Ítéletet hozott az Emberi Jogok Európai Bírósága: Németország 8000 eurós kártértéssel köteles kiengesztelni egy szírt, akit 2018-ban repülőre ültettek és visszaküldtek Görögországba – írja a Mandiner.
A lap azt írja: az illetőt rögtön érkezésekor, az osztrák határ közelében kapcsolták le egy buszon, ahol egy 2000 euróért vásárolt bolgár útlevelet mutatott fel, majd előkerült cókmókjából egy szír személyi igazolvány, a görög hatóságok által odaérkezésekor kiállított papír, valamint egy kézzel írt cetli különböző német migránssegítő szervezetekről – így aztán kihallgatását követően a német hatóságok (a németországi eljárás iránti vágyára fittyet hányva)a hatályos egyezményeknek megfelelően még aznap feltették egy athéni járatra. Görögországba érve az előzményekre tekintettel azonnal idegenrendészeti őrizetbe került, ami ellen panaszt emelt; a vizsgálatok során egy pszichiáter szorongásos és depressziós zavart állapított meg nála, majd egy uniós szakértő különleges bánásmódot igénylő személynek nyilvánította – ezért hamarosan szabadon is engedték, majd a görög hatóságok menekültstátuszban részesítették.
A strasbourgi bíróság szerint Németország eljárása megalázó és embertelen volt, ugyanakkor Görögország sem biztosított megfelelő körülményeket, így a görög állam is köteles további 6500 euróval kárpótolni a szír férfit. Így az illető nagyjából 5,8 millió forintnyi összeggel vigasztalódhat, cserébe a mintegy másfél hónapos dodekanészoszi kényszertartózkodásáért.
A bajor belügyminiszter abszurdnak nevezte a döntést, amely alapján minden egyes tagállamnak minden egyes migráns esetében külön meg kellene vizsgálnia, hogy visszaküldés esetén pontosan milyen szállást fognak számára felkínálni egy másik uniós tagállam hatóságai.
(Mandiner / Kiemelt kép: MTI/EPA/EFE/Alberto Valdés)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS