Az Európai Unió területén élő állampolgárok között lényegesen többen vannak azok, akik a szuverén tagállamok közösségének fenntartását kívánják a kontinensen – derült ki a Századvég Európa-projekt kutatásából, amelyet számos államban folytattak le.
A Századvég Európa-projekt kutatása szerint az EU területén élő állampolgárok között lényegesen többen vannak azok, akik a szuverén tagállamok közösségének fenntartását kívánják a kontinensen. Mint írják, az európai politikai térben időről időre felmerül a jelenleginél jóval szorosabb integráció, a nemzetállamokat háttérbe szorító „Európai Egyesült Államok” megvalósításának gondolata. E javaslat „tesztjeként” fogható fel annak feltérképezése, hogy az egyes tagországok polgárai a globalista vagy szuverenista álláspontot támogatják-e az Európai Unió és a nemzetállamok egymás közti viszonyában. Az Európa-projekt nemzetközi közvélemény-kutatás adatai szerint azonban a 27-ből 22 tagállam közvéleménye helyezkedett a szuverenista álláspontra, vagyis ezekben az országokban magasabb azoknak a számaránya, akik a tagországoknak biztosítanának több hatalmat az EU felett, mint azon megkérdezetteknek, akik az EU-nak juttatnának több hatáskört a nemzetállamok felett.
Az európai együttműködés iránti elkötelezettséget jelzi, hogy az uniós megkérdezettek többsége (53 százaléka) kedvező véleményt fogalmazott meg az Európai Unióról, és mindössze 28 százalékuk vélekedett negatívan róla. E kedvező képet azonban számos tényező árnyalja. Az elemzők fontosnak tartják hangsúlyozni, hogy krízishelyzetben (így egyebek mellett háborús fenyegetettség esetén) a polgárok a biztonságot keresve előszeretettel fordulnak a nagyobb egységekhez, közösségekhez. Az Európai Unió lakossági megítélésében jelentős különbségek mutatkoznak az egyes tagországok között: Magyarország, Ausztria, Csehország és Görögország a legkevésbé elégedett tagállamok közé tartozik – olvasható a kutatásban.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS