Pesti Srácok

Amerika szerint nem fizetett eleget Európa – A Magyarországnak járó pénz többszörösét fizettetnék ki Ukrajnának

Amerika szerint nem fizetett eleget Európa – A Magyarországnak járó pénz többszörösét fizettetnék ki Ukrajnának

Látványos, hogy az EU konkrétan bármit szívesebben finanszírozna, mint azokat a tagállamokat, amelyek a nyugati, liberális fősodor kánonjával szembemennek. Miközben az éppen divatos Ukrajna számára eurómilliárdokat utal át Brüsszel, addig Magyarországnak – és Lengyelországnak – az áldozati szerep jutott. A menekültek ellátásában élen járó két ország az, amelyiknek a járványt követő háborús válságban a legnagyobb kihívásokkal kell szembenéznie, mégis ezek az országok azok, amelyek nem részesültek sem a helyreállítási alapból, sem pedig a nekik járó uniós forrásokból. Hazánk 7,2 milliárd euróért küzd éppen Brüsszelben, miközben Amerika legfrissebb javaslata szerint ezt, a hazánknak egyébként 7 évre járó pénzt az USA nagyjából 5 hónap alatt kifizettetné az EU-val Ukrajna számára. Annak az Ukrajnának, ahol több, igencsak jövedelmező amerikai „befektetés” szökken éppen szárba.

Magyarország lakosságarányosan a legtöbb menekültet fogadta be az ukrajnai háború kitörése óta, ehhez támogatást ugyanakkor az Európai Unió felől alig kapott. Mindeközben Ukrajna már 4,2 milliárd eurót kapott eddig, egy 9 milliárdos hitelcsomag pedig előkészítési fázisban van az uniós döntéshozók jóvoltából. Ekkor érkezett az amerikai javaslat, hogy az EU és az USA „dobja szét” azt az infrastruktúrafejlesztési csomagot, amelynek értelmében másfél-másfél milliárd dollárral támogatnák Ukrajnát.

Világos a helyzet: Amerika, amely kiválóan profitált az orosz gázszállítás leállításából és az elnöki család energetikai kalandozásaiból, most kitalálta, miképpen lehetne Ukrajnai „befektetésének” nagyobb „hozamot” generálni: az Európai Uniónak kellene befizetni annak a havi (!) három milliárd dollárnak a felét, amit az ukrán költségvetés megfoltozására szán az USA. Ez nem mellesleg azt is jelenti, hogy csak az EU-s hozzájárulás öthavonta kitermelné azt az összeget, amelyet Brüsszel visszatart a hazánknak járó forrásokból – azokból a forrásokból, amelyeket nekünk hét évre kell beosztanunk.

Az EU tehát azt a játékot játssza, mint a középiskolai ismerős, aki 15 év elteltével jelentkezik újra egy „kihagyhatatlan üzleti lehetőséggel”: annak a pénznek a többszörösét tartja vissza hazánktól – ideológiai okokra hivatkozva –, amelyet alanyi jogon meg kellene kapnunk, nem beszélve arról, hogy milyen munkát végez Magyarország a menekültek befogadása, koordinálása terén. Hozzá kell tenni, hogy a boszorkányüldözés másik áldozata éppen Lengyelország, akik hiába támogatták a Bizottság éppen aktuális álláspontját a háború kapcsán, végül mégis hoppon maradtak az uniós források kapcsán. Azóta persze a lengyel retorika is változott, Mateusz Morawiecki lengyel elnök pedig a V4-es együttműködés szószólójává vált újra.

PestiSracok facebook image

Nem véletlenül: Lengyelország esetében 35 milliárd eurónak megfelelő zlotyit tart vissza a Bizottság, míg Magyarország ennek a lakosságarányosan hasonló részét nem kapja meg – mi 7,2 milliárd euróra tarthatnánk igényt jogosan. A két ország összesen tehát 42 milliárd eurót igényelhetne. A háború nyolc hónapja alatt ennek egytizedét már kifizette az EU Ukrajnának, az amerikai terv szerint pedig ezt az összeget az uniós költségvetés futamidejénél jóval rövidebb idő alatt – bő két év alatt – ki kellene fizetnünk. Ez olyan nyomást gyakorolhat a brüsszeli költségvetésre, ami komolyan megnehezítheti a hazánknak (és Lengyelországnak) járó források kifizetését. Ezek az összegek ugyanis gyakorlatilag szabadon allokálható eszközként szerepelnek egyelőre a Bizottság számláján.

Chrales Michel, az Európai Tanács elnöke ezzel egyidőben jelentette ki, hogy újabb szankciók jöhetnek Oroszország ellen. Az orosz fenyegetés tükrében Michel szerint

Vagyis Európa önszántából vállalja a balek szerepét az oroszok és Amerika játszmájában.

Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij

Ajánljuk még