Hillary Clintonról nem sokat hallani november eleje óta. A demokrata elnökjelölt láthatóan rosszul viselte a vereséget: nem szólalt meg a választás éjszakáján, rajongói szétvertek több nagyvárost és a szavazatok újraszámlálását követelte. Mostanra látszólag nyugodtabbak a kedélyek, viszont még mindig nem világos, hogy a Trump főellensége, a „fehér szupremácia” elleni küzdelem utolsó reménysége mit tervez az elkövetkezendő 4 évre. A CIA legújabb jelentésén – mely szerint Oroszország Donald Trump győzelme érdekében avatkozott be az elnökválasztásba – jól látszik, hogy Clintonék csapata nem tud beletörődni a vereségbe, annak ellenére, hogy a Twitteren próbált nagyvonalúnak látszani.
Hillary Clinton az elmúlt hónapokban utazott, kampányolt, próbálta lemosni magáról a levélbotrány miatt megtapadt sarat, és minden áron (igen, a becsülete árán is) le akarta győzni Donald Trumpot. Miután minden erőfeszítés feleslegesnek bizonyult, és a transzklotyóba járók, a PC rajongók és a való világ helyett safe space-re vágyók nem hozták meg a kívánt eredményt, néma csend lett, azóta pedig alig hallunk Clintonné felől. A legnagyobb hír talán az volt, amikor férjével kutyát sétáltatott a Chappaqua-i otthonának közelében (nem, nem válnak el, az nem volt valódi hír, hanem úgynevezett “orosz propaganda”).
Ez a harc volt a végső?
Michelle Ruiz a Vogue szerzője szerinte Clinton a jól megérdemelt szabadságát tölti, melynek során végre csak magával foglalkozhat, ami elég hihetetlenül hangzik – az események azt mutatják, hogy még mindig nem adta fel harcot, valahogy úgy, mint a Kincs, ami nincs című filmben a második világháború japán veteránja, Kamasuka, aki azt hiszi, még mindig tart a háború. Ezt az is alátámasztja, hogy a majdnem első női elnök minimális számú nyilvános megszólalásában rendre hangsúlyozza, nem kell elkeseredni, lesz még lehetőség a győzelemre. Hogy pontosan mire gondolt, azt nem tudni, 2020-ban indulhat legközelebb, amikor már 73 éves lesz, ami a legidősebben (először) beiktatott elnök titulust ruházná rá, és hát valószínűsíthető, hogy egészségi állapota ezt amúgy sem fogja lehetővé tenni. Ez persze csak találgatás. Az is elképzelhető persze, hogy nem újraindulásról beszélt, hanem arról, amit Zach Galifianakis-nak adott interjújában is hangsúlyozott, hogy mindent meg fog tenni egy Trump győzelem esetén annak érdekében, hogy republikánus elnök ne tudja tönkretenni az országot.
Egyéb karrierlehetőségek, vagy nyugdíj
Azt elég nehéz elképzelni, hogy politika nélkül mit csinálna Hillary Clinton. Nagy valószínűséggel a versengés még ebben az esetben is az életének a szerves része lenne. Például írhatna egy önéletrajzot, ami mellett kampányolhatna, hogy sokkal többen vennék meg, mint a férje 2004-ben nagy sikert aratott My Life (Életem) című munkáját, amire 2 millióan voltak kíváncsiak. Ezzel egyébként kompenzálhatná azt, hogy 2003-ban megírt Living History (Élő történelem) című könyvéből a szaftos dolgokat sajnos ki kellett hagyni, mivel akkoriban éppen szenátor volt. Biztosan lenne mit mesélnie egy olyan embernek, aki megjárta a szexbotrányok megaláztatását, majd onnan a Demokrata párt elnökjelöltje lett, miközben komoly veszélybe sodorta hazája biztonságát.
Másik lehetőség, hogy innentől kezdve csak a férjével közösen alapított Clinton Alapítványra fókuszál, amely lehetővé teszi majd neki, hogy ezek után is “harcoljon” azokért a dolgokért, amiben hisz, mint például a nők jogai, a semlegesneműek mellékhelyiségei, az abortusz népszerűsítése, vagy az egyetemi safe space-ek támogatása. Persze az is elképzelhető, hogy teljesen eltűnik, és végre a családjával foglalkozik majd.
Úgy tűnik azonban, az ördög nem alszik
Annak ellenére, hogy Clinton már nem szerepel a rivaldafényben, a háttérben szorgalmasan tevékenykedik – bár nagyon nehéz megérteni, mi ennek az értelme. Erre kitűnő példa a szavazatok – az eredmények szerint teljesen – felesleges újraszámlálása, amely valószínűleg a rajongók reményeinek életben tartása a célja, miközben kitalálja, hogy mi legyen a terv, vagy beüt a következő katasztrófa/terrortámadás; de ott van még a legfrissebb CIA jelentés is: az ügynökség eddig azon az állásponton volt, hogy Moszkva megpróbálta ugyan aláásni a választási rendszerbe vetett bizalmat, de azt eddig nem mondták ki, hogy Oroszország Trump győzelmét segítette. Most igen, bár Donald Trump megválasztott elnök irodája eddig és most is visszautasítja azokat az állításokat, hogy az ingatlanmágnás orosz beavatkozásnak köszönhetően nyert.
Véletlenül a hírszerzés több olyan személyt is azonosított, akik kapcsolatban állnak az orosz kormánnyal, és több ezer, a Demokrata Párt feltört szervereiről származó e-mailt adtak át a Wikileaks nevű kiszivárogtató portálnak. Egyébként az, hogy a sajtó viszont az utolsó pillanatig Hillary győzelmet jósolt hamis hírnek számít? Mindegy, egy dolog biztos, börtönbe nem megy. Annak ellenére, hogy Trump a kampány során megígérte. És nem is Kanadába.
Vezető kép: korkedbats.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS