Egyszerre meglepő és borítékolható eredmény született a francia törvényhozási választások második fordulójában. Emmanuel Macron francia elnök pártja és centrista szövetségeseinek Együtt! elnevezésű koalíciója végzett az élen, a kormánypártnak a következő öt évben 246 helye lesz az 577 fős Nemzetgyűlésben, ahol eddig 345 képviselővel rendelkezett. Az abszolút többséghez 289 szavazat szükséges. Almássy Ferenc francia-magyar újságíró szerint kemény öt év várhat a franciákra és Emmanuel Macronra is, akinek ezúttal jóval nehezebb dolga lesz a törvényhozásban.
Az új Francia Nemzetgyűlés június 28-án tartja alakuló ülését. A baloldali szövetség 131, a Marine Le Pen vezette szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés 89, a konzervatív Köztársaságiak pedig 61 képviselőt delegálhatnak majd a francia parlament alsóházába. Almássy Ferenc francia-magyar újságíró lapunknak elmondta: a francia egy komplex rendszer, külön vannak az elnök- és a parlamenti választások is. Franciaországban az elnöknek nagyon nagy hatalma van, ugyanakkor, ha nincs vele a parlament – ha nem tud a saját pártjával kormányt alakítani – akkor sok hatalmat veszít.
Évekig az volt a tendencia Sarkozy, Hollande és Macron első mandátuma idején is, hogy a parlamenti választásokon mindenki arra a pártra szavazott, amelyiket a megválasztott államfő képviselte, így pedig az elnökök gond nélkül tudták vezetni az országot. A mostani törvényhozási választások esetében ez máshogy történt, ugyanis bár Macron pártja lesz a legerősebb a parlamentben, azonban nincs meg az abszolút többsége – részletezte a szakértő. A megválasztott elnök tud majd ugyan kormányt alakítani egyszerű többséggel is, de csak úgy, ha független, republikánus képviselőkkel fog össze. Emmanuel Macron a Nemzetgyűlésben ebben a ciklusban sokkal nehezebb helyzetbe fog kerülni. Almássy kiemelte: a baloldali összefogás – hazánkhoz hasonlóan – Franciaországban sem szerepelt jól, a Nemzeti Tömörülés viszont történelme legjobb eredményét érte el.
Kihívás a jobboldalnak
Marine Le Pen pártja az előző ciklushoz képest megtízszerezte a képviselői számát. Öt éve még csak nyolc, most pedig 89 képviselővel ülhetnek be a parlamentbe. Almássy Ferenc szerint a Nemzeti Tömörülésnek mindez egyúttal nagy kihívást is jelent, ugyanis még ők sem számítottak ilyen jó eredményre. Ez azt eredményezi, hogy nagyon sok olyan ember kerül be velük a parlamentbe, akiknek nincs sok politikai tapasztalata. Nagy lehetőség ez a francia jobboldalnak, hogy bizonyítson, a szakértő szerint azonban nehezen lehet elképzelni, hogy ennél jobban meg tudna erősödni Le Pen pártja.
A jobboldalon a szavazóbázist és a politikusokat látva nincs több lehetőség arra, hogy a jövőben ennél sokkal jobb eredményt érjen el a Nemzeti Tömörülés, és vezető párttá váljon. Amennyiben viszont Le Penék jól csinálják, akkor lehetnek ők a parlamentben a vezető ellenzéki erő
– emelte ki az újságíró.
Összefogott a baloldal és a fiatal francia kommunisták
A kommunistákat, a zöldeket, a szocialistákat és a radikális baloldalt tömörítő baloldali szövetség (NUPES) 131 helyet szerzett meg, s ezzel jelen állás szerint a legfőbb ellenzéki erő lesz a Nemzetgyűlésben. Ezzel kapcsolatban Almássy kiemelte: fontos tisztázni, hogy az, amit Franciaországban kommunizmusnak hívnak, semmiben sem hasonlít ahhoz, ami Magyarországon volt annak idején. Nyugaton tapasztalat nélkül továbbra is csupán egy elméleti lehetőség a kommunizmus. A francia baloldali összefogás a választásra állt össze, és nagyjából úgy kell őket elképzelni, mint a hazai ellenzéki összefogást Gyurcsánnyal és Márki-Zayval. Összefognak, mert muszáj, de valójában nem képeznek egy egységes erőt. Azért lehetnek csupán ilyen erősek, mert a stabil szavazóbázisukat képzik a baloldali nemzeti oktatásban és szélsőbaloldali kulturális propagandában felnőtt fiatalok, illetve a bevándorlók, vagy bevándorlásból származó „újfranciák” – részletezte Almássy Ferenc.
Franciaország jövője a gazdasági válság tükrében
Almássy Ferenc szerint Franciaországra ugyanaz várhat, amit az utóbbi években már átélt: Emmanuel Macronnak valóban nehezebb lesz mindent átjuttatnia a Nemzetgyűlésen, ám erre megoldást nyújthat a francia parlamentben „szabadon felhasználható” rendeleti kormányzás. Nem fogja megkönnyíteni az elnök dolgát az Európában tomboló gazdasági válságban az sem, hogy jobbról és balról is sokkal több politikai ellenfele lesz. A szakértő szerint kemény világ jöhet Franciaországra, Macron ugyanis eddig sem a kegyelméről volt híres. A tüntetőket eddig sem kímélte, ezt pedig az elkövetkező időszakban még durvábban ki is nyilváníthatja. Almássy Ferenc kiemelte: a borús jövőképet alátámaszthatja az is, miszerint a múlt hónapban megszavazták, hogy télen kikapcsolhatják a gázt a fogyasztóknak, ugyanakkor a pénzhiányra fogva továbbra is kórházi osztályokat zárnak be, miközben ezzel egy időben magasabbra növelték a rendőrség és a készenléti rendőrség a büdzséjét is.
Forrás: PS/ MTI. Vezető kép: MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin
Facebook
Twitter
YouTube
RSS