A nők és férfiak közötti egyensúlyért a kormány az elmúlt tíz évben számos olyan döntést hozott, amely hozzájárult a nők lehetőségeinek, választási szabadságának bővüléséhez, munkájuk megbecsüléséhez, a családi élet és a munka világának összehangolásához és ahhoz, hogy az anyaság vállalása ne legyen azonos az anyagi nehézségek vállalásával – közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszteri hivatal hétfőn, nőnapon.
A közlemény szerint 2010 óta az Európai Unión belül – Málta után – Magyarországon nőtt a második legnagyobb mértékben a nők foglalkoztatása. Különösen szembetűnő a javuló tendencia a gyermeket nevelő nők körében, Magyarországon ugyanis a 6 év alatti gyermekeket nevelő nők között 2010 óta több mint harminc százalékkal nőtt azok aránya, akik gyermekük nevelése mellett kereső tevékenységet is folytatnak. Mindez köszönhető a bölcsődei férőhelyek folyamatos fejlesztésének, a munkavállalást a gyed mellett lehetővé tevő gyed extrának és a munkaalapú gazdaságpolitika eredményeinek – írták. Hozzátették, tíz év alatt, Magyarországon kevesebb mint a felére csökkent a női munkanélküliség. A nők és férfiak összes keresetének középső értékét egymáshoz hasonlító OECD-felmérés szerint Magyarországon 20 százalékkal csökkent a bérszakadék. A két csoport összehasonlításában Magyarországon 5,1 százalék az eltérés, ami a hetedik legjobb érték az OECD-országok között, s kevesebb mint a fele ezen országok átlagának. A vezetők között a nők aránya 2019-ben Magyarországon a 6. legnagyobb volt az unión belül, jóval meghaladva a tagállamok átlagát. Az uniós átlagnál Magyarországon jóval magasabb a nők aránya a magas szintű vezetők között is – áll a közleményben.
A nők kettős – munkaerőpiaci és gyermeknevelési – szerepvállalását pedig olyan lehetőségekkel honorálja a kormány, mint a négy- vagy többgyermekes anyák személyijövedelemadó-mentessége, a diákhitel-tartozások gyermekvállalás esetén történő csökkentése, illetve elengedése, vagy a nők negyven kedvezményes nyugdíjazás lehetősége, amellyel már több mint háromszázezer nő élt – emlékeztettek. Kitértek arra is, hogy 2010 óta Európában Magyarországon nőtt leginkább – csaknem negyedével – a gyermekvállalási kedv, amely 25 éve nem volt ilyen magas. 2010-ben öt tervezett gyermekből három született meg, ma már 4, azaz csökkent a különbség a tervezett és megszülető gyermekek száma között. Mindezeken felül július 1-jétől a kormány a csecsemőgondozási díjat a bruttó bér száz százalékra emeli, így az édesanyák a gyermeknevelés első félévében – Európában kivételes módon – többet kapnak kézhez, mint a korábbi nettó bérük; mert Magyarország megbecsüli a nőket – írta a családokért felelős tárca nélküli miniszteri hivatal.
Forrás: MTI ; Fotó: nlc.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS