
Elindult a jegybank állampapír-vásárlási programja, az első aukciós napon, kedden mintegy 50 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt a Magyar Nemzeti Bank a honlapján közölt táblázat szerint.
A táblázat szerint a tenderre 100 milliárd forintot meghaladó felajánlás érkezett a 2030-ban, 2031-ben és 2038-ban lejáró államkötvényekre. A 2030/A jelű állampapírra 50,30 milliárd, amelyből 28 milliárdot fogadtak el, 2031/A jelűre 30,50 milliárd, amelyből az elfogadott papírok értéke 13,99 milliárd forint volt, míg a 2038/A jelű papírból 20,50 milliárd volt a felajánlás, illetve 8 milliárd a jegybanki vásárlás. Az elfogadott ajánlatok súlyozott átlaghozama papíronként 1,95, 1,99 és 2,28 százalék volt. A jegybank korábbi tájékoztatása szerint az állampapír-vásárlási program, illetve az azzal együtt egy hete bejelentett jelzáloglevél-vásárlási program addig folytatódik, amíg a koronavírus-járvány miatti gazdasági és pénzügyi fejlemények indokolják. A program indítását múlt kedden jelentette be a Magyar Nemzeti Bank. Mindkét program célja a monetáris transzmisszió sérüléseinek megelőzése és a koronavírus-járvány kapcsán felmerülő gazdasági és pénzügyi kockázatok kezelése – ismertette a monetáris tanács április 28-ai kamatdöntő üléséről kiadott közleményében. Közölték akkor, hogy az állampapír-vásárlási program a forintban denominált, fix kamatozású magyar állampapírokra terjed ki. A vásárolható állampapírok futamidejére nincs korlátozás, de a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vásárlásokat a legalább 3 éves futamidejű papírokra fogja koncentrálni. Az állampapír-vásárlások a másodlagos piacon, rendszeres heti aukciókon és aukciókon kívüli ügyletek keretében történnek. A bankok mellett a jelentősebb befektetési alapkezelőkön keresztül a befektetési alapok is részt vehetnek a programban. A jelzáloglevél-vásárlási program továbbra is a fix kamatozású, forintban denominált, hosszú futamidejű jelzáloglevelekre terjed ki, keretösszege a kibocsátott állomány 50 százaléka, az MNB pedig ezúttal is mind az elsődleges, mind a másodlagos piacon vásárolni fog. A tanács egyik program vonatkozásában sem határozott meg keretösszeget, az MNB az eszközvásárlási programok végrehajtásának folyamatos nyomon követése mellett az állampapír-vásárlások esetében 1000 milliárd forintos, a jelzáloglevél-vásárlások esetében 300 milliárd forintos állománynövekedésnél technikai felülvizsgálatot hajt végre – írták akkor a közleményben.
Forrás: MTI, fotó:MTI
Hesslerezredes
2020-05-05 at 15:33
Helyes: az Állam a Magyar Állam által 100%-ban tulajdonolt Nemzeti Banknak fog tartozni – azaz saját magának. Mint amikor Münchausen báró a mocsárból a saját üstökénél fogva húzta ki saját magát! :))))))))))))))))))))))
Namond
2020-05-05 at 17:28
👍👍👍👍👍👍👍👍👍
A Céginformáció.hu adatbázisa szerint a Magyar Nemzeti Bank Zrt Magyarországon bejegyzett vállalkozás a tulajdonosok és számuk nincs megadva.
Ha érdekli nézze meg az Értéktőzsde (BÉT) és az Elszámolóház (Keler) tulajdonosi struktúráját.
oshon
2020-05-05 at 19:33
Es mi ebben a rossz … vagy mit javasolna on ? Vilagszerte bevalt modszer , es mindenki teszi … aki teheti ! Pl a jappan nemzeti korlatlanul fogja vasarolni a jappan allam papirjait … hitelezi nagyon nagyon kicsi kamattal !
Hesslerezredes
2020-05-06 at 09:41
Semmi nem rossz ebben, ironikusan ugyan, de dícsértem a dolgot!
Namondnak:
2013: CXXXIX. törvény:
3. Az MNB jogi formája
5. § (1) Az MNB részvénytársasági formában működő jogi személy. Az MNB székhelye Budapest.
(2) Az MNB cégnevét a cégjegyzékbe nem kell bejegyezni. A részvénytársaság elnevezést az MNB cégnevében nem kell feltüntetni.
(3) Az MNB alapító okiratát a részvényes állapítja meg, amelyet be kell mutatni az Országgyűlésnek.
(4) Az MNB részvényei az állam tulajdonában vannak. Az államot mint részvényest az államháztartásért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) képviseli.
(5) Az MNB jegyzett tőkéje 10 000 000 000 Ft, azaz tízmilliárd forint.
Úgyhogy az MNB kizárólagos állami tulajdonban van. Erről ennyit.
Namond
2020-05-06 at 13:10
Kösz, Ezredes.
Reméljük, hogy a manőver kézben lesz tartva.
Dorogi Béláné
2020-05-06 at 10:14
Ez is csak most történhet meg Matolcsy György vezetése alatt. Mikor mások álltak az MNB élén, akkor állandóan veszteséget teremtettek, s mindig az ország jövedelméből kellett visszapótolni. Emlékezetes számomra az, hogy mikor Surányi György vezette az MNB-t, a 65 tonna aranykészletből 62 tonnányit eladott értéktelen dollárért, s még büszke is volt magára ezért. Maradt Magyarországnak 3 tonna aranykészlete az MNB-nél, Matolcsy György ehhez vásárolt kb. 28 tonnányi aranyat. Matolcsy György, akit az ellenzékben levők állandóan szapulnak és állandóan keresik rajta a fogást.