Kollégánk megpróbálkozott a lehetetlennel, és kísérletet tett arra, hogy átlássa a szír polgárháború szövetségi rendszerét. Mivel az országban harcoló erők kapcsolatrendszere bonyolultabb, mint az univerzum működésének leírása szanszkritül, a feladat embert próbáló volt, de ne legyen valaki PestiSrác a talpán, ha nem tud kiinni egy halat a tengerből, vagy megfejteni egy arab állam működését. Kertész Dávid elmegyógykezeléséről szerkesztőségünk gondoskodik.
Van egy videójátékokból ismert kifejezés, a free for all, ez a többjátékos módok azon verziója, mikor három, négy vagy több játékos elindul és mindenféle szövetség megkötése nélkül veszettül lövöldöz egymásra, az nyer, aki talpon marad. A geopolitikában ez viszonylag ritka, hiszen a háborúkat általában két fél vívja, amelyeket más egymással szemben álló erők támogatnak.
A való világban egyetlen hely van, ahol ilyen szabadgyilok előfordulhat, a Közel-Kelet. Nagy hagyománya is van ennek arrafelé, hiszen pár száz éve már a mindennapos élet része, hogy két három hadúr ellopja egymás kecskéit, majd jön egy gyarmatosító, aki az összes kecskét akarja, ezért aztán mindenki háborúzik mindenkivel.
Valahogy így néz ki jelenleg a helyzet Szíriában, ahol 2011-ben kitört a polgárháború, ami kisebb-nagyobb megszakításokkal azóta is tart (ennek következtében jó sok agysebésszel és atomtudóssal ellátva Európát). Azt tudjuk, hogy az Aszad-rezsimet fegyverrel, pénzzel és aktív részvétellel is támogatják az oroszok, de az elmúlt tizenhárom évben annyian kivették a részüket a buliból, hogy már nehéz megállapítani, hogy éppen ki kivel van.
Hogy jobban szemléltessük a szövetségi rendszerek egymáshoz való viszonyát, íme egy ábra a Gerilla jóvoltából, amelyen az látható, most éppen kik a harcoló felek, és kik támogatják őket:
A fenti ábrán a kék nyilak azt jelentik, hogy kik vannak jóban egymással, a vörös nyilak pedig azt, hogy kik lövik le a másikat ha esetleg meglátják az utcasarkon (mondjuk egy tucatnyi kisebb frakció nincs feltüntetve, de egyelőre dolgozzunk ezzel az egyszerűség kedvéért). Vegyük őket pontról pontra.
Fogják meg a kezem, ez nehéz lesz
Mint fentebb említettük, az oroszok támogatják Bassár el-Aszád kormányát, ez eddig tiszta sor, hiszen Aszád biztosított nekik néhány katonai támaszpontot és még az olajkutakat is Moszkvának adná. Szintén a szekuláris szír kormányt támogatja Irán, ami már egy kicsit meglepőbb, hiszen a teokratikus államtól nem feltétlenül ezt várnánk.
Mint Irán proxyja, a Hezbollah is Aszáddal van, de ők kiestek a játékból, mióta kiélesedett a konfliktusuk Izraellel. Izrael egyébként szintén részt vesz a mókában, bár ők nincsenek fenn az ábrán, hiszen hivatalosan senkit nem támogatnak, csak elfoglaltak egy-két területet Szíriából, gyakorlatilag azonban nekik is megvan a saját lovuk a játszmában, ők ugyanis a Törökországból Szíriába beszivárgó kurd szabadcsapatokat támogatják, ahogyan részben az USA is.
Az Egyesült Államok fő támogatottja azonban nem a kurd milícia, hanem a két iszlamista csoport, a Szíriai Demokratikus Hadsereg, és a Szabad Szír Hadsereg, ha valakinek erről a Brian élete ugrik be, az nem véletlen:
Node, menjünk tovább. Mint említettük a teokratikus Irán a szekuláris szír kormányerőket támogatja, azonban a szekuláris Törökország az Amerika által is pénzelt iszlamistákat, azonban ellentétben az USA-val ők harcolnak a kurdok ellen is. Ilyen barátok mellett minek ellenségek. Mindeközben a törökök Izraellel sincsenek jóban, és azt követelik, hogy ők azonnal távozzanak Szíriából.
Az egészbe beavatkozott még néhány szomszédos állam, akik hozzáállása minden esetben attól függ, hogy most éppen ki van kormányon az Egyesült Államokban, de az összes résztvevő közös pontja az, hogy egységesen harcolnak az ISIS ellen, amit nem mellesleg annak idején még a CIA pénzelt (persze, csak a rossz nyelvek szerint) az arab tavasz idején, hogy megdöntsön néhány közel-keleti diktátort, csak aztán kicsúszott az irányítás a kezük közül.
Ezt a cikket kedden reggel nyolc óra előtt egy kevéssel írtam. Ezt csak azért kell leszögeznem, mert ismerve Szíria állapotát, és a fent vázoltak képlékenységét, mert meg van rá az esély, hogy délután kettőre már teljesen más lesz a felállás, ugyanis az oroszok már be is jelentették, hogy ha a kormányerők nem szedik össze magukat, akkor ott hagyják a szíriai bázisaikat, és lemondanak erről a romhalmazról, hiszen van nekik egy sajátjuk, Ukrajnában.
A szír polgárháború szövetségi rendszerének megváltoztatásához való jogot szerkesztőségünk fenntartja…
Fotó: Telegram
Facebook
Twitter
YouTube
RSS