
Na jó, legfeljebb háromszor. Ez a rejtői mondat nagyobb igazságra világít rá, mint gondolnánk. Tulajdonképpen magyarázatát adja az elmúlt bő harminc év választástörténetének és a magyar balliberális oldal elmúlt tizenöt éves szenvedéstörténetének is.
A teljes egészében külföldi érdekeket szolgáló és az általuk okozott károkhoz képest fillérekkel, de mégis százmilliárdokkal kifizetett magyarországi baloldal 1994-ben nyert először választást a rendszerváltás után. Rendszerváltás talán volt, de elitváltás egyáltalán nem, minden bűnöző és hazaáruló maradt a helyén. Az MSZP-nek két dolog szerezte meg a parlamenti helyek többségét, nem mellesleg csak a listás szavazatok 33 százalékával: egyrészt a kádári nosztalgia, másrészt az SZDSZ árulása, amely már jóval, évekkel korábban elárulta a rendszerváltó szövetségeseit, és a jelentős részben általa uralt sajtóval az MSZMP utódpártja oldalára állt. Ebből a szempontból tulajdonképpen lényegtelen, hogy az SZDSZ-nek és a holdudvarának soha egy őszinte pillanata sem volt: 1990-ben ők akarták átvenni az országot, és mérhetetlenül csalódottak voltak, hogy a belbudapesti észkombájnokra csak húsz százalék szavazott.
Az 1994-es MSZP-szavazók abban tévedtek, hogy Horn Gyula és társai nem életszínvonalban és biztonságban kínálták a kádári feelinget, hanem életérzésben. És abban elég jól: az MSZP tragikus kormányzása ellenére százalékban gyakorlatilag megőrizte a támogatottságát, és nem tőle, hanem az SZDSZ-től undorodott meg a szavazóinak a jelentős többsége. Horn Gyula a ciklus végére már nem volt a formája csúcsán; a szavazók hatvan százaléka már nem hitte el neki másodszorra, hogy visszajön a 3,60-as kenyér és a biztos munkahelyek világa.
Sok mindent elmond a magyar néplélek facsarulatairól, hogy a szocialisták 2002-es győzelmének a Fidesz jó kormányzása ágyazott meg. Egyrészt, mert a Fidesz elhitte, hogy jó kormányzással 95 százalékos baloldali sajtófölényben is lehet választást nyerni, ha már az ellenzékből is sikerült, másrészt, mert az emberek látták, hogy pörög a gazdaság, és elhitték a baloldali sajtónak, hogy mindebből visszakaphatják azt, amit az elmúlt húsz évben elvettek tőlük. Nem a kádári hazugságra vonatkozó trükköt cserélték le, hanem a bűvészt, egészen véletlenül az Apró-klán egyik bennfentesére, egy egykori ügynökre, Medgyessy Péterre. A kádári nosztalgiára alapozó szocialista maszlaghoz csak azt a nagyon hatékony látványelemet csapták hozzá, hogy személyesen Orbán Viktor nem adja oda nekik azt, amit majd a szocialistáktól megkaphatnak. A 2002-es kommunista hazugságban és csalássorozatban az volt a legzseniálisabb, hogy a szocialista szavazók a Fidesz jó gazdasági teljesítményéből következő javakat nem a jobboldali kormányhoz kötötték, hanem igazából végül is a szocialistákhoz. Akik a száznapos fosztogatás során szétszórtak némi aprót a nép közé, hogy aztán mindent ellopjanak, amire 1998 előtt nem jutott idő.
Horn Gyula mint erős személyiség, egyáltalán személyiséggel rendelkező politikus, nem bukott le mint csaló a ciklusa végéig, Medgyessy Péterről azonban nagyon hamar kiderült, hogy csak egy betanított bűvész, akinek nincsenek saját mutatványai, és ha a háttéremberei szólókarrierbe kezdenek, jelentéktelennek bizonyul. Ezt a szocialisták eleve tudták, az SZDSZ-nek pedig érdeke volt a minimális többségű koalícióban, hogy gyengítse a miniszterelnököt. A baloldal kormányzásra való alkalmatlansága pedig a továbbra is fennálló sajtófölény ellenére is kiderült a köz számára. Amikor Medgyessyt Gyurcsányra cserélték, megint csak nem a mutatvánnyal kezdtek valamit, hanem egy új ripacsot szedtek elő, aki még közelebb állt az Apró-klánhoz – ha az egyáltalán lehetséges –, mint a Medgyessy. A kádári nosztalgia is maradt: Gyurcsány köztársaságra vonatkozó lózungjai teljesen azonosak voltak az eredeti életérzéssel, amit már Horn Gyula is képviselt. Az eredeti szocialista szavazók pedig nem akarták elveszíteni ezt a hangulatot. Annak ellenére sem, hogy a magyar választói közeg többsége tisztában volt azzal 2004 után, hogy az MSZP–SZDSZ-kormányzás rossz irányba megy, mégis hajlandóak voltak arra az öncsalásra, hogy a Fidesz félrecsúszott kampánya mellett még egyszer higgyenek a szocialistáknak.
Ez a választás volt az SZDSZ hattyúdala is, amely az öt százaléknál alig több szavazatát két pszichológiai alapállásból szedte össze. Húsz–harmincezer eszelős magyargyűlölő ál- és félértelmiségiből, akiknek néhány száz, belpesti felsőközép-osztályból szalajtott egyetemi ember volt a véleményvezére, akiknek minden vágya az volt, hogy a magyarokat nekifutásból hasba rúgják, hogy tudják, hol a helyük. Illetve százezer környéki olyan társutasból, akik szerint Magyarország nyugatosodásához elengedhetetlen egy liberális sokkterápia, kulturális és gazdasági téren is. Ez utóbbiak a 2006-os csalódás után eltűntek a párt mögül, mert így sokadszorra már nekik is leesett, hogy a liberális értelmiség csak és egyedül a magyargyűlölete alapjain állva, a pénzért politizál.
2006 tavaszán utoljára működött a szocialista varázslat. Érdekes módon hiába derült ki rögtön a választások után szinte, hogy Gyurcsányék mindenben hazudtak, hiába vontak vissza adócsökkentéseket, hiába derült ki a gigantikus méretű államháztartási hiány, nyár elején még nem roppant meg igazán az új kormány támogatottsága. Ahhoz az kellett, hogy az őszödi beszéd nyilvánosságra kerüljön. A beszédben és főleg utána Gyurcsány ugyanis új kontextusba helyezte a kádári feelinget, egészen pontosan megtagadta azt, világossá tette, hogy az új MSZP már nem a régi értékeket kínálja, vagyis nem lesz több “ingyen ebéd”. Sőt, ezentúl már meg sem ígérik!
Az igazi dráma az előadó által meg nem értett összefüggés volt, az, hogy a baloldali választók százezrei értették meg Gyurcsány szavaiból, hogy minden szempontból hülyének voltak nézve, be lettek csapva. Gyakorlatilag Ferenc bejelentette, szigorúan a saját szavazóinak – mert a többiek már tudták –, hogy a baloldali álom sohasem létezett, az MSZP nem is gondolta komolyan, és az előző bő másfél évtized minden rémsége valójában nem más, mint a kapitalizmus maga, és nem is várhatnak mást a jövőben sem. És Feri még elégedett is volt magával.
Bármennyire is szeretnék ezt a liberálisok másképp láttatni, a Fidesz négy kétharmadában benne van az, hogy meg is tartja azt, amit ígér. Persze a 14. havi nyugdíj ígérete egy kétségbeesett lépés volt egy elrontott kampányban, de a Fidesz által beígért hangulat, ami persze csippentett némi ízt a kádári nosztalgiából is, az érzések mellé valódi és értékálló támogatásokat is ad. Az emberek szeretnek munkából megélni, és azt még jobban szeretik, ha mindenki más is munkából él meg. A magyarok pont annyira nem szeretik, ha a kormány beleugat a mindennapi életükbe, mintha az ilyesmit Brüsszel vagy az amerikai nagykövet merészeli. Pontosan tudják, hogy mennyivel élnek jobban most, mint a baloldali kormányok alatt, és pont a baloldaltól tanulták meg, hogy nincsenek csodák, tehát a Fidesztől sem várnak többet, mint amit józan ésszel lehet.
A magyar baloldal 1990 után a liberálisok agymunkájával megsegítve háromszor csapta be rettenetesen a magyar választókat. Fennállt a veszélye, hogy ez 12 év után elfelejtődik; végül is 2006, a megvilágosodás pillanata már olyan messze van, amennyi a rendszerváltás és az őszödi beszéd között eltelt. De nem így lett, mert amilyen ügyesen fenntartották a hetvenes évek életérzésének visszahozatalára vonatkozó ígéretüket, az elmúlt 16 évben pont olyan állhatatosan és otrombán vannak megsértődve a szavazókra, hogy azok már átlátnak rajtuk. Újra és újra megígérik azt, aminek lehetetlenségéről és ártalmasságáról közmegegyezés van, és amiről mindenki tudja, hogy eszük ágában sincs betartani.
A magyar választók megtanulták, hogy mi a realitás: felismerik a hülyéket és a fantasztákat, valamint a saját érdekeiket. A magyar választó tanult a hibáiból. Sok országban nem történt ez meg – ez Európa óriási problémája.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Szőke ciklon
2023-05-16 at 11:52
Az évente belépő új szavazók nem tapasztalták meg a szoci-szdsz kormányzás szörnyűségeit.
Ők (nagy részük) mindent, azonnal, kérés és megköszönés nélkül akar, nem vonzó számukra a munka-alapú társadalom, hiányzik belőlük az idősek, sokat tapasztaltak tisztelete, hajlamosak hinni az ellenzéki politikusok, médiák jól hangzó, vonzó ígérgetéseinek, a gyalázkodó alaptalan vádaskodásoknak. Igazából nem tudják felmérni, mit veszítenének, ha ezt az ellenzéket segítenék újból hatalomra, pedig azokban a nagy városokban, ahol az ellenzék jutott hatalomra, jól látható a bal oldali kormányzásokra jellemző gátlástalan szabad rablás, a “családi ezüst” elherdálása. Nem szeretném, ha egy újabb négy év lejtmenet után a jobb oldalnak kellene megint visszahozni a csőd széléről az országot.
Kancellár
2023-05-15 at 10:58
fECÓKÁCSKA tőled szeretnék idézni …..akinek nem tetszik ez az Ország , el lehet menni ….. szerintem érdemes volna KOMOLYAN elgondolkodnod rajta , elég sok bajt okoztál már eddig is a hazának !
Dusa Lajos
2023-05-11 at 08:10
Hát, igen. Horn elvtárs, Kádár elvtárs, Medgyesi elvtárs, Dobrev Klára elvtársnő, s a te Ferikéd!
Nem lehet akkorát hazudni, hogy a nagy lufi ki ne pukkadjon.
Soha ne is legyen esélyetek arra, hogy Magyarország tékozló urai legyetek!.
Orientál
2023-05-10 at 16:58
És ezek azok a balliberális zöld Gyurcsányék akik gender pedofíliát …. és hasonló genderizmusukat akarják elterjeszteni hazánkban, bele akarnak minket magyarokat sodorni az ukrajnai háborúba és idegen élősködő gazdasági migránsaikkal akarják elárasztani hazánkat.
aladin
2023-05-10 at 15:50
Mindig mikor Gyurcsányt látom az a benyomásom van, hogy jobban nézne ki egy szemmel mint a kettövel, legfeljebb ugy nézne ki mint egy kaloz kapitány, de még semmi sem késö.
Hesslerezredes
2023-05-10 at 11:14
Antónia2023-05-10 at 09:38
Igen, így van.
Az USA-ban meg a “Demokraták”-nak déli – azaz: rabszolgatartó – gyökereik vannak, míg a “Republikánusok” meg az északiak voltak.
És egyébként a vérliberális gazdasági vadkapitalizmusban mindkét oldal maximálisan egyetért.
Egyik 19, másik 1 híján 20.
Antónia
2023-05-10 at 09:38
Amit a szakmai- és közbeszéd “baloldal”-nak nevez, az egy angliai parlamentarizmusból átvett szóhasználat. A londoni parlament kér ellentétes, ám lényegileg azonos politikai tömörülésből áll fel, és a “munkáspárt”-nak titulált liberálfasiszta tömörülés -melynek prominensei ugyan úgy a rabszolgakereskedelemből és gyarmatokon vérrel és verítékkel elnyomottak kizsákmányolásából halmozták fel mérhetetlen vagyonaikat, mint a “jobboldaliak”.
Ugyan az az imperialista bűnöző csürhe.
Hesslerezredes
2023-05-10 at 09:26
Először is: a baloldal itt nálunk – NEM BALOLDAL.
Soha nem is volt az.
Ez egy komprádor vérliberális internacionalista-kozmopolita oldal/társaság, amelynek ahhoz a baloldalhoz, amit a baloldalról szokás gondolni, az égvilágon semmi köze.
A Fidesz ehhez képest annál inkább baloldali: tulajdonképpen egy klasszikus szocdem gazdaságpolitikát folytat leöntve némi hazafias mázzal és megspékelve egyfajta dél-amerikaias irányultsággal (a néhány hullagazdag oligarcha miatt).
Szóval nem könnyű itt tisztán látni.
De akar, a tud.
“Csak” gondolkodni kell/ene.
Puncius Pinatus
2023-05-10 at 09:22
Ez így igaz, csak kéccer lehet becsapni…
Ez nem vonatkozik a gyurcsányista és az ő tehenének szekta tagjaira.
Itt nem a tehenet fejik, a tehén a nagy fejő.
Mint Szodoma-Gomora esetében, “ha csak tíz igaz embert találok…”
Nos itt itt sem találnánk tíz okos embert közöttük.
Begyepesedett elvakult, vén csoszogó vér kommunista, és a pecsenyéiket sütögető, érdek szövetségből álló senkiházit azt igen.
Ebből áll a demokratikus Dollár koalíció.
pm
2023-05-10 at 08:27
Érdekes dolog lenne megfordítani a dolgot: “A magyar választók megtanulták, hogy mi a realitás: felismerik a hülyéket és a fantasztákat, valamint a saját érdekeiket.”
Ha ez így igaz, és miért is ne lehetne az, akkor a pesti szavazóknak milyen /egyéb/ érdekük van?
na4
2023-05-10 at 08:10
Le a vörösökkel! Soha többet baloldalt! ?
hivő
2023-05-10 at 08:06
Érdekes és fontos
levezetés.
Idezet..Europa sorsának
legijesztőbb jelensége:
egy olyan embertipus
kaparintotta meg a társadalom
vezető szerepét,akit nem
érdekelnek a civilizácio
alapelvei.
Ma a ..barbárok vertikális hoditását
látjuk..Rathenau
Ungarn über alles !
2023-05-10 at 07:00
nna egyezzünk ki:
a bélpesti-bélsártenyészet akárhányszor is bemegy a málnásba