Az idei évben a keddi napon ül össze utoljára a híres dubajozós perben a bíróság. Ahogy most látszik, jövő héten sem fog történni semmi, ahogy a legutóbbi tárgyaláson is csak azt konstatálta Krénusz Éva bírónő, hogy hiába küldik az idézéseket, nem jönnek el a tanúk. És ez így megy évek óta. Illetve egy dolog változott: amíg eredetileg hárman ültek a vádlottak padján, a másod- és harmadrendű vádlott – egy magyarországi szervező és egy akkoriban Dubajban élő nő – a tizedik, illetve a tizenegyedik évben kiszálltak: elfogadták a felkínált felfüggesztett börtönt, illetve pénzbüntetést. Az első rendű vádlott, K. Zoltán nem: azt mondja, ő akkor is végigcsinálja, ha évekig kell még a Pesti Központi Kerületi Bíróságra járnia. A kerítéssel vádolt férfi állítja: nem prostitúciós, hanem hostessmunkára közvetítette a lányokat, ha pedig kerített, akkor párt, férjet, élettársat némelyiknek.
K. Zoltán kitartása szemlátomást frusztrál bírót, ügyészt egyaránt. Nem értik, miért kell még tovább húzni az így is irreálisan elhúzódó eljárást. K. Zoltán is elsétálhatna felfüggesztett börtönbüntetéssel, de azt mondja, ő ráér. Minden kitűzött tárgyalás alkalmával besétál a tárgyalóterembe, előveszi nejlontáskájából a gondosan összekészített iratköteget és vár. Várja, hogy ezúttal lesz-e érdemi tárgyalás, vagy a bírónő megállapítja, hogy az idézett tanúk nem jöttek el. Ezt jegyzőkönyvbe veszik és mindenki elsétál úgy, hogy tapodtat sem haladt előre az ügy.
A minap sem volt másként. Mivel a többiek még csak át sem vették az idézést, a tervezett ötből két tanú megjelenésére vártunk egy darabig. Kulcsár Edina, ahogy az előző tárgyalásra sem, úgy erre sem érkezett meg. Hivatalos Facebook-oldalát ellenőrizve állapította meg Krénusz Éva, hogy a híresség külföldön van. Nincs miért várni rá. Hátha a másik tanú, akinek az idézése szabályosnak tekintendő: átvette, ki sem mentette magát. Újabb fél óra várakozás, kávé a büfében és kiderül, hogy a szabályos idézés sem tesz semmit. Az ügyész meg sem várta, hogy a bíró megállapítsa, nincs tanú, nem tudnak tárgyalni. Hatalmas iratköteggel a hóna alatt kirohant, majd percekkel később, már iratok nélkül, annál indulatosabban vissza. A Blikk újságírója sóhajtva szedelőzködött. Megint elmaradt a celebshow.
Október 31-én, azaz kedden újabb kísérlet következik. A tárgyalást vezető bírónő még a távmeghallgatások lebonyolítására alkalmas termet is lefoglalta. Arra készül, hogy külföldön élő tanút fog ilyen módon meghallgatni. És bizakodó a tekintetben is, hogy a tizes számú védett tanú idézés szerint megjelenik majd, mert ő is átvette az idézést. Ebben az ügyben ugyanis már az is kuriózumnak számít. Ráadásul egy szemtanút emlegetett a bírónő. Hogy ez pontosan mit takar, az nem derült ki. Esetleg a vádhatóság ráakadt egy olyan lányra, aki nézte és ő maga nem csinált semmit?
Mosolyoghatnánk is a szatirikus körülményeken, a bíróság tehetetlenségén, hogy miként veszik hülyére modellek, hostesslányok, a showbiznisz valaha nagyobb figyelemnek örvendő celebjei – akikből mellesleg a pletykák ellenére alig van néhány az adott ügy érintettjei között. De valahogy mégsem annyira vicces, hogy tizenkét éven át húzzanak egy bagatell büntetőeljárást, amelyben az indítványozott büntetés is felfüggesztett.
Jól megmutatkozik az adott bíró esetében a kettős mérce is. Mert a Dubaj-ügyben, ha a tanúk nem jönnek el és egyszerűen nem tudnak emiatt tárgyalni, csak széttárja a kezét. Ellenben rágalmazás miatt indult magánvádas büntetőperben, Czeglédy Csaba óhaja szerint minden gond nélkül elrendelte az elővezetést a hat hónapos babájával otthon lévő újságíróval szemben. Ellenben egy tizenkét éve tartó és még tovább húzódó büntetőperben se rendbírság, se elővezetés, csak hümmögés, újabb idézés és újabb határnap kitűzése történik.
A Dubaj-per 2011-ben az évszázad nagy prostipereként indult és hónapokon át tartotta magát a bulvársajtóban. Néhány címlapsztori után kipukkadt a lufi, pedig a büntetőeljárásban tapasztalható megannyi abszurd szituáció talán még izgalmasabb is, mint Kulcsár Edina dubaji kalandja az arab sejkekkel. Egy körülbelül tíz soros vádirati tényállás mentén döcög nyolcadik éve csak itt, a PKKB-n a per. Ez idő alatt már a második bíró próbálkozik. Az eljárást egyszer felfüggesztették 90 napra, majd meg is szüntették, az ügyészség fellebbezésének helyt adva folytatták még is, akkor már új bíróval. Közel két évig nem volt tárgyalás. Állítólag azért, mert nem volt bíró, akire kiszignálhatták volna, vagy aki vállalta volna. Nem csoda…
Pozitívum, hogy már a tavaszi tárgyalási napok közül is kitűztek néhányat. Áprilisban lépünk a tizenharmadik évébe egy kerítés vádjával folyó büntetőeljárásnak, amelynek az eredetileg három vádlott közül ma már csak egy várja az ügy kimenetelét, ami a legsúlyosabb esetben is felfüggesztett börtönbüntetés lesz. Pikáns, hogy mindeközben az első rendű vádlott 2011-es őrizetbevételét követően fél évet ült előzetes letartóztatásban rácsok mögött, majd további hónapokat háziőrizetben.
Az előző tárgyalás tudósítása ITT érhető el, amelyben K. Zoltán védője is nyilatkozott.
Vezető kép: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS