Az emberkereskedelem elleni világnap alkalmából az Európa Tanács Emberkereskedelem Elleni Fellépés Szakértői Csoportja (GRETA) összehangolt intézkedésekre szólított fel annak érdekében, hogy felszámolják e bűncselekményt különösen a gyermekek vonatkozásában, valamint hogy csökkenteni lehessen kiszolgáltatottságukat, hatékonyabbá tenni a nekik nyújtott segítséget és az emberkereskedők elszámoltathatóságát.
A strasbourgi székhelyű, 46 tagországból álló Európa Tanács szakértői arról tájékoztattak keddi közleményükben, hogy a GRETA csatlakozott az Emberkereskedelem Elleni Ügynökségközi Koordinációs Csoporthoz (ICAT), mert “az emberkereskedelem fokozott kockázata, a gyermekek kiszolgáltatottságának megelőzése összehangolt fellépést igényel”. Hangsúlyozták:
mivel az emberkereskedelem minden harmadik áldozata gyermek, a megelőzésére és felszámolására tett erőfeszítések még mindig nem elegendőek.
Alapvető fontosságúnak nevezték annak biztosítását, hogy a gyermekkereskedelem megelőzése, valamint a gyermekáldozatok segítése és védelme a gyermekvédelmi rendszerek szerves részét képezzék, valamint konfliktusok és válsághelyzetek esetén integrálódjanak a humanitárius koordinációs struktúrákba, különösen a felnőtt kísérő nélküli, illetve a szüleiktől elszakított kiskorúak esetében.
Az Európa Tanács emberkereskedelem elleni egyezménye megköveteli a részes államoktól, hogy tegyenek konkrét intézkedéseket a gyermekek védelmére, és csökkentsék kiszolgáltatottságukat, különösen azáltal, hogy védelmező környezetet biztosítanak nekik – emlékeztettek. Figyelmeztettek továbbá, hogy az emberkereskedelem áldozatává vált gyermekeket gyakran bűnelkövetőkként kezelik, és olyan bűncselekményekért, amelyek elkövetésére kényszerítették őket – például lopás vagy kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények – megbüntetik őket.
A tagállamoknak eleget kell tenniük az emberkereskedelem áldozatainak jogaival kapcsolatos kötelezettségeiknek. Ez magában foglalja az emberkereskedelem gyermekáldozatai azonosításának javítását, valamint az együttműködés megerősítését annak érdekében, hogy minden egyes ügy esetében biztosítsák a gyermek mindenek felett álló érdekeinek tiszteletben tartását
– fogalmaztak. Hangsúlyozták továbbá, hogy fokozni kell a gyermekek online “behálózását” megakadályozó intézkedéseket, többek között az internetszolgáltatókkal való együttműködés révén. Fel kell hívni továbbá a gyermekek, a szülők és az oktatási intézmények dolgozóinak figyelmét a gyermekek interneten keresztül történő megtévesztésének kockázataira – hangoztatták. A GRETA emellett aggodalomra okot adónak nevezte, hogy a tagállamokban hiányzik az emberkereskedelem gyermekáldozatainak társadalmi reintegrációját biztosító hosszú távú támogatási rendszer.
A szakértők végezetül felszólították az Európa Tanács emberkereskedelem elleni egyezményének részes államait, hogy tegyenek eleget a gyermekáldozatok jogaival és a velük való bánásmóddal kapcsolatos jogi kötelezettségeiknek, amelyek – mint emlékeztettek – magukban foglalják az áldozatok azonosítását és a segítségnyújtást nekik, a felnőtt kísérő nélküli gyermekek törvényes gyámjának azonnali kijelölését, valamint a gyermekek által kényszerítés hatására elkövetett bűncselekmények miatt kiróható büntetés tilalmára vonatkozó rendelkezés tiszteletben tartását.
Forrás: MTI; Fotó: PS/Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS