Az Osztrák Nemzeti Bank eurómilliókat költött régi hangszerekre – hívta fel a figyelmet a Bloomberg cikkére a 888.hu. Már több, mint 25 éves a 38 darabos gyűjteményük, melynek becsült értéke 70 millió euró (kb. 21 milliárd forint), mely mintegy kétszerese a vételi árnak.
Az Európai Központi Bank döntéshozói Bécsben tartanak találkozót a héten, ahol a pénzügyek megtárgyalása után különleges koncertben lesz részük: az előadás főszereplői az osztrák jegybank legkülönlegesebb tulajdonai: antik hegedűk, brácsák és csellók, melyeket olyan híres mesterek készítettek, mint Antonio Stradivari vagy Giuseppe Guarneri del Gesu – írta a minap a Bloomberg.
Mi nem csak egy bankként működünk, hanem nemzetünkért is felelősséggel is tartozunk.
– mondta Ewald Nowotny, a bank elnöke. A koncert az 1816-ban alapított osztrák jegybank 200 éves fennállást ünnepli, és emlékeztet Európa viharos múltjára. Az Osztrák Nemzeti Bank 1989-ben kezdte gyűjteni az antik húros hangszereket. A gyűjteményüket 29 hegedű, 3 brácsa és 6 cselló alkotja, és egyike a legnagyobbaknak Európában – mint ahogyan ez illik egy olyan intézményhez, melynek első részvényesei között van Ludwig van Beethoven. A német zeneszerző, a Bécsi Klasszikus zene iskolájának atyja egy 1819-es tulajdonosi lapon szerepel.
Nem a haszon miatt
Elisabeth Dutz, a gyűjtemény felelőse szerint a hangszerek becsült értéke meghaladja a 70 millió eurót, ami nagyjából kétszerese a vételi árnak. A papíron jelenlévő haszon azonban nem jelent semmit, mivel az intézmény nem tervezi a hangszerek eladását – mondta el egy interjúban. Ennek éppen az ellenkezőjét tervezik: vásárolnának még egy hegedűt vagy csellót. A hangszereket kölcsönadják tehetséges zenészeknek.
Célunk, hogy tartósan járulhassunk hozzá Ausztria zenei életéhez „A zenészeknek kiváló hangszerekre van szükségük, hogy érvényesülhessenek a nemzetközi megmérettetésben, és a elsősorban a fiatalok általában nem engedhetnek meg maguknak ilyen hangszereket.
– mondta Dutz. Egyik kiemelkedő használója a hangszereknek a Bécsi Filharmonikusok, akik a Thomas Larcher által külön erre az alkalomra komponált Második Szimfóniát adják elő péntek délután, melyre meghívták többek között a Kormányzótanács tagjait is. A darab, melynek alcíme Kenotaph, politikai üzenetet közvetít. Miközben több százezer menekült áramlik Európába, a darab „fájdalmát fejezi ki mindazok iránt, akik meghaltak, és dühét, amiért Ausztria és más országok lenézik az emberi életeket.” – mondta Larcher.
Forrás: bloomberg.com, Fotó: bloomberg.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS