Kishazánkban a baloldali politikai párbeszéd színvonala egyre csak csökken. A kilencevenes években a legdurvább odaszúrás még az volt, amikor Torgyán József azt mondta a felszólalásai végén, hogy Horn Gyula mondjon le, ma viszont már úgy tűnik egy lépésre vagyunk a fizikális erőszaktól. A magyarországi politikai agressziót emlékeim szerint a Párbeszéd nevezetű mikropárt kezdte azzal, hogy Tordai Bence megzavarta Tarlós István sajtótájékoztatóját, aki ezt megelégelve egy megafonnal válaszolt neki. Szabó Tímea pedig a szavak szintjén vált emberből állattá, ennek egyik ékes példája volt, amikor hentesnek nevezte Kásler Miklóst, az akkor még létező Emberi Erőforrások Minisztériumának első emberét. Később Jakab Péter krumplizott és székfoglalózott, majd az egész ellenzék beállt ebbe a sorba, amikor nem engedték a fideszeseket szavazni az Országházban. A hagyományokat pedig Magyar Péter viszi tovább, aki úgy felhúzta magát a Menczer Tamással való vitája során, hogy a tetlegesség peremén táncolt korábban pedig énekelt. Tekintsünk ki a nemzetközi vizekre és nézzük meg hol, milyen hangulat uralkodik a parlamentekben és mit lehet majd tenni, ha Magyar Péter is a maorik által ihletett harcitáncba kezd.
Aki nem tudja érvényesíteni akaratát álltalában agresszívvá válik. Sajnos ezt egyre többször tapasztaljuk a magyar politikában is. Régebben például nem volt szokás burgonyát vinni a parlamentbe, de Jakab Péternek hála megélhettük ezt a pillanatot is megannyi üvöltözéssel, személyeskedéssel és bunkóskodással megspékelve.
Jakab egyébként ezután az eset után kapta a krumplikirály becenevet, de egy másik alkalommal úgy próbálta magára felhívni a figyelmet, hogy beleült Orbán Viktor székébe.
Tordai Bence már a parlamenten kívül arcoskodott, ő Tarlós Istvánnak a sajtótájékoztatóját zavarta meg, majd válaszként az arcába kapott egy megafont a korábbi főpolgármestertől, aki csak így tudta elmondani véleményét.
Szabó Tímeának több performanszát is láthattuk már az Országházban, a habzó száj és üvöltés már-már védjegyévé vált a párbeszédes politikusnőnek. A legdurvább eset talán az volt, amikor Kásler Miklóst tulajdonképpen gyilkossággal vádolta, szerinte a miniszter egy hentes.
Az MTVA székházban persze az összes balos képviselő megmutatta, mit is tudnak ők, de egy másik emlékezetes alkalommal a parlamentben próbálták megakadályozni fizikailag, hogy a fideszes képviselők szavazhassanak.
Mostanában pedig Magyar Péter hozott be egy egészen új stílust a politikába, ő hol énekel, hol olyan szinten nem tud indulatainak parancsolni, hogy már-már a csicskalángos kiosztásán morfondírozik.
Azt, hogy a sajtó munkatársait a Dunába lökné, a riportereket pedig vagy megpróbálja megalázni vagy kiteteti testővreivel egy étteremből csak hab a tortán.
A hazai helyzet ugyanakkor még mindig nem olyan brutális, mint másoknál. Nézzünk pár példát arra, hogy még miket hozhat az újév.
Harcitánc, pofoszkodás és tömegverekedés
Ha kitekintünk a nemzetközi viszonylatokba jól láthatjuk, hogy ami nálunk zajlik még csak a kezdet. Más országokban ugyanis a parlament falain belül történik tettlegesség.
Ankarában például tömegverekedés tört ki, amikor a mentelmi jog eltörléséről vitáztak volna a képviselők. A képsorokon jól látszik, hogy a politikusok szöcskeként ugrálnak át az iróasztalokon, hogy beszálljanak a bunyóba és ki-ki a saját pártja mellett kiállva üssön oda egyet a politikai ellenfélnek.
Macedóniában a pénzügyek kavarták fel a port, ott ugyanis a költségvetést tárgyalták a képviselők, akiknél hamar elszakadt a cérna a piszkos anyagiakon. Volt, aki csak messziről dobálózott, de olyan is, aki nem bízta a véletlenre, ütött, rúgott ahol csak érte a másikat.
A koszovóiak eszközöket is bevetettek az összetűzésben, vizespalackokkal kezdődött a verekedés, de az öklök is előkerültek. Végül a miniszterelnököt kimenekítették és a tömegbunyó véget ért, amiben nők is részt vettek.
Személyes kedvencünk viszont az, amit az új-zélandi maoriktól láthatunk. Ők ugyanis sokkal kreatívabbak a pofoszkodásnál ugyanis egy ősi táncot adnak elő annak, akivel nem értenek egyet. A képsorok magukért beszélnek, a “megtámadott” politikusnak valóban nagy önfegyelemre van szüksége, hogy ne legyen viszonválasz, de nevetés visszafojtása valószínűleg nagyobb kihívást jelent annál, minthogy megüsse képviselőtársát.
Egy szó, mint száz a politika világában sokmindent megengedett, van ahol halálra akarják verni egymást a képviselők, van ahol halálra nevettetni. Mindenestre úgy tűnik mindenre fel kell készülnünk, mert ha a magyar ellenzék külföldi példákból táplálkozik, akkor hamarosan Magyar Péter is harcitánccal fogja kombinálni a Börtön ablakával című dalát. Arra pedig valahogy majd reagálni kellene.
Fotó: videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS