A Gázai övezetben is újraindul az iskola, de a háború kezdete óta az iskolaépületek 85 százaléka megsemmisült. Sok gyermek ezért – amennyire csak tud – sátrakban tanul. Tanárok és diákok ezrei estek áldozatul a háborúnak.
A Gázai övezetben megkezdődött az új tanév, de a normális iskolai életnek semmi jele. A tanítás sátrakban zajlik. Kihívás a tanulók és a tanárok számára – mint Basma Abdul Majeed Fares Al-Gharra. Ő egy fiatal matematikatanárnő, aki korábban Gáza városában dolgozott. Most a Gázai övezet délnyugati részén, az úgynevezett humanitárius övezetben tanít. „A legnehezebb dolog az időjárás. Olyan meleg van a sátorban, hogy az ember nem bírja elviselni. Aztán ott van a homok és a tisztálkodási lehetőségek hiánya.” Mindezek ellenére megpróbál tanítani. De a tanulóknak gyakran kell helyszínt váltaniuk a bombázások miatt. „Az Al Aksa Egyetemről jövök, az nagyon messze van, minden eszközből hiány van. „könyvek, füzetek, ventilátorok, internet és még sok minden más. Ezek nagyon megnehezítik a mindennapokat.”
A számok megdöbbentőek: a Gázai övezetben az iskolák 85 százaléka megsemmisült vagy súlyosan megrongálódott. Sok iskolaépületben nem folyik tanítás, helyette sátrakban keresnek menedéket. A diákok már egy egész évet elvesztettek. Egyikük Islam Mohammed Fawzi Abdeen. A háború előtt Rafahban élt a családjával. Aztán kitelepítették. „Az az álmom, hogy orvos legyek” – mondja. És hogy elérjem az álmomat, a célomat, tanulok.” A 8. évfolyamon még mindig ő volt a legjobb tanuló az iskolájában, 99,9 százalékos átlaggal. Szerencsére ő még életben van. A gázai háborúban eddig több ezer diák és tanár halt meg.
A háború előtt 625 000 tanulója volt a helyi iskoláknak. A Gázai övezetben jól működött az iskolarendszer – 98 százalékuk tudott írni és olvasni. Most már csak kevesen járhatnak a rögtönzött iskolákba. Az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja 30 000 tanuló számára teremtett helyet.
A német kormány a nyilvánosság előtt többször is hangoztatja, hogy meg akarja fékezni a migrációs hullámot is. Ugyanakkor azonban a kormánykoalíció egy olyan online platformot népszerűsít, amely elutasított menedékkérőknek ad tippeket, hogyan maradhatnak Németországban.
Konkrétan a „Kézikönyv Németország”( Handbuch Deutschland) portálról van szó. Ez részletes útmutatást tartalmaz arról, hogy a menedékkérők hogyan kerülhetik el a kitoloncolást. És nem kevesebb, mint kilenc nyelven, például arabul, pastu (afgán) és törökül.
- A kitoloncolást megakadályozhatja egy olyan gyermek, akit „a kitoloncolás napján nem találnak”, vagy egy utólag felhozott háborús trauma.
- Ajánlott az egyházak védelmét kérni: „Ha nagyon félsz a kitoloncolástól, bármelyik templomban menedékjogot kérhetsz”. Ehhez „nem kell kereszténynek lenni”.
- Az aktivista szövetség honlapján további információkat talál. Ebben az áll: „Ellenezzük a politikai okokból történő kitoloncolást, és kiállunk a szabad mozgáshoz való jog mellett, amely mindenkit megillet”.
A projektet Reem Alabali-Radovan (SPD), a szövetségi kormány migrációért felelős biztosa finanszírozza. Alabali-Radovan 2022-ben az adófizetők pénzéből jó 777 000 eurót fektetett a kitoloncolás meghiúsítására vonatkozó tippeket tartalmazó információs platformba. Tavaly ez az összeg 300 000 euró körül volt.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS