Mi lesz a Hamasz sorsa és merre tart Gáza?

A béketerv szerint az Iszlám Ellenállási Frontnak (Hamasz) le kell adniuk a fegyvereiket. A Hamasz vezetői viszont csak a nehézfegyverektől válnának meg, mivel belső ellenségeskedés ütötte fel a fejét a Gázai-övezetben.
Izrael még a harcok alatt nekilátott egy belső ellenállás felfegyverzésének Gázában. Szunnita beduin milícia alakult, aki potenciális ellenfele lehet a Hamasznak. Ennek okán a Hamasz meg akarja tartani a kézi lőfegyvereit, hogy adott esetben védekezni tudjon. Két év háború alatt a harcosaik rengeteg tapasztalatot szereztek, így, minden valószínűség szerint egy belső fegyveres viszályt is megnyernének. Gáza egy lőporos hordó lehet, ha új hatalmi struktúrák fegyveres harcokkal akarnának létrejönni.

Mekkora még a támogatottsága a Hamásznak - változtatott a trenden Gáza?
Nem lehet tudni, hogy a palesztinok mennyire gyűlölték meg a Hamászt az elszenvedett légicsapások és izraeli katonai akciók miatt. Ennek felmérése jelenleg még nehéz. A legtöbb arab ország lakossága elhatárolódik a Hamásztól. Magam is tapasztaltam, hogy a terrortámadást követő napokban Beirutban és Damaszkuszban is azt mondták az emberek, hogy a szervezet semmivel sem jobb az Iszlám Államnál, mivel ártatlan embereket gyilkoltak le. A polgári palesztin lakosság is a Hamász ellen fordulhat, mivel ők szabadították rá a háború poklát 2,5 millió emberre.
Egy polgárháború veszélye is fennáll
Egy hatalmi vákuum viszont komoly veszélyt rejt magában. A különböző ideológiák mentén politizáló palesztin csoportok ha harcba kerülnének egymással az akár egy polgárháborús helyzethez is vezethet a Gázai-övezetben. A Hamasz jelenleg rendfenntartó erőként működik Gázában. Át vették a rendőrség szerepét és igyekeznek meggátolni a fosztgatásokat az élelmiszerelosztó pontokon. Munkagépeket irányítanak a megtisztítandó utszakaszokhoz, hogy a kamionok mindenhova el tudják juttatni a segélyszállítmányokat. A jövőre nézve a Hamasz és minden más fegyveres csoport lefegyverzése fontos, mivel a palesztin hatóság csak úgy tudja átvenni a civíl hatalmat a Gázai-övezetben. Egy azonnali lefegyverzése a Hamasznak viszont azzal járhat, hogy más fegyveres csoportok megpróbánának leszámolni vele.
Orbán Viktor méltán volt a meghívott vendégek között, hiszen minden fegyveres konfliktusban a békés megoldást és a diplomáciát sürgette fegyverszállítások mellett. A magyar kormányfő és az amerikai elnök egyetért abban, hogy a háborúkat nem a fronton, hanem a tárgyalóasztalnák kell lezárni.