Folytatódik a háború a Közel-Keleten. Amerika egyelőre “beleáll” mindkét konfliktusba. A térségben folyamatosak a provokációk, Izraelt több irányból is támadják a különböző milíciák és terrorszervezetek. Az izraeli katonai szóvivő péntek reggeli jelentése szerint az éjszaka az izraeli hadsereg több mint száz célpontot támadott a Gázai övezetben: alagutak bejáratát, lőszerraktárakat és több tucatnyi parancsnoki vezetési pontot lőttek. Az egyik légicsapásban megöltek egy terroristát, aki részt vett az október 7-i izraeli tömeggyilkosságokban, és egy rakétaindításra készülő osztagot is likvidáltak. A hadsereg az északi határnál, a Libanonból érkező rakétákra válaszul pénteken is támadta a Hezbollah libanoni síita fegyveres mozgalom hadállásait, és a szóvivő közlése szerint harci helikopterek lecsaptak egy háromtagú terrorista csoportra, amely éppen páncéltörő rakétákkal készült támadni Izraelt. Az izraeli hatóságok elrendelték a libanoni határnál lévő legnagyobb település, a több mint huszonkétezer lakosú Kirjat Smona kiürítését is.
Az ENSZ főtitkára a segélyek bejuttatását sürgeti Gázába
Az ENSZ főtitkára, António Guterres pénteken az egyiptomi Sínai-felszigetre utazott, ahol azt szorgalmazta, hogy a nemzetközi humanitráius segítség minél előbb bejuthasson a Gázai övezetbe. Az Egyesült Államok közölte, hogy az egyiptomi Sínai-félsziget és a Gázai övezet közötti rafahi átkelőn keresztüli segélyküldésről szóló megállapodás részleteinek tisztázása még mindig folyik. A háború kitörése előtt naponta 450 teherautó érkezett a Gázai övezetbe. Az ENSZ szerint most vagy 200 teherautó áll készen, hogy a félszigetről az övezetbe jusson.
A külföldi útlevéllel rendelkezők evakuálása és a segélyszállítmány átvizsgálásának metódusáról való egyetértés hiánya csak még bonyolultabbá tette a segélyek bejutását, valamint az utak is megrongálódtak az övezetben folyó harcok miatt. A rafahi átkelő az egyetlen belépési pont a területre, amelyet nem Izrael ellenőriz. Martin Griffiths, az ENSZ vészhelyzeti koordinátora szerint a segélyek leghamarabb szombaton juthatnak be az övezetbe. A világszervezet humanitárius ügyeket koordináló hivatala (OCHA) szóvivője Genfben azt mondta, hogy mélyreható és előrehaladott tárgyalások folynak a segélyekről.
(MTI)
Több mint ezer kínai állampolgár hagyta el Izraelt
Szokásos sajtótájékoztatóján Mao Ning külügyi szóvivő elmondta, hogy a konfliktus október 7-i kirobbanásakor több mint 280 kínai állampolgár a Gázai övezethez közeli, dél-izraeli Szderot városban rekedt, ahol veszélyben voltak.
Kína arra kérte Izraelt, hogy minden tőle telhetőt tegyen meg a kínaiak kimenekítéséért, és nemzetközi erőfeszítéssel ez sikerült is
– mondta a szóvivő.
Az első adatok szerint a konfliktus kitörése óta több mint ezer kínai állampolgár hagyta el már Izraelt
– tette hozzá. Vang Ji kínai külügyminiszter korábban kijelentette, hogy Kína támogatja a palesztin nép “igaz ügyét” nemzeti jogaik érvényesítésében, és hangsúlyozta, hogy a történelmi igazságtalanságnak mielőbb véget kell vetni, Kína továbbra is a béke oldalán áll – szögezte le. A konfliktus kitörése óta Kína 4 halott és 4 eltűnt állampolgáráról számolt be.
(MTI)
Az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint katasztrofális következménye lesz a műveletek folytatásának
Állíthatom, hogy bármilyen további eszkaláció vagy csak az eddig műveletek folytatása egyszerűen katasztrofális lesz a gázai lakosság számára
– fejtette ki Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa. Grandi kiemelte, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) nincs hivatalos mandátuma a palesztin területeken vagy Izraelben. Hozzátette viszont, hogy “osztja azokat a rendkívüli aggodalmakat, amelyet sok kollégája, köztük az ENSZ főtitkára hangoztat a konfliktus miatt”. Azt is mondta, hogy amennyiben a konfliktus Libanonra és más országokra is átterjed, annak következményei “beláthatatlanok lesznek”. Az Izrael és a Hamász között 14 napja tartó háborúban, amelyet a Gázában hatalmon lévő palesztin iszlamista mozgalom példátlanul véres támadása váltott ki, az ENSZ becslései szerint mostanra a terület mintegy 2,4 millió lakosa – akiknek fele gyerek – “katasztrófa szélére sodródott”.
