Múlt héten Steve Bannon elhagyta a Fehér Házat és visszatért a Breitbarthoz, amelynek éléről sokat tett annak idején azért, hogy Donald Trumpot megválasszák az Egyesült Államok elnökének. Az esemény sok kérdést vet fel, például azt, kirúgták-e, vagy lemondott a fő stratégiai tanácsadó, ahogy az is, mi lesz az üresen maradt pozícióval?
Steve Bannon eltávozásának körülményei tisztázatlanok, csupán azt tudtuk meg a múlt héten – többek között a New York Timestól, amely először számolt be a történésekről –, hogy John Kelly kabinetfőnök és Bannon megállapodtak: pénteken volt a stratégiai tanácsadó utolsó napja. A dolog egyébként már jó ideje napirenden volt, csak a charlottesville-i események miatt halasztották idáig a dolgot, bár nagy valószínűséggel magához a kialakult káoszhoz nincsen köze a lemondásnak.
Korán kezd örülni a baloldal?
A liberálisok persze örülnek, de nem biztos, hogy erre okuk van, mert simán elképzelhető például, hogy a volt tanácsadó Trump oldalán folytatja a munkát a belső ellenségek és az úgynevezett Deep State ellen egészen más módszerekkel, persze az is lehetséges, hogy nem veszi majd figyelembe Trump szándékait, és inkább az alt-rightot építi majd, vagy netán egy új irányú politikai karrierre pályázik. Bárhogy is legyen, az biztos, Bannon háborúra készül, a legvalószínűbb az, hogy a Fehér Házban dolgozó ellenségeire szeretne csapást mérni. De ezt majd meglátjuk. Az szinte biztos, hogy Bannon még sokáig nagy hatással lesz a konzervatívokra és ezáltal Trump programjára is.
De ki lesz az utód?
Fontosabb kérdés jelen pillanatban, hogy ki fogja betölteni a jövőben a pozícióját, ha egyáltalán lesz ilyen állás. Donald Trump azt nyilatkozta a New York Post újságírójának, Michale Goodwinnek még áprilisban, hogy „ő a saját maga stratégiai tanácsadója”, ami azt feltételezi, lehetséges, hogy nem akarnak a posztra új embert. Persze, azért vannak jelöltek. Az internetezők közül sokan Stephen Millerre tippelnek, aki jelenleg is tanácsadói pozíciót tölt be, de vannak, akik Gorka Sebestyénre tettek pénzt. Ezek persze csak találgatások, különösen annak tükrében, hogy a megfelelő ember kinevezéséhez nincsen szükség a szenátus jóváhagyására, az elnök azt jelöl ki a posztra, akit csak szeretne. Éppen ezért furcsa, hogy Bannon távozása nagy valószínűsggel nem az elnökön, hanem a liberálisok által az ügy érdekében megkörnyékezett Ivanka Trumpon és Jared Kushneren múlott, akikkel köztudottan sok konfliktusa volt a nézeteitől eltántoríthatatlan tanácsadónak.
A stratégiai tanácsadó pozíció egyébként nem egy hagyományos állás az adminisztrációban, mint mondjuk a kabinetfőnök. Sőt, nem könnyű azt sem meghatározni, hogy egy ilyen tanácsadó egészen pontosan mit is csinál azon túl, hogy javaslatokat tesz arra, hogyan lehetne a leghatékonyabban betartani a kampányígéreteket. Ennek ellenére, amikor a választási győzelem után Trump bemutatta a kabinetjét, akkor még azt mondta, hogy Bannon egyenrangú partnerként fog együttműködni a kabinetfőnökkel, ami akkor nagy befolyásra utalt.
Az elmúlt időszakban egyébként rengeteg változás volt Donald Trump háza táján. Ahogy a PestiSrácok.hu korábban már megírta, 11 nap szolgálat után Donald Tump kirúgta a kommunikációs igazgatóját, Anthony Scaramuccit, de Reince Priebus kabinetfőnök John Kelly tábornokra történő lecserélése is nagy port kavart a hírekben nem is olyan rég.
Forrás: bustle.com, Washington Examiner, New York Post; Vezető kép: Sky News
Facebook
Twitter
YouTube
RSS