Keddhez képest egy hónap múlva, június 14-én 21 órakor a Németország–Skócia mérkőzéssel kezdődik Münchenben a 17. labdarúgó Európa-bajnokság, amely július 14-én a berlini Olimpiai Stadionban sorra kerülő döntővel fejeződik be.
A magyar válogatott sorozatban harmadszor lesz ott a kontinensviadal 24 csapatos mezőnyében, Marco Rossi szövetségi kapitány tanítványai ráadásul a selejtezőcsoportjukat megnyerve – az 1986-os világbajnokság óta először egyenes ágon – jutottak ki a tornára. A tavaly december elején rendezett sorsoláson az A csoportba került a magyar nemzeti tizenegy, mégpedig a házigazda Németország, valamint Skócia és Svájc társaságában.
A magyarok június 15-én kezdenek, akkor Kölnben a svájciakkal játszanak, majd június 19-én következik a németek elleni meccs Stuttgartban, ahol aztán június 23-án a skótokkal találkozik a válogatott.
A 24 résztvevő együttes között egy újonc lesz, Georgia ugyanis a márciusi pótselejtezőn előbb hazai környezetben legyőzte Luxemburgot, majd ugyancsak Tbilisziben gól nélküli döntetlen után tizenegyespárbajban búcsúztatta az előzetesen esélyesebbnek tartott görögöket. A georgiaiak történetük első Európa-bajnokságán a török, a portugál és a cseh válogatottal találkoznak majd az F csoportban.
A németországi tornának tíz város ad otthont; a nyitómérkőzést a müncheni Allianz Arénában, a döntőt pedig a berlini Olimpiai Stadionban rendezik. A további helyszínek Dortmund, Köln, Stuttgart, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Lipcse és Hamburg.
A címvédő olasz válogatott a B csoportba került a hamburgi sorsoláson, és talán ez a négyes tűnik az Eb legnehezebbjének is, miután itt vannak a spanyolok és a világbajnoki bronzérmes horvátok is, valamint az albánok. A kontinensviadalok történetében eddig egyszer volt példa címvédésre, ezt a spanyolok hajtották végre, akik 2008 után 2012-ben is győztek. A németországi Eb-n az Adidas által gyártott és Futballszerelem (Fussballliebe) névre keresztelt labdát használják majd, amelyben – a kontinenstornák történetében először – a videobíró döntését segítő szenzor is lesz.
Az Európa-bajnokság összdíjazása 331 millió euró, a végső győztes akár több mint 28 millió euróval is gazdagodhat az eseményen.
A torna legnagyobb kérdése persze most is az, hogy július 14-én, a berlini Olimpiai Stadionban melyik együttes emelheti magasba az Henri Delaunay-kupát, amelyet eddig tíz csapat hódított el, legtöbbször – szám szerint háromszor – a német és a spanyol.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS