Pesti Srácok

Japán atombomba-túlélők kapták idén a Nobel-békedíjat

null

A japán atombomba-túlélők mozgalma, a Nihon Hidankyo kapta a Nobel-békedíjat. A hirosimai és nagaszaki atombomba-túlélők alulról szerveződő mozgalma a nukleáris fegyverektől mentes világ megteremtésére tett erőfeszítéseiért kapta az elismerést, valamint azért, mert tanúvallomásokkal bizonyította, hogy soha többé nem szabad atomfegyvert használni.

Az 1945-ben történt atombomba-támadásokra válaszul világszerte mozgalom indult, amelynek tagjai fáradhatatlanul dolgoztak azon, hogy felhívják a figyelmet a nukleáris fegyverek katasztrofális humanitárius következményeire. Fokozatosan erősödött egy nemzetközi norma, amely erkölcsileg elfogadhatatlannak bélyegzi a nukleáris fegyverek használatát. A hibakusák – Hirosima és Nagaszaki túlélőinek – tanúvallomása egyedülálló ebben a nagyobb kontextusban. Ezek a történelmi tanúk segítettek a nukleáris fegyverekkel szembeni széles körű ellenállás kialakításában és megerősítésében szerte a világon. A hibakusák segítenek nekünk leírni a leírhatatlant, elgondolni az elgondolhatatlant, és valahogy felfogni a nukleáris fegyverek által okozott felfoghatatlan fájdalmat és szenvedést.

A Norvég Nobel-bizottság ugyanakkor elismer egy biztató tényt:csaknem nyolcvan éve nem vetettek be nukleáris fegyvert háborúban. A Nihon Hidankyo és a hibakusák más képviselőinek rendkívüli erőfeszítései nagyban hozzájárultak a nukleáris tabu kialakításához. Ezért riasztó, hogy ma ez a tabu a nukleáris fegyverek használata ellen nyomás alatt áll. A nukleáris hatalmak modernizálják és fejlesztik arzenáljukat; új országok készülnek nukleáris fegyverek megszerzésére; és fenyegetések hangzanak el a nukleáris fegyverek használatára a folyamatban lévő háborúkban. Az emberiség történelmének ebben a pillanatában érdemes emlékeztetnünk magunkat arra, hogy mik is a nukleáris fegyverek: a világ által valaha látott legpusztítóbb fegyverek.

PestiSracok facebook image

Jövőre 80. évfordulója lesz annak, hogy két amerikai atombomba mintegy 120 ezer hirosimai és nagaszaki lakost ölt meg. A mai nukleáris fegyverek sokkal nagyobb pusztító erővel rendelkeznek. Milliókat ölhetnek meg, és katasztrofálisan befolyásolhatják az éghajlatot. Egy nukleáris háború elpusztíthatja civilizációnkat. Alfred Nobel víziójának középpontjában az a hit állt, hogy az elkötelezett egyének változást hozhatnak. A 2024-es Nobel-békedíj odaítélésével a Nihon Hidankyónak a Norvég Nobel-bizottság tisztelegni kíván minden túlélő előtt, akik fizikai szenvedésük és fájdalmas emlékeik ellenére úgy döntöttek, hogy drága tapasztalataikat a béke reményének és elkötelezettségének ápolására fordítják.

A Nihon Hidankyo több ezer tanúvallomást szolgáltatott, határozatokat és nyilvános felszólításokat adott ki, és évente küldött küldöttségeket az Egyesült Nemzetekhez és számos békekonferenciára, hogy emlékeztesse a világot a nukleáris leszerelés sürgető szükségességére.

(MN / Kiemelt kép: X)

Ajánljuk még