüllük alig maradt túlélö. Èdesapám mit egyetemista lett besorozva 44-ben, négy hét kiképzés Jutason, aztán irány Németország, mert az oroszok már nagyon közel voltak. Bayreythig jutottak, onnan amerikai fogságba. A felszabadított dachaui kozentrációs táborban várta sok magyarral eggyütt, hogyan tovább. Mivel Budapestre akart visszajönni, a legvégén engedték haza több társával. Aki nyugatra akart menni aszerint, hogy milyen foglalkozású, iskolai végzettsége van, és átvizsgálás után hamarabb szabadult. Hazaérkezése után rögtön meghurcolták, az egyetemet nem fejezhette be, úgynevezett “B”-listás volt élete végéig.
Ezek
2023-07-11 at 20:19
Akik tudták, hogy a hazajovetel kockázattal jár, nem jöttek haza, hanem később üzletemberként működtek együtt a kommunistákkal.
Csak a naiv, hiszékeny hazaszeretok jöttek haza, 56 után is pontosan ez történt Wittner Mária szabadságharcos társával.
Mikor fogjuk megtanulni, hogy
SOHA NE HIGGY A KOMMUNISTANAK!
Ferenc Antosik
2023-07-10 at 15:40
Nem kedves molier! Édesapám 6 évig volt hadifpgoly Szovjetúnióban. Nem fosta le a bokáját. Mint sokan akkoriban. Nagyon lehangoló és szélsőségesen libernyák a megtörténtek megközelítése. Ami meg az idillikus jelenete illeti,azt a hazug fényképet, a kihízott zubbonyú hazaért hadifogolyról az egy fos hazugság. Olyan mint az ön bokája. pl.az én Édesapám szörnyű állapotban tért vissza a szovjethonból. Szerintem olvasson sokat és művelődjön. Lehet sikerül a tudás birtokába jutni.Sokat mesélhetnék, mert a Szüleim nem tartottak semmit titokban. Egy valami biztos. Egyszerű de bátor és hazáját szerető ember volt az Édesapám.
Nem olyan megalkuvó mint ön.
ViAM
2023-07-10 at 10:37
A magyar hadifoglyok hazatérésekor a határ átlépésekor úgy bántak, mint a kivert kutyákkal. Akinek nem maradt senkije, avagy nem pártfogolták a rokonok, szörnyű évek vártak, hiszen egy szóval sem lehetett említeni, hol voltak, mi történt velük.
Egy szálfa magas, szép tartású idős emberre emlékszem, akit nagy nehezen fűtőnek vettek fel – fillérekért. Nem volt senkije és semmije, a “bűne”, hogy Horthysta katonatiszt volt. Ült a koszos padlón a kazán mellett, nem szólt senkihez, mert voltak, akik arra menve leköpték a’70-es évek elején(!)
Az emigráció keserű kenyerét evők is tudnának mesélni a “csodás” Nyugat mocskáról, de úgy voltak/vannak vele, mint a hazajött, egykori hadifoglyok…
csakafidesz
2023-07-10 at 08:55
Kétségtelen, hogy a nácivadászat Németországban és sajnos egész Európában beteges méreteket öltött, rengeteg ártatlan embert hurcoltak meg, sőt végeztek ki. Egyes történészek szerint az elfogott “nácik” 40%-a semmilyen kapcsolatban nem állt náci körökkel, elég volt egy kötelezően viselt horogkereszt, és máris ki lett kiáltva az illető nácinak. Rengeteg eldobált jelvény, rangfokozat jellemezte a korszak valóságát.
Kádár Dániel
2023-07-10 at 08:24
Ajánlott olvasmány: Marschalkó Lajos: Világhóditók c. könyve, cáfolhatatlan bizonyitékokkal. Remélem Borvendég Zsuzsanna azt is elolvasta.
moliere
2023-07-09 at 22:02
Az amerikaiak? Az ávósok kezébe? Hát talán rokonok voltak. 😀
Persze inkább 🙁
Egy szép napon, az ítéletnapon lefossák majd a bokáikat, mind, azokkal együtt, akik azóta is ezt a szarhadsereget mosdatják, mint ugyancsak rokon firkászok. Ha tálalják a halászlét, mindig magyarok, ha szorul a kapca, mindjárt európaiak vagy amerikaiak vagy szovjetek, proletár internacionalisták.
Netta
2023-07-09 at 19:36
PG 2023-07-09 at 19:01!
Már 1978-ban Apró Antal kezébe tették le a Szent Koronát.
Netta
2023-07-09 at 19:33
“Édesanyja fogad egy szovjet hadifogságból hazatérő honvédet.”
/
Édesanyja fogadja a szovjet hadifogságból hazaérkező honvédet.
/
Aztán, ha nem telepítették ki ( de akkor is), egy életre be kellett fognia a száját, mert a családján torolták volna meg.
Javaslom Sára sorozatát vetíteni. Voltak, akik 90 után sem mertek beszélni arról, hogy ni történt velük a figságban, annyira féltették a szeretteiket. Nem hittek a változásban, hiszen megéltek ők már minden rémséget az 1. vh. alatt, 18-19-ben, a 2. vh-ban, a nyilasok alatt, aztán az 50-es évektől, végig.
Sas
2023-07-09 at 19:12
Kapitalista, kommunista…………ugyanannak az erőnek két arca.Összedolgozva.
PG
2023-07-09 at 19:01
Azért ne felejtsük el, hogy a második világháborúban a Szovjetunió és az USA szövetségesek voltak. Tehát a hadifogoly kérdésre is ez nyomta rá a bélyeget. A kommunizmus pedig a nácizmussal analóg. Az USA csak a hidegháború éveiben szónokolt az oroszok ellen, de komoly helyzetekben mindig mellé állt. Tehát tévedünk, ha azt hisszük, hogy az USA szovjetellenes volt. (Nálunk ez nagyon meglátszott 1956-ban. Akkor biztattak bennünket, majd a végén cserben hagytak.) A rendszerváltás után is a komcsikat támogatták, nem a polgárságot.
Sas
2023-07-09 at 18:46
Globális maffia-összedolgoztak-gazdaságilag is.A kommunistának nevezettek előkészítették a keleti gazdaságokat a későbbi felvásárlásra-ehhez volt jó, a hülye marxista ideológia.