Minden korábbinál nagyobb az érdeklődés Németországban az EP-választás iránt – mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés. A ZDF német országos köztelevízió megbízásából végzett közvélemény-kutatás szerint a választásra jogosultak ötvenhat százalékát erősen vagy nagyon erősen érdekli a választás. Ez minden eddiginél magasabb arány, és jelentősen meghaladja a legutóbbi, 2014-es voksoláson mért 48,1 százalékos részvételi arányt. Figyelemre méltó, hogy a minden bizonnyal független és objektív országos köztelevízió, az ARD szerint a migránsok miatt szenvedő németek legnagyobb része, negyvennyolc százaléka szerint a klímaváltozás a választói döntéseket leginkább meghatározó ügy, a második a szociális biztonság, a harmadik a béke biztosítása áll, a bevándorlás témája pedig csak a negyedik helyen szerepel.
Az ARD megbízásából végzett felmérés szerint a németek hatvanhárom százalékát érdekli erősen vagy nagyon erősen az EP-választás. A csatorna Deutschlandtrend elnevezésű kutatássorozatának új adatai alapján a németek legnagyobb része, negyvennyolc százaléka szerint a klímaváltozás a választói döntéseket leginkább meghatározó ügy, a második a szociális biztonság, a harmadik a béke biztosítása áll, a bevándorlás témája pedig csupán a negyedik helyen szerepel. A ZDF Politbarometer elnevezésű kutatássorozatának új felmérésében a többi között azt is kimutatták, hogy a németek 78 százaléka szerint nagy vagy nagyon nagy gondokat okoz majd az Európai Unióban a jobboldali és a baloldali populistaként jellemzett pártok várható megerősödése az EP-választáson. Az ARD és a ZDF felmérése szerint Németországban ismét a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) gyűjtheti össze a legtöbb szavazatot. Ha most vasárnap lenne az EP-választás, a CDU/CSU huszonnyolc-harminc százalékos eredménnyel végezne az első helyen, jelentősen gyengülve az öt éve elért 35,3 százalékához képest. A koalíciós társ, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) még nagyobb mértékben gyengülne: a szavazatok tizenhét százalékára számíthat, szemben az öt évvel ezelőtt elért 27,3 százalékkal.
Az ellenzéki Zöldek az ARD felmérése szerint tizenhét, a ZDF felmérése szerint tizenkilenc százalékos eredményre számíthatnak, amivel megkétszerezhetik a legutóbbi eredményüket. A CDU/CSU-tól jobbra álló, Alternatíva Németországnak (AfD) nevű ellenzéki párt mindkét felmérés szerint tizenkét százalékot érne el, ha most vasárnap lenne az EP-választás, ami több, mint öt százalékpontos előrelépés a 2014-es 7,1 százalékhoz képest. A liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) a szavazatok öt-hét százalékát szerezheti meg, ami ugyancsak erősödés a 2014-ben elért 3,4 százalékhoz viszonyítva. Az SPD-től balra álló Die Linke (Baloldal) támogatottsága hét százalékos. A szövetségi alkotmánybíróság öt esztendeje eltörölte a három százalékos bejutási küszöböt, így több kisebb, egy százalék körüli támogatottságú párt is szerezhet képviselői helyet az EP-ben; utóbbiak támogatottságát nem mérték külön. Németországban május 26-án rendezik meg az EP-választást, amelynek révén a választók kilencvenhat képviselőt küldenek az uniós parlamentbe.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS