Az éjszaka folyamán az orosz haderő súlyos csapásokat mért Kijevre. A város több pontjáról lehetett robbanásokat hallani. Vitalij Klicsko polgármester szerint cirkálórakétákkal és drónokkal támadták meg az ukrán fővárost. A német tartományi választásokon tarolt a bevándorlásellenes AfD.
Oroszország ismét büntetőcsapásokat mért Kijevre az orosz területek elleni rakétatámadások miatt. A hétvégén az ukránok több orosz várost, például Belgorodot és Moszkvát is támadták HIMARS-rakétavetőkkel és drónokkal. A támadásoknak csak civil áldozatai voltak. Az éjszaka folyamán Kijevben megszólaltak a légiriadót jelző szirénák és városszerte robbanásokat lehetett hallani. Vitalij Klicsko polgármester szerint a rakéták egy részét sikerült megsemmisíteni, ám a lezuhanó törmelék így is súlyos károkat okozott a városban.
Érdekes volt Kijev zsarolási kísérlete a „Barátság-kőolajvezetékkel”. Nehéz elképzelni, hogy egy egyszerű tévedésről, vagy elszólásról lenne szó Mihajlo Podoljak részéről. Zelenszkij tanácsadója ugyanis bejelentette, hogy januártól leállítják a Magyarországot is ellátó vezeték működését. Ez komoly fenyegetés volt, hiszen a hazai kőolajfelhasználás 60 százaléka a „Barátságon” keresztül érkezik és létfontosságú a magyar iparnak és a háztartásoknak.
A német köztelevíziónak, az ARD, híradójának Podoljak ki is fejtette, hogy az ukrán kormány azért döntött így, mivel ezzel Oroszországot anyagilag gyengítené. Ha a vezeték leáll, akkor Magyarország, Szlovákia és Csehország nem jut kőolajhoz, de így az oroszok sem kapnak pénzt ezektől az országoktól. Egyértelmű, hogy az akció hazánk és Szlovákia ellen irányult, Csehország csak járulékos veszteség lett volna a zsarolásban. Oroszország anyagi helyzete javult volna, hiszen az így felszabaduló kőolajat eladta volna magasabb áron Kínának és Indiának. A kérdés csak az, hogy honnan jött az ötlet és kinek a parancsára visszakozott Kijev. Joe Biden még a múltban az „Északi-áramlat” mellett tett olyan említést, hogy a „Barátság-kőolajvezetékkel” is történhetne valami és az ukránok is fenyegettek a felrobbantásával. Lehet, hogy az ötlet Washington DC-ből származik és Brüsszelből lett leállítva? Egy ilyen komoly, a gazdaságot érintő lépést von der Leyenék már nehezen tudtak volna kimagyarázni, így elképzelhető, hogy visszafüttyentették Zelenszkijt.
Mindeközben Oroszország megkezdte a Mongólián át Kínába gázt szállító „Power of Siberia 2” vezeték kiépítését. A tervek szerint évi 50 milliárd köbméter gáz érkezik majd Kínába a vezetéken keresztül.
A jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) nyerte meg a vasárnap tartott tartományi választásokat a németországi Türingiában a szavazóhelyiségeket elhagyók körében készített felmérések (exit poll) tanúsága szerint. A Björn Höcke vezette párt a szomszédos Szászországban is versenyben van a győzelemért a Kereszténydemokrata Unióval (CDU).
A ZDF és az ARD köztelevíziók által készített felmérések szerint Türingiában a párt 30,5-33,5 százaléknyi szavazatot szerzett, míg Szászországban 30-31,5 százalékot. Ha a végleges eredmények igazolják az exit pollokat, ez lesz az első alkalom, hogy az AfD tartományi választást nyer.
Az eredmény nem véletlen, hiszen az illegális bevándorlás megállításával és a bűnözés visszaszorításával kampányoló párt a választók alapvető érdekeit képviseli. Látható a csalódottság a kormány koalícióval szemben, főleg a zöldek és a szociáldemokraták szerepeltek rosszul. Türingiában a zöldek 5,2 a szociáldemokraták 7 százalékot értek el, szemben az AfD 30 százalékával. A baloldalból kivált és a migrációt szintén ellenző BSW (Összefogás Sarah Wagenknecht) 17 százalékon áll. A Zöldpárt és a liberális FDP már nem lesz képviselve a türingiai kormányban (nem végleges adatok).
Szászországban a CDU és az AfD fej-fej mellett áll, az SPD 7,3 százalékon, a zöldek 5,1 %-al éppen csak elérték a parlamenti küszöböt. A liberális FDP lecsúszott az 5 százalékról így nem lesz képviselve Szászország parlamentjében. A BSW viszont 16 parlamenti helyet szerzett.
Fotó: MTI/EPA/Danilo Antonjuk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS