A terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) akciója lehet a németországi török intézmények elleni támadássorozat, az indíték pedig a török hadsereg szíriai hadművelete lehet – írta kedden a Der Tagesspiegel című német lap biztonsági forrásokra hivatkozva.
A lap szerint német biztonsági források úgy látják, hogy a PKK a kurdok lakta északnyugat-szíriai Afrínnál indított török hadművelet miatt változtat németországi stratégiáján, a korábban főleg elrejtőzésre és a kurd nemzet autonómiájáért folytatott küzdelem fáradalmainak kipihenésére használt országban egyre inkább a harcias fellépés felé fordul. Ennek a váltásnak a megnyilvánulása lehet az Olajág nevű török hadművelet januári kezdete óta szervezett törökellenes tüntetések és erőszakos incidensek sora. A Der Tagesspiegelnek nyilatkozó források szerint meglehet, hogy a zavargásba torkolló megmozdulások és merényletek hulláma tovább emelkedik, és még inkább elmérgesedik a helyzet, mert bekapcsolódnak a PKK-val rokonszenvező német szélsőbaloldali csoportosulások.
Az erőszak azért jelenhetett meg, mert sok németországi kurdot erősen bánt, hogy békés megmozdulásaiknak nincs foganatja. Tovább fokozhatta dühüket, hogy kiderült, a török hadsereg Leopard típusú német harckocsikat vet be a kurdok elleni szíriai műveletben – írta a Der Tagesspiegel, kiemelve, hogy a PKK hívei Recep Tayyip Erdogan török elnök rendszerének támogatásával vádolják a német szövetségi kormányt. Az Olajág hadművelet január 20-i kezdete óta megrongáltak vagy felgyújtottak több németországi mecsetet, amelyek a török állami vallásügyi hivatallal szoros kapcsolatban álló németországi Török Iszlamista Vallási Intézmények Uniójának hálózatához tartoznak, és gyújtogatásos támadást hajtottak végre több török kulturális intézmény ellen is. A PKK-t 1993 óta tartják nyilván terrorszervezetként Németországban, híveinek száma a legutóbbi, tavalyi becslések szerint meghaladja a tizennégyezret. Németországban több mint egymillió millió kurd él, ők alkotják a második legnagyobb nemzetiségi csoportot a nyolcvankétmilliós országban. Az első helyen a hárommillió emberből álló török közösség áll. Törökország az Olajág hadművelettel új frontot nyitott a 2011-ben kezdődött szíriai polgárháborúban. Ankara célja, hogy a kurdok visszaszorításával úgynevezett biztonságos zónát alakítson ki a határvidéken harminc kilométeres mélységben. A török hadsereg vezérkarának keddi közleménye szerint körbezárták Afrín városát.
Forrás: MTI. Fotó: AFP/Safin Hamed
Facebook
Twitter
YouTube
RSS