A magyar kormány nagy erőkkel lobbizott a magyar érdekekért Párizsban, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ülésén, amelyen az úgynevezett globális minimumadó bevezetéséről tárgyaltak a világ országai. Varga Mihály pénzügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt kívánták elérni, hogy ránk ne vonatkozzon a tervezett globális 10 százalékos adókulcs, hiszen nálunk csak 9 százalékos a társasági adó szintje. Varga Mihály bejelentése szerint ezt a célt sikerült elérni, hiszen egy speciális adójóváírással a nálunk valós gazdasági tevékenységet végző cégek továbbra is élvezhetik az alacsony magyar adószint előnyeit. Varga Mihály szerint ez segít megvédeni a magyar munkahelyeket.
A javaslatnak két része van, amelyből az egyik a helyhez nem köthető tevékenységet végző digitális cégek megadóztatása. Ez nem jelent mást, mint az interneten szolgáltató és kereskedő cégekre kivetett 10 százalékos forgalmi adó. Ma ezek a nagy cégek, mint például a Facebook úgy kerülik meg az adózást, hogy a tevékenységüket névleg egy alacsony adójú országba jegyzik be. Ha egy ügyfél Magyarországon vásárol hirdetést a Facebookon és azt kizárólag magyar nyelven, magyar IP-címekre teríti, akkor is a 0 százalékos írországi társasági adóval számolja el, mondván, hogy neki ott van a telephelye. De onnan se Amerikába viszi ki a bevételt, hanem egy egzotikus offshore paradicsomba. Gyakorlatilag addig trükközik, hogy sehol nem fizet adót, ami roppant méltánytalan, mit ne mondjuk, igazságtalan. Míg a többi cég becsületesen befizeti a társasági adót egy-egy országban, addig a nagy techcégek lényegében adómentességet élveznek. A magyar küldöttség és a magyar kormány a javaslat ezen részét sohasem vitatta és támogatta, hogy ezek a cégek is fizessék a globális minimumadót.
Magyarország fenntarthatja az alacsony adószintet
Nekünk a problémánk a a valós tevékenységet végző cégek tervezett 10 százalékos adójával volt, méghozzá azért, mert nálunk ez az adó csupán 9 százalék. Vagyis, ha bevezetjük a minimális 10 százalék adót, akkor ez Magyarországon adóemelést jelentene. Ezt a magyar kormány nem akarta elfogadni, mert ellentétes az adópolitikánkkal és a gazdaságfilozófiánkkal. Mi büszkék vagyunk arra, hogy az Európai Unióban mienk a legalacsonyabb társasági adó szint és ez fontos eleme a magyar gazdaság tőkevonzó képességének. De végül az OECD országai beleegyeztek abban, hogy nálunk marad 9%-os társasági adó, és a magyar cégek fogják a legkisebb mértékű adót fizetni az EU-n belül.
A globális adót egy célzott megoldással szedheti be Magyarország, emiatt a valós gazdasági tevékenységet nem kell megadóztatni. Ez azt jelenti, hogy a vállalati vagyon és a vállalati bérkifizetések egy speciális számítási móddal levonhatóak lesznek az adó mértékéből. Azok a cégek, amelyek nem fiktív, hanem tényleges vagyon- és munkabérkifizetéssel járó tevékenységet folytatnak, azok ezt a kedvezményt igénybe tudják majd venni. Egy 10 éves átmeneti időszakra egy speciális adómérték fog vonatkozni. Magyarország elérte azt, hogy a kedvezményes időszak 10 évre tolódik ki, és 10 éven keresztül az adó mértéke csökkentett adóbeszámítással lesz majd kiszámolva.
Ahogy Varga Mihály fogalmazott:
Olyan kompromisszum született, amihez nyugodt szívvel tudunk majd csatlakozni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS