A skót miniszterelnök szerint a londoni alsóház ellenzéki frakcióinak egységesen kellene fellépniük a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló, a brit kormány által a múlt héten jóváhagyott megállapodástervezet ellen. Nicola Sturgeon, aki kedden a Downing Streeten találkozott Theresa May brit miniszterelnökkel, a BBC televízió esti interjúműsorában elmondta: olvasta a tervezetet, amely azonban nem bír kötelező erejű jogi hatállyal, nincsenek jogkövetkezményei, és emiatt a képviselőknek úgy kellene megszavazniuk az Egyesült Királyság kilépését az Európai Unióból, hogy nem tudják, mi jön utána.
A skót miniszterelnök szerint a brit kormány arra kéri az embereket, hogy bekötött szemmel ugorjanak a szakadékba. Nem hinném, hogy ez ésszerű vagy elfogadható dolog lenne – tette hozzá. Nicola Sturgeon elmondta: ellenzéki koalíciót tart szükségesnek a megállapodástervezet elfogadásának megakadályozására, és erről kedden tárgyalt is Jeremy Corbynnal, a legnagyobb országos ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetőjével, de még nem kötöttek megállapodást. A Munkáspárt és a Skóciában kormányzó, Nicola Sturgeon vezette, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) alsóházi frakciója egyaránt jelezte, hogy nem szavazza meg a Brexit feltételeiről szóló megállapodástervezetet. A két párt egyetért abban is, hogy Theresa May álláspontjával ellentétben a jelenlegi tervezet elfogadásának nem a megállapodás nélküli Brexit az egyetlen alternatívája. Nicola Sturgeon a kedd esti BBC-műsorban elmondta: az SNP egyik fő kifogása az, hogy a tervezet nem tartaná állandó jelleggel az Egyesült Királyságot az Európai Unió egységes belső piacán és vámuniójában. Hozzátette: meggyőződése szerint egyre erőteljesebb a nyomás annak érdekében, hogy a választók újabb népszavazáson dönthessenek a Brexitről, immár a körvonalazódó feltételrendszer ismeretében. A skót miniszterelnök közölte: a kialakult helyzetben több érv szól Skócia függetlenné válása mellett is, mint valaha.
A brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok hatvankét százaléka viszont a bennmaradásra voksolt. Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről, mert Skócia nem engedheti meg, hogy akarata ellenére kirángassák az Európai Unióból. A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek ötvenöt százalékos többséggel. Nicola Sturgeon sértőnek és szégyenteljesnek nevezte Theresa May előző napi kijelentését, amely szerint a brit EU-tagság megszűnése után az uniós tagországokból érkező munkavállalók már nem állhatnak be mások elé a sor elejére. May a Brit Iparszövetség hétfőn, Londonban rendezett éves kongresszusán felszólalva úgy fogalmazott: a majdani új brit bevándorlási rendszer nem azt veszi majd figyelembe, hogy ki honnan jött, hanem azt, hogy miben tehetséges, milyen szakképesítést tud felmutatni, és ennek megfelelően megszűnik az a helyzet is, hogy az Európai Unióból érkezők szakképzettségüktől vagy szakmai tapasztalataiktól függetlenül beállhatnak a sor elejére, a Sydneyből érkező mérnökök vagy a Delhiből érkező szoftverfejlesztők elé. Élesen bírálta a brit kormányfő e kijelentését Guy Verhofstadt, az Európai Parlament (EP) Brexit-ügyi koordinátora is. Verhofstadt nyilatkozata szerint a Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-állampolgárok senki elé nem álltak be a sorba, hanem a számukra szabadságot és lehetőségeket biztosító jogosultságaikkal éltek, és az EP azon dolgozik, hogy e jogosultságaik a jövőben is megmaradjanak.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS