Május elején járt Macedóniában a PestiSrácok.hu stábja, ahol egy régóta létező, etnikai-kulturális ellentéttel felturbózott politikai krízisre bukkantunk, amelyre a helyiek szerint Soros György még egy lapáttal rátett. Azóta hatalmasat változott a politikai helyzet, Zoran Zaev baloldali pártja az albán pártok és néhány megrendezett műbalhé segítségével kormányt alakíthatott, és annak ellenére, hogy még mindig a jobboldali VMRO a legnagyobb párt, az ország jelenleg leginkább albán érdekeket szolgál ki. Mivel a káosz enyhülés helyett az erősödés jeleit mutatja az országban, megkértük az SOS alelnökét, Cvetin Chilimanovot, hogy frissítse ismereteinket az állapotokról, amiben a tőzsdespekuláns keze is mélyen benne lehet.
A macedón nép elég sok mindenen ment keresztül az elmúlt időszakban, erről pedig a PestiSrácok.hu macedóniai látogatása után be is számolt. Az etnikai ellentétektől már eleve megrogyott helyzet egy állítólagos lehallgatási botrány miatt fordult át egy igen komoly konfliktusba 2014-ben, amikor a baloldali szociáldemokraták Zoran Zaev vezetésével megpróbálták megbuktatni a már rég óta kormányzó Nikola Gruevszki vezette Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) koalíciót. Az ellenzéki vezér akkor állítása szerint az albán titkosszolgálatoktól kapott jelentésben értesült arról, hogy Gruevszki lehallgatta ellenfeleit, valamint számos civilt. A vád értelemszerűen politikai válságba és előrehozott választásokba torkollott, amely a kormánypárt győzelmével végződött.
A megszerzett mandátumok száma azonban nem volt elég a kormányalakításhoz, ezt pedig Zoran Zaev a Soros Györggyel jó barátságot ápoló albán elnökkel karöltve ki is használt: az albán pártok segítségével sikerült többséget szereznie. A kormányalakítás azonban nehézségekbe ütközött: Macedónia elnöke, Gjorgje Ivanov nem kérte fel Zaevet kormányalakításra, mondván a Zaev által is támogatott Tiranai Platform az albán kisebbség olyan jogokat követel, amelyek veszélyeztetik az ország szuverenitását.
A mérleg a baloldal javára dől
Több hónapon keresztül viszonylag békésen zajlottak utcai tüntetések Szkopjéban és néhány nagyobb macedón városban, április 27-én azonban egy jól megrendezett politikai színjáték eredményeként jobboldali tüntetők törtek be a parlament épületébe, ahol a baloldali pártok illegálisan új házelnököt választottak. Valószínűleg ez volt az utolsó csepp, amely lassacskán a mérleget a baloldali pártok irányába billentette, a rengeteg botrány, a politikai nyomás következtében
Cvetin Chilimanov elmesélte, hogy az SDSM tulajdonképpen most azon dolgozik, hogy a rendőrség, a törvényhozás átalakításával bebetonozza a hatalmát, miközben médiumokat zárat be. Állítólag a kormányalakításuk óta 3 médium szűnt meg az országban. Ezen kívül úgy véli, hogy a kormány egyik mesterterve, hogy politikai letartóztatásokat tervez konzervatív politikusok ellen, ezt pedig egy SDSM-párti különleges ügyész segítségével kívánják végrehajtani, aki már korábban is sokat ártott a jobboldalnak.
Ha azt nézzük, hogy mennyire népszerűtlen a baloldal a macedón lakosság körében, különösen azok után, hogy szembemenve a régi parlamentáris hagyományokkal megegyezett az albán pártokkal, az egyetlen esélye, hogy tönkreteszi a VMRO-t, a legjobban szervezett és legnagyobb macedón pártot. Ebben az SDSM nyilvánvalóan támogatást kap a főbb nagykövetektől, akiknek megvannak a saját jól kiépített kapcsolataik a bírói testületben, illetve a médiában.
– mondja Chilimanov.
A VMRO elpusztításán kívül nem igen látom mit tudna tenni az SDSM. Most éppen segítséget próbálnak kérni a szövetségeseiktől Görögországban, Bulgáriában, Szerbiában és Albániában, és a segítségért cserébe hajlandóak is üzleteket kötni annak érdekében, hogy Görögország és Bulgária visszavonja a fenntartásait Macedónia EU és NATO csatlakozásával kapcsolatban. Egyelőre nincs pozitív visszajelzés.
– tette hozzá.
Chilimanov arról is beszélt, hogy ugyan a tüntetéseknek vége, és leginkább a parlament falain belül zajlanak az összetűzések, addig a macedón lakosságon nagyon is látszik az elégedetlenség.
Az SDSM sok új problémát kreált a hozzá nem értésük és a korrupcióra való hajlamuk miatt. Rengeteg elégedetlenség van amiatt, mert a kormány leállított egy csomó fontos infrastruktúra fejlesztésre vonatkozó programot, amit a VMRO kezdeményezett. Ilyen például két nagy autópálya beruházás, amibe Kína invesztált.
– meséli.
Az instabil rendszer Európára is veszélyt jelent
A jelenlegi baloldali kormány egyik gyengesége abban rejlik, hogy a rájuk voksoló albánok jövőbeli elköteleződése megjósolhatatlan, hiszen már így is meglepő, hogy rájuk szavaztak. Az is majdnem biztos, hogy az SDSM és az albán pártok leginkább az albán miniszterelnöknek, Edi Ramanak tartoznak elszámolással mindenért, aki viszont már megígérte, hogy ha nem jön össze Macedónia EU-csatlakozása, akkor szorgalmazni fogja Nagy-Albánia egyesítését.
A másik veszélyt a SDSM-re az jelenti, hogy a 120 parlamenti helyből 51-et még mindig a VMRO birtokol szemben a kormánypárti 49 hellyel, amit jelenleg az albán pártokkal köttetett koalíció tart a felszínen. Van egy másik erő is, amely jelen van a parlamentben, ez pedig az erdogánista BESA, akik 5 hellyel ugyan nem jelentenek nagy veszélyt senkire, de nem támogatják minden kérdésben a baloldali kormánypártot. Ezek a helyzetek még mindig simán polgárháborús konfliktushoz vezethetnek, amit még mindig nagyon is érezni a levegőben.
Chilimanov szerint az SDSM-et kizárólag Soros György pénzelte az elmúlt 20 évben, ami ha igaz, azt jelentheti, hogy a tőzsdespekulánsnak beleszólási joga lett a történésekbe. Nem kell oknyomozni, hogy az ember rájöjjön, ez akár vezethet a korábban lezárt macedón határok újranyitásához, amely ismét megnyitná az utat a Görögország felől Európába tartó migránsáradat előtt. A dolgokat csak bonyolítja, hogy az elmúlt időszakban Chilimanov szerint rengeteg albán csatlakozott az Iszlám Államhoz, ez pedig még egy dolog, amire oda kell figyelni.
PS; Vezető kép: Vermes Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS