Kínos helyzetbe került az ATV Csatt című hétfő esti műsorában Gulyás Márton „civil aktivista”, aki nem tudott válaszolni Zárug Péter Farkas politológus három pofonegyszerű kérdésére: mi a végzettsége, mit dolgozik és ki finanszírozza őt? Zárug azután szegezte Gulyásnak a kérdéseket, hogy a volt krétakörös minden előzmény nélkül egy hazugsággal rágalmazta meg a vele szemközt ülő Stefka Istvánt, a PestiSrácok.hu lapigazgatóját. (A linkelt videón a 13. perctől kezdődik a vita!) Gulyás portálunk megkeresésére sem kívánta elárulni, miből él, és mi a végzettsége, mert szerinte nem ez a lényeg.
Gulyás Mártonnak az ATV hétfői Csattjában sikerült újra alulmúlnia önmagát, ami az ő esetében nem kis teljesítmény. A beszélgetés az első percekben még normális hangnemben folyt, az önkormányzatok helyzete volt a téma. Kovács Zoltán, az ÉS főszerkesztője, Zárug Péter Farkas politológus, Stefka István, a PestiSrácok.hu lapigazgatója és Gulyás Márton „civil aktivista” volt a vendég. Aztán minden előzmény nélkül Gulyás azt vágta Stefka István fejéhez, hogy a rendszerváltás előtt a Belügyminisztériumban (BM) dolgozott. (A Csatt első része ITT, a második pedig ITT tekinthető meg. A vita az első rész 13. percében robban ki.) Lapigazgatónk sem a rendszerváltás előtt, sem utána nem dolgozott a BM-ben, és visszautasította Gulyás hazug rágalmát. A „civil aktivista” személyeskedő, és ami lényegesebb: igaztalan vádaskodása után azonban elszabadultak az indulatok az ATV stúdiójában.
Zárug Péter Farkas három kérdést szegezett Gulyásnak: mi a végzettsége, mit dolgozik és ki finanszírozza őt. A Krétakör egykori vezetője a végzettségére és a munkájára nem válaszolt, és azzal hárított, hogy miért számít ez. Erre Zárug közölte: azért számít, mert „olyan fennhangon kezdett kioktatni egy egyetemi docenst”. A politológus szerint a stúdióban mindannyian úgy érzékelték, hogy Gulyás „nemtelen kérdést” tett föl vitapartnerének, és ezért szeretné tudni, ki ül vele szemben, egyáltalán miért lett meghívva a műsorba, hiszen itt a korábbi adásokban szakmai vitákat folytattak, nem személyeskedtek egymással a meghívottak.
Gulyás egyedül a finanszírozójával kapcsolatos kérdésre próbált úgy-ahogy reagálni. Először tagadta, hogy Soros György spekuláns érdekeltségétől kapott volna pénzt, majd mikor Zárug és Stefka ismét nekiszegezte a kérdést, már bagatellizálni próbálta ennek tényét.
Nehéz is lenne tagadni azt, amit már mindenki tud. A magyar sajtó java már számtalanszor beszámolt arról, hogy a Krétakör Alapítvány több tíz millió forintnyi támogatást kapott a korábbi években a Soros György-féle Nyílt Társadalom Intézettől. Azt pedig 2014-ben maga Gulyás ismerte be az ATV-ben, hogy a Norvég Civil Alaptól kapott 36,2 millió forintos támogatást többek között a Lázár János kancelláriaminiszter elleni tüntetés megszervezésére használták föl. Előzőleg Gulyás tagadni próbálta, hogy az államtól is kapott volna pénzt – ez ugye elég kínosan érintené az ő és egykori szervezete „civil” jellegét –, ám 2014-ben lelepleződött, hogy ebben is hazudott. Mint kiderült: a Krétakör Alapítvány 2008-ban hároméves támogatási szerződést írt alá az akkori Oktatási és Kulturális Minisztériummal évi 100 millió forintos támogatási összegről. A szerződést Hiller István miniszter egyedi döntése alapján kötötte meg a tárca pályázat nélkül.” A támogatási szerződés alapján a Krétakör 2008-ban 100 millió Ft, 2009-ben 75 millió Ft, 2010-ben 25 millió Ft-os egyedi támogatásban részesült.
Gulyás Márton az ATV-s műsor második részében is folytatta a Stefka Istvánnal szembeni személyeskedést, ám Rónai Egon műsorvezető nem utasította őt rendre, teljesen kicsúszott a kezéből a beszélgetés irányítása. Zárug Péter Farkas kijelentette:
Hasznosabb lenne, ha Gulyás elmenne közmunkára. Egy aktivista ezermesterrel ülünk szemben, aki ilyen hangnemben beszél egy egyetemi docenssel.
Zárug szerint, ha ennyire nem számít, hogy egy meghívottnak mi a végzettsége, egyáltalán kicsoda-micsoda ő, akkor ilyen erővel beültethetnének a stúdióba nyolcadik osztályosokat vagy érettségi előtt állókat is. Végül azt javasolta Gulyásnak, hogy tanuljon még, ráférne.
A PestiSrácok.hu megkeresésére Gulyás Márton visszautasította, hogy személyeskedett volna Stefka Istvánnal. Szerinte nagyon is helyénvaló analógia volt, hogy az önkormányzatiság kormányzati fölszámolását lapigazgatónk rendszerváltás előtti, „az állampárt működtetésében betöltött szerepével” vetette össze. Arra a kérdésünkre, miért állította valótlanul, hogy a Belügyminisztériumban dolgozott volna Stefka, azt válaszolta, ez szemantikai, szóhasználati kérdés: „Stefka az MSZMP tagja volt, a Központi Bizottság, és a Belügyminisztérium is kitüntette, sőt igazolvánnyal segítette a munkáját. Egy diktatúrában nincsenek független intézmények, így felesleges azon rugózni, hogy Stefka „csak” élvezte az állampárt támogatását a munkájában, vagy ténylegesen a belügytől kapta a fizetését.” (A valóságban lapigazgatónk nem kapott kitüntetést az MSZMP KB-tól, nem volt az MSZMP tagja, ellenben kapott sajtónapi elismerést az akkori BM-től egy bűnügyi riportsorozatáért – a szerk.) Arra a kérdésünkre, hogy miért nem válaszolt a műsorban Zárug Péter Farkas kérdéseire, hogy miből él és mi a végzettsége, illetve rendelkezik-e érettségivel, azt felelte: „Ezek szégyenletes kérdések egy civil állampolgárral szemben, akinek egyedüli <bűne> annyi, hogy kritikával illeti a kormánypártok működését. Az, hogy egy újság a civil polgárok jövedelme után érdeklődik, miközben ezt az érdeklődést a hatalom irányába nem gyakorolja, egy demokratikus berendezkedésű államban vállalhatatlanul kínos lenne.” Elmondása szerint ne azt kutassuk, hogy mi a végzettsége, hogy miből él, hanem azzal foglalkozzunk, amit állít. Kijelentette: a közérdeklődésre számot tartó szerepvállalásai kapcsán mindig pontosan elszámolt a bevételeivel. Mint fogalmazott:
Senkinek a megbízásából nem tevékenykedek. Magamat képviselem.
Gulyás Mártonnak nem ez volt az első gerillaakciója. A Fővárosi Törvényszék idén januárban garázdaság miatt ítélte el őt, amiért tavaly leszerelte a Nemzeti Választási Bizottság épületéről a névtáblát. Gulyást közveszélyes garázdának minősítette a bíróság. Mint a PestiSrácok.hu megírta, 2015-ben ugyancsak ő szervezte a Velencei Biennálé magyar pavilonjának blokádját. Gulyásék a magyar kormány kerítésépítése és a migránsokkal kapcsolatos kampánya ellen tiltakoztak, NATO-szögesdróttal és a Fidesz-kormány plakátjaival vették körbe és zárták el az épületet, de az olasz rendőrség végül leszedette és elkobozta a szögesdrótot. Gulyás Márton korábban a Lázár János elleni tüntetések vezéralakja is volt, de a PestiSrácok.hu azt is kiderítette, hogy a Gulyás Márton-féle ellenzéki kör az internetadó elleni tüntetés szervezői között is feltűnt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS