Tagjelölt-jelölt szomszédunknál van némi probléma a demokrácia értelmezésével, mivel eltörölnek mindent, ami nem ukrán. Betiltották az orosz irodalmat, még a nagy klasszikusokat is, mint Dosztojevszkij, Tolsztoj vagy Puskin. Most kiderült, hogy Kijev nem akar félmunkát végezni, hanem berántották a „cancel culture-t”, a múltat végképp eltörölni…
Georg Spöttle írása
Zelenszkijék bejelentették, hogy Ukrajnában vége az orosz zenének. Csajkovszkij csodája, Prokofjev vidám etűdjei és Muszorgszkij operái már a múlté. Minden zene, amelynek szerzője az orosz anyaországból vagy a Donbasz-régióból származik, kitiltva az ukrán éterből. Ekkora demokrácia a földön nincs még egy, maximum George Orwell álmodta meg. Talán meg kellene mondani Zelenszkijnek, hogy az „1984” az nem használati utasítás, hanem egy regény. Persze az ország, amely betiltotta az ellenzéki pártokat, Joe Biden egy telefonhívása után leváltotta a legfelsőbb ügyészt, évekig tolerálta, hogy a hadsereg náci jelképeket viseljen az egyenruháján, Ursula von der Leyen szerint minden kritériumot teljesített az elmúlt években, hogy uniós tagjelölt lehessen. Lehet, hogy a cenzúra az brüsszeli követelmény? Nyilván, hiszen az ukrán sajtó sokszínűsége is hagy némi kívánni valót maga után.
Az internetet is elérte a demokratizálás: a kormány hozott egy rendeletet, hogy minden Ukrajnában működő internetes portál csak ukrán nyelven működhet. Tarasz Kremin nyelvi ombudsman bejelentette, hogy július 16-tól lesz érvényben az új internetet és nyelvet szabályozó törvény. A kisebbségek anyanyelvét korlátozó törvényre most rátesznek egy lapáttal, hiszen a magyar, az orosz, a lengyel, a román és a moldáv kisebbség kulturális intézményeinek weboldalát ukrán nyelven kell működtetnie. Tanúi lehetünk, hogy új csillag születik az unió zászlóján. Valaki szólhatna nekik, hogy a lengyelek, a románok, a moldávok a legnagyobb támogatóik, a lengyelek tömik őket fegyverrel is, és mi is minden humanitárius segítséget megadunk nekik.
Vezető kép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS