Szoros eredménnyel végül Alexander Van der Bellen, a Zöldek pártja által támogatott jelölt nyerte az osztrák elnökválasztást. Az utóbbi időben jelentősen megerősödő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a levélszavazatok leszámolásáig reménykedhetett a győzelemben. A portálunk által megszólaltatott szakértő szerint alapvetően sikeres volt az FPÖ kampánya, mivel pontosan ragadta meg a választókat érdeklő problémákat, mint a bevándorlás, melegházasság, abortusz. A jelenleg kormányzó nagykoalíció ugyanakkor a “mindegy ki és milyen programmal, csak ne az FPÖ“-elvét követte, amikor beállt a zöldek mögé. Nagy Ervin szerint a választókat azzal is megvezették, hogy az unió bosszút fog állni, ha a Szabadság Pártra voksolnak. Ugyanakkor Faymann lemondása is arra utal, a választóknak elegük van a cselekvésképtelen, de politikailag korrekt politizálásból.
Az osztrák belügyminisztérium hivatalosan is megerősítette, szoros eredménnyel Alexander Van der Bellen, a Zöldek pártjának jelölte nyerte az elnökválasztást. Bellen a második fordulóban a szavazatok 50,35, míg riválisa, a szabadságpárti Norbert Hofer a voksok 49,65 százalékát szerezte meg.
Az április 24-én tartott első fordulóban hat jelölt indult, de egyikőjük sem szerezte meg az abszolút többséget, a választásra jogosultak a két legtöbb szavazatot elért jelöltre voksolhatott vasárnap. A nagy érdeklődést jól jelzi, hogy a választási részvétel az első fordulóban 68,5 százalékos volt, míg az előző, 2010-es választáson a szavazásra jogosultak csak 54 százaléka voksolt, ami a legalacsonyabb részvétel volt, mióta 1980-ban eltörölték a kötelező szavazást.
A levélszavazatokon múlott
Az eredmény szorosságát jól jelzi, hogy a szavazatok negyvenegy százalékos feldolgozottságnál a szabadságpárti Norbert Hofer vezetett 50,9 százalékkal, míg 72 százalékos feldolgozottságnál Alexander Van der Bellen, a Zöldek pártja által támogatott jelölt átvette a vezetést, 50,1 százalékkal. A szavazóhelyiségben leadott szavazatok összeszámolása után azonban ismét Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltje került fölénybe 51,9 százalékkal.
A második fordulóban a szavazásra jogosultak közül mintegy 900 ezren levélben voksoltak, amelyek végül jelentősen befolyásolták az eredményt mivel korábban Norbert Hofer csak 144 000 szavazattal vezetett, viszont az áprilisi első fordulóban a levélben szavazók többsége Van der Bellent támogatta.
A választókat a másik politikai oldal leszavazása motiválta
Hofer vidéken kapott nagyobb támogatást, míg Van der Bellenre a nagyvárosokban szavaztak többen. A szabadságpárti jelöltet elsősorban az ország keleti és déli részében lévő tartományok szavazói támogatták, Van der Bellenre a nyugati Vorarlberg tartomány és a főváros lakói szavaztak nagyobb számban. Az ATV osztrák televízió által készített felmérés szerint a választókat leginkább az motiválta, hogy a másik fél jelöltjét megakadályozzák a győzelemben. Van der Bellen szavazóinak negyven százaléka a jobboldal ellen szavazott, hogy így akadályozza meg Norbert Hofer előretörését.
Az államfőválasztásnak már biztosan történelmi eredménye lesz, hiszen most először nem az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) vagy az Osztrák Néppárt (ÖVP) soraiból kerül ki a szövetségi elnök. E két párt jelöltjei – a néppárti Andreas Khol és a szociáldemokrata Rudolf Hundstorfer – együttesen mintegy 23 százalékos támogatottságot szereztek az április 24-én tartott első fordulóban, míg az első helyen befutó Hoferre 35 százalék szavazott.
