Ahogy a Le Correspondant is beszámolt róla szeptemberben, az algériai bokszoló, akinek ügye beárnyékolta a 2024-es párizsi olimpiai játékokat, nem egy lány. A lap azt írja: vizsgálataik alapján kiderültek bizonyos tények, amelyek nem a hősies nő pozícióját erősítik. A vizsgálatok alapján Khelifnek méhe és petefészke nincsenek, ám vannak heréi, sőt 4.5 cm-es mikropénisszel is rendelkezik. Sok mindenre nem lehet jó, de az biztos, hogy egy vizespólós női versenyen komoly botrányt okozna.
Lányként született, lányként nőtt fel, és lányként élt”
– ismételgetik azok, akik közel állnak Imane Khelifhez, az algériai bokszolóhoz, aki a párizsi olimpia óta gyakorlatilag a hírek középpontjában áll. Az Algériai Bokszszövetség és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) képviselői nem értik, miért kételkednek az emberek nemi hovatartozásában. Ám azok, akik úgy vélik, hogy Imane Khelif „férfi”, aki a női kategóriában vett részt az olimpián, nem hajlandók elengedni ezt a gondolatot.
Bármelyik férfi egyszerűen kijelentheti, hogy nő, és részt vehet bármilyen versenyen, elvéve ezzel a nők esélyét az érmekre, nem is beszélve az aranyéremről”
– nyilatkozta nemrég Putyin, aki Donald Trump, Giorgia Meloni, Matteo Salvini, Elon Musk és J.K. Rowling nyomdokaiba lépve bírálta az algériai bokszolót.
A Le Correspondant betekintést nyert a bokszoló orvosi dossziéjába – abba a dossziéba, amelyet az Algériai Bokszszövetség és Imane Khelif gondosan őriz. A jelentés két elismert kórház – a párizsi Kremlin Bicètre kórház és az algériai Mohamed Lamine Debaghine kórház – dokumentumain alapul, ahol a sportolót az endokrinológia élvonalában dolgozó szakemberek, Soumaya Fedala és Jacques Young professzorok követték nyomon. A 2023 júniusában kiadott jelentésükben Young és Fedala egyértelműen rámutatnak Imane Khelif kórképére: egy „Alpha 5 reduktáz típusú 2” hiányra, egy genetikai rendellenességre, amely a tesztoszteron és a dehidroandrosteron anyagcsere zavarához vezet.
Ez az enzimhiány főként fiúknál fordul elő („soha lányoknál” – mondják a lap által megkérdezett szakértők), és megakadályozza a nemi szervek normális fejlődését. Születéskor ezek a fiúk vak vaginális zsebbel rendelkeznek, és ha a rendellenességet nem diagnosztizálják időben, gyakran női identitást kapnak. Ám a serdülőkorban ezek a „lányok” férfiasodás jeleit kezdik mutatni, mint például szőrzet a testen, izomtömeg-növekedés, vagy a mellek és menstruáció hiánya.
„Titkos megállapodások”
Felmerül a kérdés, hogy vajon jogosan nyerte-e meg az aranyérmet a női kategóriában a párizsi olimpián? Miért engedte a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hogy versenyezzen, amikor már megkapta a Pr. Young által készített orvosi jelentést, amelyet maga Imane Khelif küldött el? – írja a francia lap.
Az újságírók, akik feltették ezt a kérdést, ugyanazt a választ kapták: hogy a kiválasztási bizottság nem az orvosi elemzések alapján hozza meg döntéseit, hanem szuverén döntéseket hoz. Azaz, egy titokzatos testület, amely zárt ajtók mögött dönt, anélkül, hogy elszámolna bárkinek. Az Algériai Olimpiai Bizottság titkára, Kheir Eddine Barbari, a NOB tagja és Thomas Bach elnök közeli barátja, Mustapha Berraf személyes közbenjárása révén támogatta Imane Khelif pályázatát, aki az ügy minden részletével tisztában volt.
A Le Correspondant szerint ez az ügy bemutatja, hogyan kerülhetnek tisztességtelen előnyhöz egyes sportolók a politikai és intézményi kapcsolatok révén. Imane Khelif története megmutatja, hogy a nemi identitás és a genetikai rendellenességek kérdései hogyan válhatnak nemzetközi sportpolitikai üggyé, amely akár az olimpiai eszmét is veszélyeztetheti.
(Le Correspondant / Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS