Baloldali és liberális médiaszervezetek az elmúlt időszakban intenzíven megcélozták a magyar fiatalokat. Brüsszeli és amerikai pénzekből olyan projekteket indítottak el, amelyeket kifejezetten a tinédzsereknek, a 13–16 év közöttieknek szánnak – írja a Tűzfalcsoport.
A portál elemzése szerint nem világos, hogy ezek a liberális szervezetek pontosan miért a magyar fiatalokat szemelték ki maguknak, de az egyértelmű, hogy hálózatépítésbe fogtak a „médiaműveltség” terjesztésének leple alatt. A Telex Akadémia, a Detekto, illetve a Tóta W. Árpád újságíró (HVG) és Polyák Gábor médiajogász által gründolt KisPolgár is mind-mind a fiatalokkal akar foglalkozni. Az első kettőt bizonyítottan brüsszeli és Soros-pénzből finanszírozzák, míg a KisPolgár amerikai pénzeket vesz fel. Az elmúlt években a baloldali lapok mögött kibogozhatatlan finanszírozói hálózat épült ki: a szövevényes támogatói háló miatt élünk a gyanúperrel, hogy Brüsszel, különféle NGO-k és más globális szervezetek az ilyen programok mögé bújva juttatnak forrást a balliberális lapoknak.
Elindult a DETEKTO!
Valószínűleg még kevéssé ismert az alábbi projekt, pedig Brüsszelnek elég sok millió forintba fájt. A szervezet fő kitűzése, hogy a 13–16 év közötti fiatalok médiaműveltségét pallérozza. A Tűzfalcsoport rámutatott: lényegében idáig annyi történt, hogy létrehoztak egy e-learning sorozatot, amelyet feltöltöttek az internetre és amelynek segítségével a diákok megtanulhatják, hogy hogyan tegyenek különbséget a valós és az álhír között. Így írnak magukról:
A 2023 novemberében elindított kurzus célja a gyerekek felkészítése arra, hogy önállóan is képesek legyenek felismerni, milyen jellemző online tartalmakkal kapcsolatban van szükség fokozott figyelemre, kritikai tudatosságra és az információ ellenőrzésére.
Az ártatlannak tűnő leírás első olvasatra még pozitív kicsengéssel is bírhatna, de azt is megemlítik, hogy a Detekto.hu oldalt készítő „Idea Alapítvány elsődleges célja segíteni a gyerekeket abban, hogy megbízható információkhoz jussanak. E célokkal összhangban a szervezet iskolai oktatásba illeszkedő projekteket – tanárképzéseket és óraterveket, online kurzusokat és játékot – dolgoz ki a tudatos médiafogyasztás elősegítésére.” Vagyis a hivatalos oktatási programba is szeretnének bekerülni a balliberális médiamunkások.
Mit lehet tudni az Idea Alapítványról?
Az Idea Alapítvány, amely a Detekto.hu-t üzemelteti, volt indexes és telexes újságírókból álló szervezet, és nem meglepő módon együttműködik a Telex Akadémiával is.
A Detekto nevű, 13–16 éveseknek készülő portált az Idea Alapítvánnyal együttműködésben készítették. A finanszírozó pedig nem más, mint Brüsszel, pontosabban: a HDMO (Magyar Digitális Média Obszervatórium) együttműködés keretében jutott brüsszeli forrás a projektbe. Az elmúlt években egy szövevényes és bonyolult pénzügyi rendszert építettek ki a magyar baloldali sajtótermékek pénzügyi hátterük elfedése érdekében. Szinte lehetetlen megmondani, hogy milyen brüsszeli vagy amerikai pályázati pénzeket nyelnek el ezek a lapok. Annyit viszont kiderített a Tűzfalcsoport, hogy a HDMO – akik a pénzt adják – valójában az Európai Digitális Média Megfigyelőközpont (EDMO) hatókörének kiterjesztése. Az Európai Bizottság ezt a projektet 2020-ban 11 millió euróval támogatta. A projekt második szakasza 2025 első félévéig tart, 4 millió eurós támogatással. Ezekből a pénzekből kapott a Lakmusz és az Idea Alapítvány is.
Az Idea mind a Telexszel, mind a fent megnevezett Detektóval együttműködik. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy az Idea Alapítvány alapítója Bődey János telexes újságíró. Fent láthattuk, hogy alapítványokon keresztül jut olyan projektekre is brüsszeli pénz, amelyek közvetlenül összeköttetésben vannak a Telex Akadémiával. Egyelőre azonban nem világos, hogy a KisPolgár és a Telex Akadémia mellett miért szükséges létrehozni egy újabb felületet fiatalkorúak számára, ahol szintén tényellenőrzéssel foglalkoznak, hacsaknem a brüsszeli pályázati pénzek kedvéért. Nem új információ, hogy a Lakmusz és a 444, illetve az EDMO-n keresztül a Telex is rengeteg uniós pénzhez jut/jutott hozzá.
KisPolgár, amerikai pénzből
A másik, szintén gyerekeknek készülő felület az a KisPolgár, amelyet nem más, mint a baloldali kampányfinanszírozási ügybe keveredő Action for Democracy támogat. Az Action for Democracyról már korábban megírta a Tűzfalcsoport, hogy amerikai szervezetként feltehetően amerikai megadonorok pénzét tolta bele a magyar országgyűlési kampányba. Éppen ezért megmosolyogtató az, amivel az egyszerű olvasó a Kispolgár felületén találkozik. Ezt írják:
Semmilyen párttól, háttérhatalomtól, oligarchától nem függünk, és nem is fogunk – hiszen épp azt szeretnénk üzenni a gyerekeknek és fiataloknak, hogy enélkül is lehet élni, sőt érdemes.
Ehhez képest háttérhatalmi szervezetektől, amerikai oligarcháktól kapnak pénzt:
Telex Akadémia, szintén balos amerikai pénzből
A Telex Akadémia szintén amerikai pénzből – sőt, az amerikai kormány pénzéből – működik, és szintén a fiatalokra lőnek. Ők együttműködnek a brüsszeli pénzeket is bezsebelő Idea Alapítvánnyal, de a pénz jelentős részét az amerikai DRL (Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor) adja, amely két évre 740 740 dollárral finanszírozta meg a projektet.
A Telex Akadémia már meg is kezdte működését, és már aktívan nyomulnak középiskolákban is, többek között a miskolci Zrínyi Ilona Gimnáziumban is már tartanak képzéseket.
A Kispolgár, a Telex Akadémia, a Brüsszelből finanszírozott és homályos hátterű különféle szervezetek közös pontja, hogy mind-mind a fiatalokat célozzák meg. Lényegében a 13–25 éves korosztályban kezdtek meg egy elég erős szervezetépítői munkát.
Továbbra is adja magát a kérdés, hogy biztos jó ötlet-e az, hogy a magyar fiatalokat kétes külföldi pénzekkel kitömött liberális újságírók, újságíró szervezetek oktatják és nevelik „médiatudatosságra”. Egyelőre nem tiszta, hogy milyen céllal működtetnek oktatói tevékenységet ezek a szervezetek, az viszont egyértelmű, hogy a fiatalok szellemi nevelése nem tartozik budapesti liberális újságírókra.
A teljes elemzés itt tekinthető meg.
Forrás: Tűzfalcsoport
Facebook
Twitter
YouTube
RSS