Csak a jegybank botrányáról akarják elterelni a figyelmet – evvel védekezett Medgyessy Péter volt miniszterelnök és francia lobbista, miután kiderült, hogy családi cége majdnem kétszázmillió forintot kapott a francia Alstomtól, amikor az metrószerelvényeket adott el Magyarországnak. A brit hatóságok nemrég azzal vádolták meg a multicéget, hogy összesen hétszázmillió forinttal fizette le a magyar döntéshozókat. Kósa Lajos skandalumról beszél, mivel szerinte a magyar demokrácia huszonöt éves történetében miniszterelnököt ilyen súlyos vád még nem ért, és Medgyessynek el kell számolnia azokkal az összegekkel, amit korrupció gyanánt átutaltak neki. A Fidesz frakcióvezetője a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, elképzelhető, hogy a kenőpénz egy része a szocialista elnökhelyettes, Simon Gábor külföldi számláin landolt. Medgyessyre 1990 óta rendre a befolyással üzérkedés gyanúja vetül, szinte minden egyes esetben francia érdeket szolgálva ki.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Való igaz, hogy tanácsadói szerződése volt cégem utódjának az Alstommal , ám az ügy csak figyelemelterelés a jegybank-botrányról – így nyilatkozott Medgyessy Péter volt miniszterelnök az Indexnek, miután a Magyar Idők kedden megírta, hogy az egyik érdekeltsége pénzt kapott a korrupciós botrányba keveredett Alstom francia járműgyártótól. A lap azt írta, hogy Medgyessy Péter a miniszterelnöksége kezdetén eladta a Medgyessy Tanácsadó Kft.-t a társaság ügyvezetőjének, Toll Károlynak, 2004 novemberében azonban – már mint utazó nagykövet – feleségével új vállalkozást alapított M. P. Európa Tanácsadó Kft. néven. Medgyessy Péter 2006 augusztusában ezt a társaságot felhasználva vásárolta magát vissza a Medgyessy Tanácsadó Kft.-be, amely akkor AssistConsult néven futott. A Magyar Idők úgy tudja, Magyarországon az Alstom az AssistConsult Kft.-vel és a 2006 nyaráig offshore-résztulajdonban lévő Honfran Kft.-vel kötött tanácsadási, illetve képviseleti szerződést. Az AssistConsult Kft.-vel létrejött megállapodás alapján az Alstom 2007. március 30-án 259 ezer, 2008. január 22-én 338 ezer eurót utalt át. Néhány napon belül szinte a teljes összeg Medgyessy családi cégénél, az M. P. Európa Tanácsadó Kft. számláján kötött ki. Forrásaik arról számoltak be, hogy az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala (SFO – Serious Fraud Office) szerint az Alstom brit leányvállalata nagy összegű, munkavégzéssel nem ellentételezett tanácsadói szerződéseket kötött üzletszerzési célországaiban. A hivatal szerint a szóban forgó megállapodásokkal korrupciót lepleztek. Ismert, néhány hete robbant a hír, hogy a brit nyomozóhatóság vádirata szerint átszámolva hétszázmillió forintnyi kenőpénzt fizethetett az Alstom a 2-es és a 4-es metróért két cégen keresztül a BKV-körüli személyeknek, hogy az Alstom nyerje a metrókocsitendert. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda folytat nyomozást hivatali vesztegetés gyanújával, augusztus 3-i nyomozási határidővel, ismeretlen tettes ellen.
Simon Gábornál is landolhattak az Alstom kenőpénzei?
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a botrányra reagálva közölte, hogy az ÁSZ is vizsgálta a beszerzést, és megállapítása szerint jelentős hátrány érte a magyar államot, a fővárost. Véleménye szerint újabb tekintélyes csontvázhalmaz esik ki a szocialista kormányázás szekrényéből. Az Alstom-ügy minden lehetséges szálát fel kell fedni – hangsúlyozta, jelezve: a kormány sürgetni fogja a vizsgálatot, de arra is szükség van, hogy a Fővárosi Közgyűlés is megvizsgálja az ügy körülményeit. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője is arra hívta fel a figyelmet, hogy az Alstom francia vállalat vezetői ellen eljárás van folyamatban, mert 2,3 millió eurót a BKV-nak és az ahhoz közel álló embereknek utaltak át, hogy a cég szerelvényeit rendeljék meg. Hozzátette: a Magyar Idők információi szerint a szocialisták miniszterelnöke, Medgyessy Péter családi cége ebből a kenőpénzből 600 ezer eurót, azaz 180 millió forintot kapott. Azt firtatta, hogy Medgyessy Péter el tud-e számolni ezzel a pénzzel, hol van a többi pénz, illetve kik azok, akik érintettek az ügyben. Szerinte Demszky Gábor volt főpolgármester, Bajnai Gordon volt miniszterelnök és a BKV felelős vezetőinek körében kell keresni a maradék pénzt. Hozzátette, hogy meg kell hallgatnia ezeket a volt politikusokat is. Kósa Lajos emellett a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, akár az is lehet, hogy Simon Gábor számláján is landolhatott a pénzek egy része, utalva arra, hogy a mai napig nem tudni, milyen „forrásból” származik az a több százmillió forint, amit az MSZP volt elnökhelyettese külföldi bankokban parkoltatott. Kósa szerint ez az ügy skandalum, hiszen a magyar demokrácia huszonöt éves történetében miniszterelnököt ilyen súlyos vád még nem ért,és Medgyessy Péternek el kell számolnia azokkal az összegekkel, amit korrupció gyanánt átutaltak neki. De a kormánypárti politikus elmondta azt is, hogy maga Gyurcsány Ferenc is beszélt arról, hogy „jobb, ha nem tudjuk”, hogy honnan vándoroltak jelentős összegek az ő elnöksége alatt a szocialistákhoz.
Idegen érdekek szolgálatában?
Medgyessy Péterrel kapcsolatban érdemes még kiemelni, hogy 1990-ben az egyik legtekintélyesebb francia befektetőcég, a Paribas magyarországi leányvállalatának elnök-vezérigazgatója lett. Ilyen minőségében többek kötött a paksi atomerőművel kötött számos, mondhatni nem a magyar félnek előnyös megállapodást.
A franciáktól Medgyessyék kapcsolatrendszerén keresztül beszerzett alkatrészeknek volt felróható az is, hogy 2003-ban a paksi 2-es blokkban megtörtént a Csernobil utáni legsúlyosabb európai atombaleset, mely miatt évekig használhatatlan volt a blokk és kis mértékű rádióaktív szennyezés is a levegőbe jutott.
Később ugyanezekben az üzletekben a Medgyessytől már több évtizede elválaszthatatlan Apró-családba beházasodó Gyurcsány Ferenc is megjelent, az Altus Rt. képviselőjeként. Medgyessy, aki a Paribas után az Inter-Európa Bank elnökeként, majd a Horn-kormányba pénzügyminiszterként visszatérve is sok állami üzletbe egyengette a franciák útjait. Az idegen érdekek szolgálata esetében nem is maradt jutalom nélkül: a volt miniszterelnök 2000-ben átvehette a francia állam legmagasabb kitüntetését, a Becsületrend lovagi fokozatát, majd miniszterelnöki pályájának “csúcsaként” 2004-ben a Becsületrend főtisztjévé avatták.
Több botrányt is megúszott már
Amit aztán Medgyessy és utóda Gyurcsány Ferenc becsületesen meg is hálálta a 2002-es kormányváltás után. Ekkor alakult ki ugyanis az a gyakorlat, hogy még a közalkalmazottak juttatásait is francia utalványokkal fizették ki, mesés nyereséget hagyva a multik zsebében. Az első Orbán-kormány bukása után néhány héttel kiderült, hogy D-209-es szigorúan titkos tisztként az állampárt titkosszolgálatának dolgozott. Medgyessy a parlamentben napokon belül elismerte, hogy 1977 és 1982 között kémelhárító tiszt volt. A hír felröppenése látszólag kormányválság veszélyét idézte elő, ugyanis emiatt az SZDSZ-ben voltak olyanok, akik kiléptek volna a koalícióból, ám az SZDSZ végül természetesen maradt a kormányban.2002-ben robbant ki az úgynevezett Gresham-botrány is, miszerint
egy 1999-ben kötött szerződésben Medgyessy Péter családi vállalkozása százezer dollárért vállalta, hogy ráveszi a főváros V. kerületi szocialista képviselőit a Gresham-beruházás támogatására.
A dokumentum áttanulmányozását követően több neves ügyvéd is annak adott hangot, hogy Medgyessy Péter azzal, hogy politikusokat pénzért befolyásolt, elkövethette a befolyással üzérkedés bűntettét, aminek az elkövetéséért akár három évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható. A hatóság azonban a legtöbb politikusokkal összefüggő eljáráshoz hasonlóan, végül bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS