A XXI. Század Intézet által szervezett online könyvbemutató keretében ismertették G. Fodor Gábor Az Orbán-szabály című kötetét. A rendezvényen Stumpf István, Barthel-Rúzsa Zsolt, Békés Márton, Lánczi András, Schmidt Mária és a szerző beszélt a kötetről. Az eseményen részt vett Bayer Zsolt és Deutsch Tamás is.
Stumpf István a rendezvényen úgy fogalmazott: habár a magyar miniszterelnökről már sok könyv íródott, Az Orbán-szabályt egyértelműen különlegesnek tartja, mert a szerző az Orbán-csapat tagjaként belülről írt meg olyan dolgokat, amelyek szerinte ebben a formában – pontosan idézve a miniszterelnök gondolatait – sehol nem található meg. A volt kancelláriaminiszter ennek kapcsán kiemelte, hogy G. Fodor Gábor egyszerre volt nehéz és mégis kivételezett helyzetben, hiszen mindig nehéz olyasvalakiről írni, akinek a szerző a közelében dolgozik, ugyanakkor G. Fodor jól fogta meg a miniszterelnök gondolatmenetét, és egy “kulcsot” ad az olvasó kezébe, amellyel megismerhető és átlátható a miniszterelnök által képviselt filozófia. Ennek a filozófiának kapcsán Stumpf úgy fogalmazott:
Két nyelvet kell beszélniük a politikusoknak: a célok és az emberek nyelvét. Ebben nincs versenytársa a politikai életben a miniszterelnöknek.
Lánczi András laudációjában arra tért ki, hogy a könyvnek metafizikai mélységei vannak, amelyek azt a “titkot” boncolgatják, miért megkerülhetetlen személy Orbán Viktor. Lánczi Hérakleitosz Periklészről szóló írásaihoz hasonlította az Orbán-szabályt, egyúttal kitért arra, hogy Periklészt saját idejében szintén negatív színben, populistaként emlegették kortársai, ezzel szemben Hérakleitosz nem a karakterét, hanem államférfiúi tevékenységét értékelte. A filozófus professzor itt vonta meg párhuzamát G. Fodor Gábor könyvével, aki az ő meglátásban hasonló módon vizsgálja a miniszterelnök munkásságát.
A miniszterelnök két “régi harcostársa”, Deutsch Tamás és Bayer Zsolt videokapcsolaton keresztül jelentkezett be a rendezvényre.
Mitől jó egy könyv?
– tette fel a kérdést Deutsch Tamás, aki szerint G. Fodor Gábor kötetét az teszi nagyszerűvé, hogy az elolvasása által többet értünk meg a világból, és segít tájékozódni az elmúlt harminc év történéseiben. Az EP-képviselő szerint az Orbán-szabály lehetőséget ad arra, hogy megértsük a miniszterelnök népszerűségének és sikerének hátterét.
Van tehát egy erős politikai vezető, Orbán, aki az emberektől kapott hatalommal felruházva, az emberekért a rezsicsökkentéstől a migráció megállításáig harcol az igazság kimondását megtiltó és azt szankcionáló brüsszeli elittel
– idézett a könyvből Bayer Zsolt, aki szerint ez a rövid részlet foglalja össze leginkább a kötet tartalmát. Bayer szerint a nyugati civilizáció egy végső romlás felé tart, ebben a politikai alaphelyzetben pedig Orbán Viktor elsőként ismerte fel, hogy ha meg akarjuk menteni a nyugati kultúrát, akkor európai reneszánszra van szükség, és a felismerés mellett képessége és akarata is van arra, hogy harcoljon ezért a reneszánszért. Bayer szerint G. Fodor könyve útmutatást ad arra, hogyan vehetünk részt mi is ebben a harcban.
A kötetbemutatóról készült teljes felvétel ITT tekinthető meg.
Fotó: XXI. Század Intézet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS