Nem ősszel, hanem már akár a jövő hónap elején elsőfokú ítéletet hirdethet a Debreceni Törvényszék az úgynevezett kémügyben, amelynek vádlottjai a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati vezetői – tudta meg a PestiSrácok.hu a törvényszék szóvivőjétől, Tatár Tímeától. Elmondta, hogy a törvényszék katonai tanácsának elnöke a következő tárgyalást május 21-re, valamint 22-re tűzte ki. A két napon a védelem perbeszédei hangzanak el, utána heteken belül dönthet a bíróság az ügyben.
A Budapesti Katonai Ügyészség a volt Nemzetbiztonsági Hivatalt (NBH) 2004 és 2007 között irányító Galambos Lajost (a képen a bal szélső) kémkedéssel, a polgári titkosszolgálatokat 2007 és 2009 között irányító tárca nélküli minisztert, Szilvásy György ( a képen a középső) kémkedésre való felbujtással, az NBH-t 2007 és 2009 között irányító Laborc Sándort (a képen a jobb szélső) kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással, valamint a Zömök Kft. egykori vezetőjét, Püski Lászlót bűnsegédként elkövetett kémkedéssel vádolja.
Mivel az eljárás – így a bírósági tárgyalás is – teljes egészében titkos, ezért a katonai tanács az elsőfokú ítélet rendelkező részét hirdeti ki nyilvánosan, az indokolást azonban zárt ajtók mögött ismerteti majd – mondta érdeklődésünkre Tatár Tímea.
Miként az ismert, az ügyben részben a Nemzeti Védelmi Szolgálat, részben pedig az Alkotmányvédelmi Hivatal feljelentése alapján indult 2011 nyarán, majd az ügyészség júliusban nyomozást indított. A vádat decemberben nyújtották be, majd 2012 márciusban kezdődött el Debrecenben a tárgyalás. Az ügyben tanúként hallgatták meg a volt MSZP-s, most DK-s Vadai Ágnest, aki a Gyurcsány-kormány alatt a honvédelmi és rendészeti bizottság tagja volt, valamint honvédelmi minisztériumi államtitkár, Veres János egykori pénzügyminisztert, valamint Gyurcsány Ferenc volt kabinetfőnökét, Ficsor Ádámot, aki a Bajnai-kormány alatt a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter volt.
A titkosított ügyben még a vádirat sem nyilvános, de a sajtó azért még a vádemelés előtt beszámolt a kémügy részleteiről. Állítólag a Gyurcsány-kormány idején az NBH tiszti karának átvilágítása érdekében a vádlottak egy orosz különítmény hívtak hazánkba, amely azonban a MOL megszerzése érdekében adatokat szerzett meg a magyar titkosszolgálatoktól. Ebben az orosz hátterű, és Gyurcsány anyósához, Apró Piroskához is köthető cég, a Zömök Kft. segédkezett.
Szenvedi Zoltán
Fotó: Tvn.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS