Mégsem volt annyira szoros a választás, mint ahogy mindkét oldalon mérték. Délelőtt 11 órakor a FoxNews szerint Donald Trumpnak 277 elektori szavazata van, Kamala Harrisnek mindössze 226, de még folyik a leadott voksok összeszámlálása néhány tagállamban. A győzelem innen már visszafordíthatatlan. Orbán Viktor után Olaf Scholz német kancellár is gratulált Donald Trump győzelméhez.
Igaza lett azoknak a szakértőknek, akik azt mondták, az győz, aki elviszi Pennsylvania államot. A 19 elektori szavazatot jelentő tagállamot Donald Trump nyerte meg 50,76 százalékkal és ez rengeteget nyomott a latban. Sok amerikainak elege volt a drága üzemanyag és élelmiszerárakból, a folyamatosan romló közbiztonságból és az illegális bevándorlók millióiból. Az utóbbi kapcsán azért csodálkoztam, hogy New Yorkban Harris győzött, hiszen a keleti-parti metropolisz durván érintett ebben. Sok hajléktalan illegális bevándorló lakik hevenyészett sátrakban vagy kapualjakban, de ugyanez a helyzet Los Angelesben is. Ennek ellenére Kamala Harris fölényesen győzött Kalifornia államban.
Talán Harrisnak nem azzal kellett volna kampányolnia, hogy legalizálja a „füvet”, mivel sok amerikai látja, hogy milyen a helyzet azokban az államokban, ahol ez megtörtént. A közparkok tele vannak drogosokkal, a bűnözés nem csökkent, hanem nőtt és sok fiatal számára a „marihuána” egy kapudrog volt és utána jött az LSD vagy a crack. Az arab származású amerikaiakat sem győzte meg Harris a béketeremtési ígérettel. Azt mondták, hogy alelnökként is tehetett volna a Közel-Kelet békéért, nem kellett volna ennyit várnia a tettekkel. Trump minden téren meg tudta szólítani a szavazókat, legyen az a béketeremtés, az adópénzek Amerikára fordítása és nem Ukrajnába küldése, valamint az árak csökkentése. Sok amerikai a pénztárcáján érezte a Biden-adminisztráció rossz gazdaságpolitikáját és változást akartak.
Érdekes lesz Moszkva első megnyilvánulása is, illetve Donald Trump közeledése Oroszországhoz. Régebben megvolt a kémia Vlagyimir Putyin és Donald Trump között és ebből lehetne most is építkezni.
Ha beváltja az ígéretét és már megválasztott elnökként békét akar teremteni, akkor már a napokban fel kell vennie a kapcsolatot a Kremllel. Az biztos, hogy izgalmas idők jönnek a világpolitikában. Fontos a változás hazánknak is, mivel Németország után az Egyesült Államok a második legnagyobb befektető Magyarországon. Ez pozitív annak ellenére, hogy a diplomáciai kapcsolatok mélypontra süllyedtek. Ebben most komoly változás várható. A közösségi médiákban már terjed a mém, hogy David Pressman nagykövetnek ajánlják Korda György „Reptér” című számát. Hazánk megítélése Brüsszelben is változni fog, mivel az USA ismét erős szövetségesünk lesz, mind a gazdaság terén, mind a NATO-ban, mind a nemzetközi politikában.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS