A világnak mindig a legjobbat akaró Mark Zuckerberg segítségére sietett a Századvég Alapítvány. A Facebook alapítója a napokban a The Washington Postban megjelent nyílt levelében, illetve az ír köztévében kérte az internet törvényi szabályozására a világ kormányait, természetesen annak érdekében, hogy az emberek érzéseire veszélyes kártékony tartalmakat hatékonyan lehessen szűrni. Kijelentette azt is, hogy nem tudják teljes mértékben elhárítani a választási manipulációt a közösségi oldalukon. A Századvég Alapítvány régóta vizsgálja a Facebook-cenzúra ügyét, így gyorsan fel is mutattak egy javaslatcsomagot, melynek egyik pontja szerint például ideje lenne a közösségi médiát tömegmédiának minősíteni és ugyanúgy szabályozni, mint a többi tartalomszolgáltatót, Zuckerberg cégét pedig fel kéne darabolni. A Facebook-cenzúra egyébként portálunkat is kiemelten érinti.
Az internetre vonatkozó szabályok frissítésével megőrizhetjük, ami a legjobban érinti – az emberek szabadságát, hogy kifejezzék magukat, és hogy a vállalkozók új dolgokat építsenek – miközben védik a társadalmat a tágabb károktól.
– fejtette ki néhány napja Mark Zuckerberg a Washington Postban.
Ezután a Facebook-alapító, emberjogi főharcos Európának is üzent az ír állami televízióban:
A Facebook nem kímélt pénzt és fáradságot az EP-választások manipulálásának megakadályozására, miután feltételezett orosz ügynökök felhasználták a Facebookot és más közösségi oldalakat arra, hogy befolyásolják a 2016-os amerikai elnökválasztás eredményét. Nyilvánvalóan fejlődtünk, de nem hiszem, hogy bárki garantálni tudná, hogy minden veszélyt el tudunk hárítani egy olyan világban, amelyben idegen államhatalmak próbálnak meg beleavatkozni választásokba.
– mondta kedden Zuckerberg, aki szerint a választási integritás, az adatvédelem és az adatátvitel területein lenne szükség komoly állami regulációkra, hiszen így lehetne mindenki nyitottabb, haladóbb, jobb ember, még akkor is, ha ez a valódi szólásszabadság rovására menne.
Cukorhegyi írt arról is, hogy a káros tartalom tulajdonképpen az, ami többek között gyűlöletbeszéd, vagy terrorista propaganda, de nyilván egy kiváltságos réteg kezébe adná a lehetőséget, hogy eldöntse mi tartozik bele ebbe a kategóriába.
Századvég: A Facebookot kell szabályozni és feldarabolni
A Századvég Alapítvány már hónap óta vizsgálja a Facebook cenzúra és a szólásszabadság ügyét, így sarkos véleményt fogalmaztak meg a Facebook-vezér kiváló ötlete kapcsán.
A Facebook és a közösségi médiaóriások politikai szereplők, politikai célokért küzdenek és politikai logika mentén cselekednek. Céljuk a nekik nem tetsző vélemények üldözése és elhallgattatása, különösen a bevándorlással, az iszlámmal, a nemzetekkel, a genderrel és az LMBTQ-lobbival kapcsolatos igazságok kimondását tiltanák meg
– írja a Századvég a PestiSrácok.hu-hoz is elküldött közleményében.
Úgy vélik, a cenzúra szentesítését a választások biztonságossága és tisztességessége, a magánélet sérthetetlensége és a káros tartalmak kiszűrésének ideájától várják, miközben a nemzeti kormányok kezéből az utolsó eszközöket is kicsavarnák, hogy nehogy véletlenül magát a Facebookot lehessen a nemzeti szuverenitás fennhatósága alá rendelni.
A tét tehát nem kisebb, mint az, hogy a nemzetek képesek lesznek-e védelmet nyújtani állampolgáraiknak az alkotmányos szabadságjogaik gyakorlásának érdekében!
Az alapítvány szerint a következőket kellene tenni:
- Hagyományos tömegmédiának minősítik a közösségi médiát és ugyanúgy szabályozzák, mint a többi tartalomszolgáltatót.
- Trösztellenes intézkedéseket hoznak, feldarabolják a monopol szolgáltatót, vagyis a kisrészvényesek tulajdonába adják azt.
- Kiterjesztik a közösségi média tevékenységi körére a nemzetállam területi hatályát és alkotmányos szabályait.
- Keményebb jogi eszközökkel lépnek fel a szólás- és véleményszabadság alkotmányos jogainak külső korlátozóival – az önjelölt cenzorokkal szemben.
A Századvég úgy látja, ez azért bonyolult az ügy, mert a Facebookon viszonylag rövid ideje vannak hivatalosan nyilvánosságra hozott moderálási szabályok, és amik vannak azok sem egyértelműek, a szólás- és véleménynyilvánítási, valamint sajtószabadságot garantáló magyar jogszabályokhoz képest pedig jelentősen szűkítik a hazai felhasználók jogait.
Ezeknek védelmét a Századvég szerint a nemzeti jogalkotás segítségével kell helyreállítani.
- Például úgy, hogy az ilyen jellegű „önkényes online szolgáltatói cenzúra” esetére is kiterjeszti – a sajtó-helyreigazítási perekhez hasonlóan – a bíróság soron kívüli eljárásait, egy rövidebb eljárási időtartamot biztosítva ezzel.
- Vagy úgy, hogy közigazgatási hatáskörbe utalja ezeket az ügyeket. Ebben az esetben a hatóság – célszerűen a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság – járna el rövid határidőn belül, amely döntésével szemben a közigazgatási bíróságokhoz lehetne fordulni, amely szintén soron kívül döntene.
- Még nagyobb elrettentő hatása lehetne azon megoldásnak, amely büntetőjogilag rendelné szankcionálni az olyan magatartást, amelynek keretében valaki közreműködik az alkotmányosan biztosított vélemény-, szólás- és sajtószabadság jogok gyakorlási lehetőségeinek korlátozásában. Tehát a büntetőjog eszközeivel lehetne élni a jogellenes „moderátori-cenzori” munkát, tevékenységet szervezőkkel, illetve végzőkkel szemben.
- Egy szó mint száz: a közösségi médiát a nemzeti szuverenitás számára rendelkezésre álló eszközökkel kell arra szorítani, hogy tiszteletben tartsa a felhasználók szabadságát!
Mi már tudjuk, milyen az, amikor Zuckerberg a “gyűlöletkeltőket” üldözi
A Facebook egyébként portálunk működését is érinti, nemrég például harminc napra száműzték a Zuckenberg-gulágra Huth Gergely kollégánkat, amiért másfél évvel ezelőtt (!) meg mert osztani egy objektív, tényfeltáró cikket a II. világháború után hazatért magyar katonák sorsáról Erdélyben. De olyan is előfordult már, hogy a balliberális gondolatrendőrség túlkapásainak eredményeként munkatársunk, Ambrózy Áron saját ártatlan profilképe megosztása miatt is kapott harminc napos tiltást, sőt az is előfordult, hogy a tiltás alatt már újabb tiltásokat kapott.
Zuckerbergék egyébként a jobboldali, nemzeti értékeket támogató véleményeket rendszeresen ellehetetlenítik, Cukorhegyi emberei harminc napra letiltották a több, mint százötvenezer kedvelővel rendelkező Patrióta Európa Mozgalom Facebook-oldalát, cserébe viszont a fideszesek lelövetése a Facebook szerint rendben van. A Facebook korábban 888.hu-t is végleges letiltással zsarolta meg, amiért nyíltan kimondták, hogy Európa jövőjéről döntve Orbán családpárti és Macron illegális migrációt pártoló víziója közül kell választani.
Forrás: Századvég, The Washington Post, PS; Vezető kép: MTI/EPA/Michael Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS