Harcban a Galerik ellen – ez a PestiTV A hálózat című műsorának a témája. A Kádár-diktatúra a hatvanas években kemény harcot folytatott a fiatalok ellen, a rendőrség és az állambiztonság segítségével üldözte a nekik nem tetsző csoportokat. Ilyen volt a Kalef is. Két kalefossal, Ujlaki Dénes színművésszel és Veszely Ferenc festővel egy egészen különleges, egyszerre nevetős és borzongatós adást hoztunk össze.
Galerik, huligánok – szitokszavak, amelyeket minden ötven feletti ember jól ismer. A Kádár-diktatúra ötvenhat után a fiataloktól tartott a leginkább, ezért lecsapott minden olyan csoportra, amely valahogy kilógott. Voltak, akik csak zenét akartak hallgatni, mások koszorút vittek március 15-én és október 23-án. Megint mások tényleg verekedtek, randalíroztak. Egy skatulyába gyömöszölték őket, rájuk uszították a rendőrséget, az állambiztonságot, a bíróságot és olyan pszichológusokat, mint mondjuk Popper Péter.
Ujlaki Dénes színművészt gyerekként a családjával együtt kitelepítették, utána a gimnáziumból vitték el, és két évre börtönbe zárták egy rávert és kitalált pisztolyügy miatt. Kiszabadulva nem vették fel a főiskolára, lejárt az akkori Moszkvára, a Kalefre, ahogy ők nevezték. Szabadok akartak lenni, zenét hallgattak, házibulikat csaptak – a rendőrség üldözte, az állambiztonság megfigyelte őket. Majd jött a per.
Két egykori kalefossal beszélgettünk: Ujlaki Dénes színművésszel, aki elképesztő sztorikat mesélt, és Veszely Ferenc festővel, aki szintén humorosan, tele életkedvvel emlékezett az „aranykorra”. Mert nekik az volt – ezt Kádárék sem tudták elvenni.
Korábban már írtunk Popper Péter kommunista pszichológus szerepéről a galerik elleni küzdelemben. Popper a hatvanas években fiatalkorú bűnözőkkel foglalkozott, állambiztonsági szakkönyveket írt, de szakterülete a galerik elleni küzdelem volt. Popper megfigyelte és megvizsgálta a letartóztatott embereket, akik közül sokakat teljesen ártatlanul meghurcoltak, beszerveztek vagy fegyházba, esetleg más intézetbe zártak. Mivel „Professzor” néven részt vett az állambiztonsági tisztek képzésében is, és ezért pénzt is kapott, így szinte biztosra vehető, hogy a galeritagok elleni ügyekben is kulcsszerepet vállalt.
A galeriket agresszív hordáknak nevezte, akikre roppant mód jellemző a gyávaság: „A leginkább szembetűnő különbségre éppen a letartóztatás után derül fény. Feltűnő ugyanis, hogy amikor a csoportban rendkívül agresszív, arrogáns és hetyke galeritagot elkülönítik a társaitól, szinte tartásnélkülivé válik, konformista, meghunyászkod, sokszor alázatos magatartást tanúsít” – írta állambiztonsági munkájában.
Két hét múlva folytatjuk a Kalefról szóló részt! Szóba kerül, hogyan taszította ki az ausztráliai magyar közösség azt az embert, aki a Kalef egyik ügynöke volt…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS