Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt első negyedévi pénzforgalmi mérlegének részletes adatait közli ma a Pénzügyminisztérium (PM).
A hónap elején közölt előzetes adatok szerint az úgynevezett központi alrendszer 831,9 milliárd forintos hiánnyal zárta az idei első három hónapot. A központi költségvetés 746,7 milliárd forintos a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 86,9 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 1,7 milliárd forintos többletet mutattak. Az első három havi deficit az előzetes jelentés idején az idei évre még érvényes 367 milliárd forintos előirányzat 226,7 százaléka és csaknem hatszorosa az egy évvel korábbi 141,9 milliárd forintnak.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szerdán közzétett módosított finanszírozási tervében jelentette be, hogy az államháztartás központi alrendszerének idei évre tervezett pénzforgalmi hiánya 367 milliárd forintról 1234 milliárd forinttal 1601 milliárd forintra emelkedett, miután a Covid-19 járvánnyal kapcsolatos negatív gazdasági kilátások és a járvány gazdasági hatásait mérsékelni hivatott fiskális lépések eredményeképp a kormány módosította a 2020-as költségvetés eredményszemléletű hiánycélját a GDP 1 százalékáról 2,7 százalékára. A módosított pénzforgalmi hiánycéllal számolva az első negyedévi deficit 52,0 százalékon állt. Januárban még az államháztartás központi alrendszere 90,4 milliárd többlettel zárt, februárban 345 milliárd forint, márciusban pedig 577,3 milliárd forint deficit keletkezett.
A Pénzügyminisztérium előzetes jelentése szerint márciusban kiemelkedő összegeket tettek ki a koronavírus járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, csaknem 190 milliárd forintot költött a kormány védőmaszkok, védőeszközök, lélegeztető gépek vásárlására. Az év első három hónapjában 220,3 milliárd forinttal kevesebb, 63,4 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, miközben az uniós programok kiadásai 346,9 milliárd forinttal nőttek és megközelítették a 691,2 milliárd forintot. Az uniós programok finanszírozásának eltérése a tavalyi első negyedévhez képest 567,2 milliárd forintot, a járvány miatt felmerült 190 milliárd forint kiadással együtt pedig 757,2 milliárd forintot magyaráz a hiány 690 milliárd forintos növekedéséből a tavalyi első negyedévhez képest. Az adóbevételek az előző évi adatokhoz képest továbbra is növekedést mutatnak: március végéig az általános forgalmi adóból (áfa) 90,3 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból (szja) 55,0 milliárd forinttal, a társasági adóból 37,9 milliárd forinttal több folyt be. Az idei első negyedévben áfából az éves előirányzat 22,7 százaléka, az szja-ból a 24,1 százaléka, míg a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból összesen az éves előirányzat 24,2 százaléka teljesült.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi/Oláh Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS