Élesedik a “munkaverseny”: a lengyelek, a baltiak, a németek és a britek után az USA is beszállt, beindult. Az Egyesült Államok hamarosan véglegesíti a terveket, hogy mintegy 30 Abrams harckocsit küldjön Ukrajnának – ezt közölte a CNN-nel két amerikai tisztviselő.
Noha másfél hete még széttárták a kezüket, hogy az Abrams harckocsik Európába szállítása sajnos logisztikai képtelenség, ez a múlt már megváltozott; már mégiscsak lehetséges az öreg kontinensre nehézfegyverekkel áthajózni. Miután sikeresen kiugrasztották a Leopardot a bokorból, az amerikai páncélosok is bejelentkeztek az orosz–ukrán frontra. Legalábbis ígéret formájában.
A tankok tényleges szállítási időpontja még nem világos a CNN szerint, és általában több hónapot vesz igénybe a csapatok kiképzése a tankok hatékony használatára. Az egyik meg nem nevezett tisztviselő szerint az Egyesült Államok kis számú mentőjárművet is küldeni fog. Ezek olyan lánctalpas járművek, amelyeket arra használnak, hogy segítsék a harckocsik harctéren történő javítását, vagy a harctérről történő kivonását egy másik, a frontvonal mögötti helyen történő szervizelés és karbantartás céljából.
A NÉMETEK MEGADTÁK MAGUKAT A MORÁLIS NYOMÁSNAK
Olaf Scholz német kancellár végül rászánta magát: Németország átadja Leopard 2 tankjainak egy részét Ukrajnának – értesült először a Der Spiegel magazin. Majd a Die Welt című lap arról értekezett, hogy a német kancellár Washingtonnal egyeztetve dönt lengyelországi Leopard harckocsik Ukrajnába szállításáról. Információikat később más német hírügynökségek is megerősítették „kormányzati forrásokra” hivatkozva, ugyanakkor egyelőre hivatalos bejelentés nem érkezett.
A lengyel kormány keddi tájékoztatása szerint hivatalosan megkérték a német kormányt arra, hogy járuljon hozzá a lengyel hadseregnek vásárolt Leopard 2 harckocsik egy részének – korábbi adatok szerint 14 darab – átadásához az orosz támadás ellen védekező ukrán erőknek.
Már a tény, hogy Németország igent mondott, nagy áttörésnek számít, bár a tankok kis száma miatt nyilvánvalóan nem fog döntő fordulatot hozni a háborúban. Maguk az ukránok is ennek többszörösét, akár 500 harckocsit kértek – ettől ez jóval elmarad. Viszont a precedens megnyithatja az utat mások előtt is. A Der Spiegel úgy tudja, más skandináv szövetségesek is fontolgatják a lépést. Közelebbit nem árultak el, de Svédországban, Finnországban, Norvégiában, Dániában is hadrendben van a páncélos. Korábban Dánia, Finnország, Norvégia, Spanyolország és Portugália is jelezte, hogy csatlakozna egy ilyen kezdeményezéshez.
Éppen kedden pedig Varsó is közölte: hivatalos kérvényt küldtek Berlinbe, hogy engedélyezzék a Leopard 2-eseik átadását Ukrajnának, miután Annalena Baerbock német külügyminiszter vasárnap este úgy nyilatkozott, hogy nem érkezett még engedélykérés, de ha érkezne, nem állnának a kezdeményezés útjába. Az MTI emlékeztetett rá: a hadiipari exportról szóló német jogszabályok szerint a német szövetségi kormány engedélye nélkül nem lehet külföldre kivitt harckocsit harmadik országnak átadni.
A német kormányfő a Die Welt című lap Gazdasági csúcstalálkozó című fórumán a lap hírportálján közölt beszámoló szerint rámutatott, hogy a hadiipari exportot szabályozó előírások határozzák meg azt az eljárást, amellyel dönteni kell a külföldön értékesített német termékek továbbadásáról harmadik országnak.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA-PAP/Jakub Kaczmarczyk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS