A tegnap esti nyitómeccs (Olaszország–Törökország 3–0) után ma délután a labdarúgó Európa-bajnokság A-csoportjának második meccsére került sor Bakuban. A svájciak és a walesiek párharca döntetlennel zárult, így az első forduló nagy nyertese Olaszország, amely tegnapi győzelmével előnybe került riválisaival szemben.
Bár a Wales–Svájc mérkőzést a legjobb indulattal sem sorolhattuk az Európa-bajnokság nagy rangadói közé, azért mindkét oldalon akadtak klasszisok szép számmal. Wales legnagyobb csillaga egyértelműen a többszörös BL-győztes Gareth Bale, de Aaron Ramsey, Joe Allen, Daniel James és Danny Ward nevét sem kell bemutatni a focikedvelőknek. A másik oldal felhozatala sem gyengébb: a Liverpoolban játszó Xherdan Shaqiri személyében náluk is találni BL-győztest, és Granit Xhaka, Haris Seferovic vagy éppen Steven Zuber szintén megsüvegelt labdarúgónak számít az európai porondon.
Wales a 2016-os, kimagasló Eb-szereplésének megismétlését tűzheti ki célul az idei kontinenstornán, Svájc pedig azt, hogy történelmük során először eljussanak a nyolcaddöntőnél tovább, mert ez eddig még nem sikerült nekik.
Kapusbravúrok itt is, ott is
Egyik csapat sem rontott neki a másiknak a mérkőzés első perceiben, klasszikus „tapogatózó” játékkal indult a találkozó. Az első negyedóra végéig kellett várni az első komoly gólhelyzetre, amikor egy baloldali walesi beadást követően Sommer védett elementárisat, Moore fejese után. Elkönyvelhettük tehát, hogy a szigetországiak veszélyeztetettek először, de nem sokáig kellett várni a svájci válaszra sem, mert négy perccel később Danny Wardnak is igazolnia kellett, hogy okkal ő a walesiek első számú kapusa.
Seferovic sok gondot okozott
Innentől kezdve felváltva adódtak lehetőségek mindkét kapu előtt, Seferovic lefordulás utáni ballábas lövése gólt érdemelt volna. A 30. percben James iramodott volna meg a bal szélen, már nem először, Schär azonban a 16-os sarkánál elütötte, amiért megkapta a mérkőzés első sárga lapját. A szabadrúgást Bale végezte el, ám ívelése mindenki előtt elment.
A 41. percben ismét Seferovic előtt adódott lehetőség. Fölé durrantott ugyan, ám láthattuk, hogy jó formában van, mert minden megmozdulása gólveszélyt hordozott magában. Az első félidő vége egyértelműen a svájciaké volt, előbb szöglet, majd szabadrúgás után okoztak gólveszélyt a helvétek, sőt, a ráadás első percében ki más, mint Seferovic került újra nagy helyzetbe, de ismét kihagyta. Mindezek okán a félidei 0–0 inkább Wales számára volt hízelgő.
Embolo nagy pillanatai
A második félidőre egyik kapitány sem cserélt, és Svájc ugyanolyan huszárosan kezdett, ahogyan az első félidőt zárta. A 48. percben Embolo rendkívül erőszakosan lépett ki két walesi védő között, ám lövését Ward nagy bravúrral hárította. Egy perccel később azonban már ő is tehetetlen volt: Shaqiri szögletét követően Embolo mintaszerűen fejelt a walesi kapuba (0–1). Megvolt tehát a svájci vezetés, muszáj volt újítania Walesnek, ha nem akart vesztes nyitányt. Még szinte fel sem ocsúdtunk a vezető gólt után, amikor könnyedén megduplázhatták volna előnyüket a helvétek: ismét Embolo ugrott ki, jól továbbított a jobb szélre, ám Mbabu borzasztóan találta el a labdát, így odalett a lehetőség.
Wales beleerősített és egyenlített
A vezető gól, majd az újabb svájci helyzet kissé aktívabbá tette Walest, a piros mezesek érezhetően többet kezdeményeztek. Mindez helyzeteket is hozott, ám Davis lövése – amely talán a legnagyobb esély volt az egyenlítésre – és Ramsey szabadrúgása is kimaradt. A 63. percben Mbabu „sárgult be”, miután csúnyán odalépett ellenfelének – pechére, szinte épp a bíró orra előtt. A 66. percben a svájci kapitány, Vladimir Petkovic cserélt először, Shaqiri helyére Zakaria állt be. Érdekessége volt a meccsnek, hogy a vesztésre álló Wales kapitánya nem érezte úgy, hogy változtatnia kellene csapatán még akkor sem, amikor pedig már belül voltunk az utolsó 20 percen. És neki volt igaza, csapata ugyanis a 74. percben egy szöglet után egyenlített. Kis szögletet végeztek el a walesiek, és a beadott labdát a piros hajpántjával sztárteniszezőnek is beillő Kieffer Moore pompásan fejelte a jobb alsó sarokba (1–1). Kezdődhetett tehát minden elölről.
Már csak egy lesgól született
Közvetlenül az egyenlítés után aztán változtatott Robert Page is, Daniel James helyett David Brooks folytatta a játékot, amelyből még éppen negyedóra volt hátra. A 83. perc elején Bale és a frissen beállt Brooks keverték meg a svájci védelmet, utóbbi élesen belőtt labdájáról azonban egy kicsit lemaradt Ramsey. Vladimir Petkovic újabb cseréjével a második félidőre „eltűnő” Seferovic helyére az utóbbi időben igen eredményes Mario Gavranovic állt be. A boszniai horvát származású csatár első labdaérintésével gólt szerzett, más kérdés, hogy lesről, így maradt az 1–1. Az utolsó percekben több lehetőség is adódott még a svájciak előtt, szögleteik rendre gólveszélyt hordoztak, de újabb találat már nem született, így mindkét csapat kénytelen volt beérni az egy ponttal. A helyzetek alapján Svájc lehet elégedetlenebb, mert összességében ők álltak közelebb a győzelemhez.
Vezető kép: MTI/AP/Dan Mullen
Facebook
Twitter
YouTube
RSS