A szabadságpártnak sikeresebb kampánya volt
Nagy Ervin politológus, a PolgárPortál.hu publicistája az osztrák választási eredmények kapcsán elmondta, az Osztrák Szabadságpárt előretörése annak tudható be, hogy sikerrel dobott fel és tartott a porondon olyan témákat, amelyekkel szemben az osztrák nagykoalíció béna kacsaként viselkedett. Ide tartozik a programban is hangsúlyozott egyértelmű válasz a melegházasság, illetve a meleg párok gyermekvállalásának kérdésére. A politológus hozzátette, az FPÖ hagyományosan a lokálpatrióta vidéki területeken, és itt még több szavazót tudott bevonzani. Ugyanakkor ott is tapasztalható az előretörésük, ahol a bevándorlás konkrétan éreztette hatását.
Megfélemlített osztrák szavazók
Nagy Ervin elmondta, bár az FPÖ mintegy hatvan éves múltra tekinthet vissza, átütő sikereket először Jörg Haider vezetése alatt ért el. A zöld párt megerősödése ugyanakkor újabb keletű, amely részben annak köszönhető, hogy az osztrák választók mind a nyilvános kommunikációban, mint a súgókórus lehetőségeit kihasználva meg lettek félemlítve: Hofer esetleges győzelme esetén az EU szankciókkal fogja sújtani az országot, akárcsak Haider idején. A politológus kiemelte, a zöld párt sikerének egy nem elhanyagolható eleme, hogy a nagykoalíció is melléjük állt, azt kommunikálva, hogy mindegy ki és milyen programmal győz, csak a Szabadságpárt ne legyen nyertes.
A politikai elit szégyelli az osztrák emberek véleményét
Nagy Ervin megjegyezte, a nagykoalíció jelenleg sikerrel tudja takarni az osztrák szavazók „radikalizálódását”, ugyanakkor földrengésszerű átalakulás érezhető az osztrák politikai életben. A szavazóknak elege van a nagykoalíció tétlen és félreérthető, kifelé mindig a politikai korrektséget színlelő kommunikációjában. Egy fejezet véget ért. Hozzátette, a nagykoalíció tulajdonképpen szégyelli az osztrák emberek véleményének változását, de azzal nem hajlandóak szembenézni, hogy a választók egyértelműen jelezték, az eddigi politika nem tartható tovább.
A zöldpárt lehet a mérleg nyelve
Nagy kérdés, hogy a következő parlamenti választásokra mennyire lesz képes megerősödni a zöldek pártja illetve az FPÖ. Nagy Ervin szerint ugyanis önmagában egy köztársaság elnöki poszt még nem igazi fegyvertény a nagypolitikában. Az FPÖ korábban már sikerrel átesett Haider után egy hasonló cukiság-kampányon, amellyel jelenleg a Jobbik is próbálkozik. Hiteles emberekkel hiteles problémákat tudtak megfogalmazni. A zöldpártiaknak ugyanakkor végtelen a politikai mozgástere, hiszen más európai zödpártokhoz hasonlóan jobbra is balra is alakíthatnak koalíciót. Kis pártként akár jelentős befolyást is szerezhetnek a következő osztrák választásokon, ha ők lesznek a mérleg nyelve. A politológus hozzátette, az osztrák szociáldemokraták és konzervatívok ráadásul hagyományosan liberális elveket vallanak, a zöldekkel bármelyikük alkothat koalíciót, míg az FPÖ esetén ez elképzelhetetlen.
Az osztrák koalíció az őszintétlenségtől rogyadozik
Nagy Ervin végezetül elmondta, egy fejezet mindenképpen lezárult az osztrák politikai életben, ez Werner Faymann lemondásában is tettenérhető, hiszen a kancellár olyan vállalhatatlan, bohózatba illő kommunikációt folytatott, amelyen végül már egész Európa csak nevetni tudott. Az osztrák nagykoalíció attól az őszintétlenségtől rogyadozik, amelynek Faymann egyik szimbóluma volt. Nagy Ervin hozzátette, a következő parlamenti választásokon világossá fog válni, hogy az őszintétlenség, kettős beszéd és a szégyenérzetből fakadó politika tarthatatlanná vált Ausztriában.
Forrás: MTI/MTI/PestiSrácok.hu
Kezdőkép: timesofisrael.com; A képen Alexander Van der Bellen és Norbert Hofer látható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS