Kezdetét vette az uniós állam- és kormányfők kétnaposra tervezett csúcstalálkozója. Az értekezlet egyik központi témája az uniós vakcinabeszerzés és elosztás kérdése, ami több vezető részéről is igen kényes kérdés. Sebastian Kurz ismét nekiment a bizottságnak a vakcinaelosztás felemás eredményei miatt.
A virtuális értekezlet első munkanapján az országvezetők hosszasan tárgyaltak a kontinens előtt álló leginkább égető kihívásról, a koronavírus-járványról és az Európai Bizottság kudarcos vakcinabeszerzéséről.
Egyetlen témánk van, igazán fontos témánk, ez a vakcinahelyzet és a vakcinák beszerzése. Brüsszel vállalta, hogy a tagállamok számára beszerzi a vakcinákat. Ha ez sikerül, gyorsan megy, sok életet mentünk meg, ha lassan megy, akkor sok életet veszítünk. Ezért ma arról fogunk tanácskozni, hogyan vehetjük rá Brüsszelt arra, hogy az eddigieknél sokkal gyorsabban, olajozottabban és hatékonyabban szerezze be azokat a vakcinákat, amelyekkel aztán mi, a tagállamok miniszterelnökei és kormányai életeket menthetünk
– fogalmazott Orbán Viktor videoüzenetében, a találkozóról bejelentkezve. A Magyar Nemzet információi szerint a járványügyi egyeztetés magától értetődően feszült hangulatban telt. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen ismertette az országvezetőkkel az oltási kampány eddigi, felemás eredményeit. A blokkban e sorok írásakor a száz főre vetített vakcinaszám a felnőtt lakosság körében mindössze 16,9, az első adag oltóanyagot pedig valamivel kevesebb mint negyvenmillió ember kapta meg. A száz főre vetített uniós arányszámot tekintve hazánk abszolút az uniós élmezőnyben van, de Dánia, Málta és Észtország helyzete is előrehaladott a beadott vakcinamennyiséget illetően. A bizottság adataiból kiderült az is, hogy a közös vakcinabeszerzés keretében eddig a huszonhét állam összesen 88 millió adag oltóanyagot kapott, amelyből 62 millió dózist használtak már fel. Az indulatokat nem csillapította, hogy a bizottsági elnök a sajtóban már napok óta keringő információról is lerántotta a leplet, miszerint az Európai Unióból a járvány kezdete óta összesen hetvenhétmillió adag vakcinát exportáltak a blokkon kívülre – ez több, mint a fent említett, már eloltott uniós vakcinamennyiség.
A kritikusok közül ezúttal is Sebastian Kurz jutott főszerephez: az osztrák kancellár a találkozót megelőző, Bécsben adott sajtónyilatkozatában teljességgel érthetetlennek nevezte, hogy az EU miért exportált tömegesen vakcinát a világ minden tájára, miközben máshonnan egyetlen adagot sem kapott. A kirívó aránytalanság miatt az uniós bizottság a héten szigorított az exportellenőrzési mechanizmusán, épp akkor, amikor egy olaszországi, AstraZeneca-vakcinát gyártó üzemben 29 millió adagot találtak „rejtve”. Az EU szerint az oltóanyagot ki akarták vinni a blokkból, ám a brit–svéd cég szerint erről szó sincs. Az EU-csúcson az uniós oltási igazolványok mellett terítékre került a vakcinaelosztás szintén vitatott ügye. Utóbbit ugyancsak Sebastian Kurz bírálta élesen korábban, mondván: korrekciós mechanizmusra van szükség, mert Brüsszel lakosságarányosan nem juttat minden tagállamnak megfelelő mennyiségű oltóanyagot.
Mégis miről kellene beszélnünk egy csúcsértekezleten, ha nem az oltóanyag elosztásáról?
– kérdezte az osztrák kancellár a már említett sajtónyilatkozatban, arra reagálva, hogy a hírek szerint Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az ülésen nem akart a vakcinamennyiségről egymással „alkudozó” tagállamokat. Mivel a Pfizer–BioNTech tízmillió adag vakcina gyorsított, az EU-ba való szállításáról tett bejelentést nemrég, az AstraZeneca késlekedése miatt pórul járt tagállamok – így Ausztria – abban reménykednek, hogy Brüsszel akár rövid távon kompenzálja őket a pluszadagokból. Árulkodó ugyanakkor, hogy Angela Merkel német kancellár kiállt a brüsszeli álláspont mellett: szerinte csak „apró különbségek” vannak a tagországoknak lakosságarányosan juttatott készletekben. Mint a német szövetségi parlamentben mondta, jó, hogy létezik az Európai Unió, a közös uniós vakcinabeszerzés pedig helyes döntés volt. Brüsszeli sajtóforrások szerint Merkel a csúcstalálkozón a feldühödött EU-országoknak később azt is odaszúrta, hogy az ő képviselőik is szignózták a brüsszeli vakcinaszerződéseket, így kár bűnbakot csinálni az EU-s bürokratákból.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Christian Bruna
Facebook
Twitter
YouTube
RSS