Az Európai Parlament ismét rendkívüli érzékkel világított rá arra, milyen kivételes lényeglátással rendelkeznek a veszélyhelyzetben. Képzeljék, egy olyan életbevágó állásfoglalással rukkoltak elő a COVID-19 járvány elleni küzdelem uniós intézkedési csomagjában, hogy azt megilleti a példanélküli jelző. A vészterhes időkben ugyanis az abortusz lehetőségének biztosítása és a transznemű, interszexuális személyek jogainak védelme kiemelten fontos szerepet kapott a védelmi intézkedések között. A képviselők figyelmét nyilván véletlenül kerülhette el az a tény, hogy a legtöbb európai ország elkeseredett harcot vív azért, hogy a beteg emberek megfelelő egészségügyi ellátást kaphassanak, de ez nyilván mellékes, hiszen azért a magzatelhajtásokat és a nemváltoztató műtéteket talán mégsem kellene korlátozni. A szexuális devianciák, az LMBT (Q,X,Y, Z és a többi) jogfosztottsága mellett azért nem feledkeztek meg arról sem, hogy Magyarországot és Lengyelországot is célkeresztbe állítsák.
A koronavírus járvány kitörése óta nem csupán az európai országban, hanem az USA több államában is igen szigorú szabályokat vezettek be, amelyek között a terhességmegszakítás, valamint a nemváltoztató műtétek tiltása is szerepel. A jelenlegi veszélyhelyzetben – érthető módon – ugyanis a sürgős, halaszthatatlan, életmentő beavatkozások élveznek prioritást. Az egészségügyi ellátórendszer összeomlásának elkerülése érdekében több olyan intézkedést vezettek be, amelyek a koronavírusos betegek kezeléséhez elengedhetetlenül szükséges lehet. Úgy tűnik azonban, hogy az Európai Unió döntéshozóinak mindez mégsem elégséges. Nézzük, mit is hiányolnak annyira a brüsszeliták. Bármennyire is logikus gondolatmenetnek tűnik, hogy legyen elegendő kórházi ágy a koronvírussal fertőzöttek számára és megfelelő számú orvos álljon rendelkezésre a betegek ellátásához, van, aki számára felháborító, hogy a sürgős ellátásba egy nemváltoztató műtét nem tartozik bele. Pedig belátható, hogy ez mennyire létfontosságú – legalábbis azoknak az uniós képviselőknek, akik képesek voltak minderről jelentést írni az Európai Parlament illetékes bizottságának. A transzszexuálisok és interszexuálisok megdöbbenve értesültek arról, hogy az illetékes hatóságok szerint nem számít halaszthatatlannak vagy éppen életmentőnek a nemváltoztató műtéti eljárás, pedig számukra azért tényleg nem mindegy, hogy férfiként vagy nőként élhetnek tovább a koronavírus járvány idején. Ezt a “valóban elviselhetetlenül nehéz” helyzetet az empátiájukról híres liberálisok nem is hagyták szó nélkül, jogvédő szervezeteik azonnal akcióba lendültek és különböző beadványokkal bombázták az uniós hatóságokat. Mindezek ismeretében talán nem meglepő, hogy az Európai Parlament egy olyan szöveget fogadott el, amelyben a járványügyi intézkedések között az is szerepel: elhatárolódnak az LMBTI emberek jogainak súlyos korlátázásától, sőt, kitérnek az abortuszhoz való jog fontosságára is.
Egészen biztosak vagyunk abban, hogy meglepetésként érte volna olvasóinkat, ha egy ilyen (bármilyen) uniós határozatban elfelejtetik megemlíteni hazánkat. A most megjelent dokumentumban kitérnek arra, hogy Magyarország és Lengyelország kormánya is rendelkezett a nem sürgős műtéti beavatkozások elhalasztásáról. Bár az abortusz tiltása ebben nem szerepel, mégis egyre több, a témával foglalkozó oldalon azon háborognak, hogy a járvány által leterhelt egészségügyben miként fognak terhesség megszakításokat végezni.
Az Európai Parlament oldalán olvasható “Összehangolt uniós fellépés a COVID-19 járvány és annak következményei elleni küzdelem érdekében” címszó alatt arra hívják fel a tagállamokat, hogy a világjárvány alatt valamennyi nő és lány számára biztosítani kell a hatékony, biztonságos és kellő időben történő hozzáférést “a szexuális és reprodukciós egészséghez és jogokhoz”. És, hogy mit is jelent ez? Konkrétan az abortuszt, a fogamzásgátlást és sürgősségi fogamzásgátlást, valamint a gyógyszeres terhesség megszakítást. Itt halkan jegyeznénk meg, hogy az elmúlt hetekben már Magyarországon is elindult egy olyan kezdeményezés, amelynek célja az, hogy hozzáférhetővé válhassanak ezek a készítmények. És ez még nem minden. Az uniós határozat szövegében természetesen nem felejtettek el kitérni az ilyen-olyan szexuális devianciákkal szenvedők jogaira sem. Mint írják, határozottan elutasítanak minden olyan kísérletet, amely a szexuális és reprodukciós egészség és jogok, valamint az LMBTI-személyek (interszexuális) jogainak korlátozására irányul. Aláhúzzák: elítélik az arra irányuló kísérleteket, hogy a tagállamok még inkább kriminalizálják az abortuszt, megbélyegezzék a HIV-fertőzötteket és aláássák a szexuális oktatáshoz való hozzáférést, továbbá a transznemű és interszexuális személyek jogai elleni támadásokat is elfogadhatatlannak tartják. És, hogy hol tapasztaltak ilyen galád, elítélendő nem európai és nem jogállami eljárást? Az uniós határozat szerint, Lengyelországban és Magyarországon…
A valóság ezzel szemben az, hogy Lengyelországban – polgári kezdeményezésre – a parlament az abortusztörvény szigorításáról tárgyal majd. A javaslat szerint kivezetnék azt a lehetőséget, amely szerint az egészségkárosodott magzatot automatikusan elvetetheti az anya. Szintén polgári kezdeményezésre került napirendre a “Stop pedofília” elnevezésű jogszabály-tervezet, amely a kiskorúak oktatási intézmény keretein belül történő szexuális felvilágosítását tiltaná. A jogszabályok módosítása miatt Lengyelországban online tiltakozásokat is szerveztek, olyan független szervezetek vezényletével, mint például az Amnesty International. Magyarországgal pedig most éppen az a brüsszeliták problémája, hogy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes benyújtott egy törvényjavaslatot, amely az anyakönyvben nem tenné lehetővé a születéskori nem megváltoztatását.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS