December 12-én a CNN egy videóriportot tett közzé “Komolyan mondod?”: Hónapokat töltött egy szíriai börtönben. A CNN kamerája rögzítette a pillanatot, amikor kiszabadult címmel. A felvételen Clarissa Ward, a CNN tudósítója látható egy fegyveres kíséretében, amint kinyitnak egy cellát egy damaszkuszi börtönben. A riportban egy „Adel Gharbal” nevű homszi férfi szerepel, aki azt állítja, hogy három hónappal korábban letartóztatták, mert átkutatták a telefonját, majd Damaszkuszba vitték, és kezdetben egy meg nem nevezett börtönben tartották fogva, mielőtt átszállították volna a videón látható helyre. A jelentés szerint ez az áthelyezés három nappal az Aszad-rezsim bukása után történt. Csak akadt némi probléma a tényekkel, amit a CNN elfelejtett ellenőrizni.
A kiszabadított férfi Adel Gharbal néven mutatkozott be, és azt állította, hogy három hónapja nem látott napfényt, de a fényre adott reakciója azonban nem felelt meg ennek az állításnak. Ekkor fogtak gyanút a tényellenőrök, hátha másban sem mond igazat a fickó, hiszen még akkor sem rándult meg vagy pislogott, amikor felnézett az égre, látszólag örült az újonnan szerzett „szabadságának”.
A titkos börtönökben a fogvatartottakkal szembeni állítólagos kemény bánásmód ellenére Gharbal tisztának, ápoltnak és fizikailag egészségesnek tűnt, látható sérülések vagy kínzás jelei nem voltak rajta. Ez nem egyezik azzal a képpel, amelyet állítólag 90 napig sötétben, magánzárkában tartottak valakiről.
Clarissa Ward állítólag egy eltűnt amerikai újságírót, Austin Tice-t nyomát kereste, nem válaszolt meggyőzően arra a kérdésre, hogy miért nincs más fogvatartott a börtönben, és miért „Adel Gharbal” az egyetlen fogoly. Gharbal váltakozva reszketett a félelemtől és viselkedett nyugodtan, ami további kérdéseket vetett fel a riport hitelességével kapcsolatban.
A Verify-Sy csapata először az „Adel Gharbal” névre keresett rá a nyilvános nyilvántartásokban, hogy ellenőrizze fogva tartásának körülményeit és időtartamát, de nem találtak semmit. Gharbal azt állította, hogy Homszból származik, és mivel a dialektusa alátámasztotta ezt az állítást, további vizsgálatokat indítottak a városban. A csoport kiderítette, hogy a valódi neve „Salama Mohammad Salama”, és ez a felfedezés megdöbbentő részleteket hozott napvilágra. Az „Abu Hamza” néven ismert Szalama a szíriai légierő hírszerzésének főhadnagyaként hírhedt volt a Homszban folytatott tevékenységéről. Az Al-Bayyada negyed lakói úgy azonosították, hogy gyakran állt őrt a terület nyugati bejáratánál lévő ellenőrzőpontnál és a visszaéléseiről volt ismert.
Annak ellenére, hogy a CNN riportjában ártatlannak és nyugodtnak tűnt, Salamának komoly múltja van. 2014-ben Homszban több fronton is részt vett katonai műveletekben, civileket ölt, és felelős volt fiatalemberek ok nélküli vagy koholt vádakkal történő őrizetbe vételéért és megkínzásáért a városban. Sokan egyszerűen azért kerültek célkeresztbe, mert nem voltak hajlandóak kenőpénzt fizetni, elutasították az együttműködést, vagy akár önkényes okokból, például a megjelenésük miatt. Ezeket a részleteket az áldozatok családtagjai és a Verify-Sy-vel beszélgető egykori fogvatartottak is megerősítették.
Erőszakos múltja mellett a lakosok azt vallották, hogy Abu Hamza a rezsim bukása óta szimpátiapontokat próbál szerezni, azt állítva, hogy „kényszerítették” a bűncselekményei elkövetésére. A Verify-Sy csapata azt is megtudta, hogy deaktiválta a közösségi média fiókjait és megváltoztatta a telefonszámát, feltehetően azért, hogy eltüntesse a fegyveres tevékenységekben és háborús bűncselekményekben való részvételére utaló bizonyítékokat.
A Verify-Sy felteszi a kérdést, hogy a CNN szándékosan vezette félre a közönségét, hogy rehabilitálja Abu Hamza imázsát, vagy pedig félretájékoztatás áldozatává vált?
Forrás: Verify-Sy
Szabó György
2024-12-16 at 12:00
Ki a pöcsbögyörő ez a szíenen?
Álhírgyártásban némbörván.
Egyébként zérus.
Ne üsd a nőt - mert hátha élvezi!
2024-12-16 at 11:32
Na, Líbia kutyafasza volt ahhoz képest, ami Szíriában hamarosan lesz: olyan polgárháború, amilyet még afgané-isztánban sem látott a világ!!!
Tádé
2024-12-16 at 11:27
Tévedni emberi dolog. Főleg a polgárháborús káosz kellős közepén.