2,3 milliárd forint összegű támogatást ítélt oda a Pannon Egyetemnek egy Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központot létrehozására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal – adta hírül az egyetem. A projekt célja egy olyan komplex hulladékgazdálkodási elképzelés, koncepció kialakítása, amely innovatív, tudományosan alátámasztott megoldásokkal oldhatja meg az elkövetkező évek hulladékgazdálkodási kihívásait.
Az Európai Uniós direktíva értelmében a tagállamoknak törekedniük kell a lerakásra kerülő hulladék mennyiségének csökkentésére, az országban keletkező lakossági hulladék lerakását 2035-re 10 százalék alá kell szorítani, szemben a jelenlegi 50 százalékos mértékről. Ennek érdekében törvényi szabályozások születnek, de a technológiai megvalósítás kidolgozása még várat magára – írja közleményében a Pannon Egyetem.
A kutatás-fejlesztési tevékenységek fő fókuszában a biológiai eredetű lakossági hulladékok vannak, melyek jelenleg túlnyomó részben a lakossági vegyes hulladékba kerülnek és onnan az úgynevezett biológiai frakció formájában egyenesen a lerakóra. Ennek megváltoztatására előreláthatóan még idén bevezetésre kerül a konyhai hulladék külön gyűjtését elrendelő jogszabály.
Jelen Pályázati Projekt célja már a jogszabályi változások bevezetése előtt vagy azzal párhuzamosan válaszokat kapni az egyes gyűjtési megoldásokra, feldolgozási technológiákra vagy konkrét hulladékáramok komplex, gazdaságos hasznosítására.
„Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című projekt főirányai és kutatási alprojektjei a következők:
I. Válogatási technológia kidolgozása: Mintarégió elemzése hulladékgazdálkodási szempontból, Pilot válogató üzem vizsgálata, Moduláris szimulátor és kamerarendszer fejlesztése.
II. Biológiai hasznosítás: Biológiai hulladék hasznosítása komposztálással, Biológiai hulladék hasznosítása fermentálással, Komposztminősítés kidolgozása, Növénytermesztési vizsgálat, Csurgalékvizek és mosóvizek tisztításának, hasznosíthatóságának vizsgálata.
III. Kémiai és mechanikai hasznosítás: Másodlagos alapanyag biztosítása, Pirolízis olaj előállítása és tisztítása, Elgázosítás, Pirolízisolaj metatézissel történő átalakítása, Mechanikai hasznosítás.
IV. Lakossági szemléletformálás: Edukációs Központ kialakítása, Hulladék-gazdálkodás MSc szaklétesítés, szakindítás, Szelektív hulladék-gyűjtéssel kapcsolatos szemléletformálás, A hulladék-gazdálkodás hálózatának vizsgálata
V. Körforgásos ökoszisztéma kialakítása: Az újonnan kialakításra kerülő Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ társ projektszervezete a Körforgásos Gazdaság Kompetencia Központnak, amelyek együttesen alkotják a Fenntarthatósági Kompetencia Központot. A szervezeti egység célja, hogy a már meglévő, stabil alapokra építkezve további jelentős KFI infrastruktúra kapacitás és kompetenciafejlesztés történjen az Egyetemen a fenntarthatóság és körforgásos gazdaság felé való mielőbbi tényleges elmozdulás érdekében.
Vezető kép: Illusztráció: Bigstock
Facebook
Twitter
YouTube
RSS