Minden eddiginél több életet lehelt Európa radikális pártjaiba a görög Sziriza választási győzelme, az elégedetlenkedőket sikeresen megszólító pártok a változás évének kiáltották ki az idei esztendőt. A radikális pártok esetleges sikereinek következményeivel az Európai Uniónak is számolnia kell, nem dughatja homokba a fejét. Spanyolországban például a helyi Sziriza, azaz a Podemos az új sztár, és látva a mögötte álló tömeget, a megszorítások ellen kampányoló, új baloldali Podemos esélyesként vág neki a politikai megmérettetéseknek. A Podemosra Spanyolországban mint mai Robin Hoodra tekintenek, aki a szegények mellé áll. A mérsékelt, a politikában jártas európai pártokat komoly kihívás elé állítják a radikálisok.
VARGA NÓRA – PestiSrácok.hu
Egyre népszerűbbek és erősebbek Európa radikális pártjai, amelyek ráadásul a görög Sziriza választási győzelméből is hasznot húznak. Az Európai Unió eddig csak a partvonal mellől szemlélte a radikálisokat, de előretörésük, népszerűségük miatt már Brüsszel sem dughatja homokba a fejét, az eddig népszerű jobboldali, vagy baloldali pártoknak alternatívát kell ajánlaniuk a választóknak.
Ami Görögországban a Sziriza, az Spanyolországban a Podemos: az új sztár, az új esély a választók szemében. A 2014 januárjában megalakult új tömörülés a görög Sziriza sikerén felbuzdulva azt reméli, hogy győzelmet arathat az idén esedékes spanyolországi parlamenti választáson. Szombaton például az eddigi legnagyobb megmozdulását tartotta a spanyol Podemos, a hatóságok szerint legalább százezren, a szervezők szerint mintegy 300 ezren vonultak fel Madridban, a radikális baloldali párt kampánynyitónak szánt rendezvényén.
Az eredeti nevén Juntos Podemos (Együtt meg tudjuk csinálni), jelenleg Podemos (Meg tudjuk csinálni) elnevezésű spanyol mozgalom kezdetben egy klasszikusan alulról szerveződő, intézményellenes formáció volt. A 2011-ben még Felháborodottak néven futott párt összetétele nagyon vegyes volt, és egyértelműen radikális. Mára már ez nem feltétlenül így van, ugyanis higgadt baloldali elképzeléseik vannak. Ettől persze még radikálisnak kiáltják ki őket az európai pártok és az ellenfeleik. A Podemos célja egy igazságos társadalom megteremtése, a baloldal fő eszmeisége szerintük a humánum. A jelenlegi közvélemény-kutatások alapján legnépszerűbb spanyol párt támogatói a kiábrándultsággal magyarázzák azt, hogy miért hisznek a Podemosban. Tudni kell, hogy hazánkban vannak olyan vélemények, amik szerint ez a párt EU és Izrael ellenes, ennek az lehet az oka, hogy amíg Felháborodottak néven futottak, akkor szélsőjobbos alakok is tartoztak hozzájuk. Szemléltetve ez ugyanolyan, mint amikor a Szolidaritásban még Árok Kornél is benne volt, akinek aztán kirakták a szűrét, és vitte magával a szélsőséges arcokat is. A Podemos mára meghatározta magát: hangsúlyos eleme, hogy elutasítja a korrupciót, zöldnek és feministának tartja magát, legfontosabbnak pedig a szegénység felszámolását tartja. Divatos szóval úgy is leírhatjuk a Podemost, hogy a párt új balos.
Érdemes felidézni, miket mondott az utóbbi napokban Paglo Iglesias, a Podemos vezetője.
A Sziriza győzelmét a hazai propagandára felhasználva azt hangsúlyozta a jelenlegi spanyol kormányfőnek, hogy „Tic-tac, elkezdődött a visszaszámlálás.” Érdekes, hogy nem azt kiáltotta például, amit nálunk szoktak Orbán Viktornak, hogy takarodj…
Szintén a görög esemény kapcsán jegyezte meg Iglesias, hogy „Európában érezhető a változás szele (…), mivel Görögországnak olyan kormánya van, amely változást hozott. Görögországban több minden történt ebben a hat napban, mint a korábbi években”. Iglesias a rossz helyzetben lévő európai gazdaságokra is utalt. Majd mondott olyat is, hogy ez a „változás éve”, a Podemos pedig „változást akar”.
Spanyolországban májusban önkormányzati és tartományi voksolást, decemberben pedig parlamenti választásokat tartanak. A legutóbbi felmérések szerint fej fej melletti támogatottságot tudhat magáénak a néhány hónapja alapított Podemos, és a kormányon lévő konzervatív párt. A baloldali tömörülést a 2014 májusi európai parlamenti választások előtt alapították, és meglepetésre öt EP-képviselői helyet szerzett a voksoláson.
Érdekes, de a szélsőségesnek kikiáltott párt vezetője eddig semmi durvát, modortalant, szélsőségest nem mondott, a változás és változtatás mellett érvelt. A Podemos a 24 százalékos munkanélküliséget és a szegénységet szeretné megszüntetni, miközben mellőzné a megszorításokat. Iglesias szavaira durván és lekezelően reagált a jelenlegi kormányfő. Mariano Rajoy konzervatív spanyol kormányfő egy hete – egyértelműen a Podemosra utalva – arra biztatta ugyanis a választókat, hogy a „ne ugorjanak fejest az ismeretlen mélységbe”, vagyis ne szavazzanak a baloldali pártra. Szombaton pedig úgy reagált a madridi tüntetésre, hogy a Podemos „egy szomorú banda, akik folyamatosan arról beszélnek, hogy milyen rosszul mennek a dolgok”.
A Podemost és a Szirizát a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lap is összehasonlította, amely elemzésében a két hasonló törekvésű pártot állította párhuzamba. A két párt fiatal vezetője, a 40 éves görög Alekszisz Ciprasz és a 36 éves spanyol Pablo Iglesias is szívesen hangsúlyozza a hasonlóságokat, és mindketten kölcsönösen támogatják is egymást. Novemberben Madridban találkoztak, ahol egymást átkarolva beszéltek a változásról. Mindkét párt a szociális rendszereket védené a piacok befolyásával szemben, elutasítja, hogy az európai intézmények megszorításokat és szigorúbb költségvetési fegyelmet követeljenek országaiktól, és épp az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap “trojkáját” hibáztatja a tetemes államadósságért.
Lluis Orriols, a madridi III. Károly Egyetem politológia tanára szerint sokan úgy vélik, ezek a pártok jelenthetik a megoldást, mert politikai alternatívát kínálnak a gazdasági válság miatt kialakult helyzetben.
A kérdés az, nyernek-e Európa Robin Hood pártjai.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS