Egyre vészesebb időket élünk, a világpolitika hangneme napról napra baljósabb – erre utal az is, hogy az amerikai légierő (US Air Force – USAF) tábornoka pénteken emlékeztetőt küldött az általa irányított tiszteknek, amelyben azt jósolja, hogy az Egyesült Államok két éven belül háborúban áll majd Kínával, és azt tanácsolta a beosztottjainak, hogy készüljenek fel a fegyveres konfliktusra. Ha a tábornoknak igaza van, az egyet jelentene a világháborúval.
Az NBC News birtokába került feljegyzésben Mike Minihan tábornok, a Légi Mobilitási Parancsnokság (AMC) parancsnoka azt írta:
Remélem, tévedek. A megérzésem viszont azt súgja, hogy 2025-ben kitörnek a harcok a két fél között.
Minihan emlékeztetett arra, hogy 2024-ben mind Tajvanon, mind az Egyesült Államokban elnökválasztás lesz, ami megoszthatja az amerikai hadsereg figyelmét, ez pedig szerinte lehetőséget biztosít Hszi Csin-ping kínai elnöknek arra, hogy megtámadja Tajvant – idézte a cikket az Index. Minihan megfogalmazta a felkészüléssel kapcsolatos céljait, beleértve „egy megerősített, mozgékony csapat kiépítését, amely készen áll harcolni és győzni”. A címzetteket arra utasították, hogy február 28-ig jelentsenek a tábornoknak minden jelentősebb erőfeszítést a harcra való felkészülés érdekében. A parancsnok a drónokat is szóba hozta, amelyek szerinte fontos szerepet játszhatnak az elkövetkező konfliktusokban. Utasította a KC–135-ös légi utántöltő repülőgépekkel felszerelt egységeket, hogy készüljenek fel a raktáron lévő pilóta nélküli repülőgépek (UAV) tömeges szállítására.
A cikk megjelenése után a védelmi minisztérium egyik tisztviselője a következőt mondta:
Ezek a megjegyzések nem reprezentálják a minisztérium Kínával kapcsolatos álláspontját.
Az AMC szóvivője pénteken közleményben erősítette meg, hogy a feljegyzés valódi:
Ez egy hiteles belső feljegyzés Minihan tábornoktól, aki fel akarja készíteni a légierőt a jövőbeli konfliktusokra, amennyiben az elrettentés kudarcot vall.
Az Egyesült Államok és Japán hamarosan bejelenti katonai kapcsolatainak jelentős megerősítését és az amerikai hadsereg erőinek korszerűsítését a szigetországban, hogy elrettentse Kínát Tajvan vagy a közeli japán szigetek megtámadásától – közölte két, az ügyre rálátó amerikai tisztviselő január elején. Egy korábbi japán nemzetbiztonsági jelentés Kínát „stratégiai kihívásnak”, Észak-Koreát „a korábbinál súlyosabb fenyegetésnek”, Oroszországot pedig „komoly biztonsági kockázatnak” nevezte. Peking korábban úgy döntött, növeli haditengerészeti és légi erejét a Japánhoz közeli területeken, miközben szuverén területnek tekinti a Szenkaku-szigeteket, a Kelet-kínai-tengeren található, Japán által ellenőrzött, lakatlan láncolatot. Tajvan külügyminisztere szerinte Peking Tajvan megszállásával próbálja majd elterelje a figyelmet Hszi Csin-ping kínai elnök belpolitikai problémáiról.
2027-ben Hszi Csin-ping valószínűleg a negyedik ciklusába lép, és ha az előző három ciklusban nem tudott semmilyen eredményt felmutatni hivatali ideje alatt, akkor talán el kell gondolkodnia valami máson, amit eredményként vagy örökségként könyvelhet el. A kínai gazdaság jelenleg hanyatlik, az emberek nem boldogok. Ha Hszi Csin-ping nem tudja megváltoztatni a helyzetet belföldön, akkor talán erőszak alkalmazásához vagy külső válságkeltéshez akar folyamodni, hogy elterelje a figyelmet a problémákról
– vélekedett Joseph Wu tárcavezető.
Forrás: Index; Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski
Facebook
Twitter
YouTube
RSS