(MTI)
A védelmi miniszter arra kéri az izraeli katonákat, hogy “öljenek meg minden terroristát”
Joáv Galant izraeli védelmi egy beszédében a Gázai övezet elleni támadásra készítette fel lélekben az izraeli katonákat – jelentette a helyi média pénteken. A miniszter egy olyan elitalakulat előtt beszélt, amely az övezet határához közel készenlétben áll a tervezett támadásra. Galant – mint mondta – felelősséget vállal az összes akcióért, amelyet az izraeli hadsereg az elmúlt két hétben végrehajtott a Hamász palesztin iszlamista szervezet támadásának megtorlásául, és győzelemig tartó harcra buzdította a katonákat.
Izrael ebben a hadjáratban meg fogja semmisíteni a Hamászt, de ez nem lesz könnyű, nem egy-két napig fog tartani, hanem akár egy hónapig is
– szögezte le.
Ezt a háborút nem mi választottuk. Majdnem két héttel ezelőtt terroristák megtámadtak bennünket, és halomra gyilkoltak szülőket, gyerekeket, feleségeket és barátokat
– emlékeztetett.
Aki ártani akar Izraelnek, az megbánja ezt, mert olyan nagy árat fog fizetni érte
– jelentette ki.
Arra kérlek benneteket, hogy öljetek meg minden terroristát. Ez a szabály. Bízunk bennetek és számítunk rátok. Ma még csak messziről látjátok Gázát, de belülről is látni fogjátok
– mondta.
(MTI)
A Hamász szerint egy gázai keresztény templomot ért izraeli támadás
Egy gázai templomnál menedéket kereső emberek közül sokan meghaltak, mások pedig megsebesültek, amikor az épületet izraeli támadás érte – közölte csütörtökön a Hamász-kormány belügyminisztériuma. A tájékoztatás szerint a Szent Porfíriosz görög ortodox templomot ért támadásnak “nagyszámú mártírja és sebesültje” van. Szemtanúk szerint a támadás célpontja egy közelben lévő hely lehetett. Az izraeli hadsereg pénteken elismerte, hogy előző nap légitámadást hajtott végre a térségben.
Korábban (csütörtökön) az Izraeli Védelmi Erők vadászgépei megtámadták a Hamász egyik parancsnoki és irányító központját
– mondta az izraeli hadsereg szóvivője.
Ezt a központot Izrael elleni támadások végrehajtására használták
– tette hozzá. A jeruzsálemi ortodox patriarchátus “a lehető leghatározottabban elítéli a gázavárosi templomkomplexumát ért izraeli légicsapást” – olvasható a hivatalos egyházi honlapon megjelent közleményében. A patriarchátus hangsúlyozza, hogy olyan támadások, amelyek egyházak és intézményeik, illetve az általuk nyújtott menedékhelyek ellen irányulnak, háborús bűncselekménynek minősülnek, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. A Szent Porfíriosz, amely az egyik legrégebbi, még működő templom a palesztin területen, egy minaret mellett, a régi Gáza történelmi negyedében található. A hely nem messze található az al-Ahli kórháztól, ahol kedd este egy robbanás 471 ember halálát okozta a Hamász hatóságai szerint.
(MTI)
Nagyvállalatok is állást foglalnak
A globális nagyvállalatok egyre nagyobb politikai szerepvállalásának jele, hogy olyan nyilatkozatokat adnak ki egy konfliktusról, jelen esetben az izraeli–palesztin háborúról, amelyben majdnem úgy nyilvánulnak meg, mint egy állam. Maurice R. Greenberg, a Starr Insurance elnök-vezérigazgatója a következő nyilatkozatot adta ki a közelmúltban Izrael ellen elkövetett támadással kapcsolatban:
A Starr Insurance egyértelműen elítéli a Hamász által 2023. október 7-én, szombaton ártatlan izraeliek ellen elkövetett brutális atrocitásokat és az elrabolt túszok fogvatartását. A több mint egy évszázados múltra visszatekintő globális kockázatkezelési tevékenységünk során sajnos már voltunk tanúi féktelen erőszaknak korábban is, de az emberi élet szentségének ilyen szintű semmibevételének csak nagyon ritkán. Határozottan szembe kell néznünk a gonoszsággal. A Hamász tetteit nem szabad összekeverni egyetlen civilizált csoport szabadság iránti jogos törekvéseivel sem. Ezek emberiesség elleni bűntettek. A Starr kiáll Izrael Állam mellett, amikor az jogosan és kötelességből megvédi polgárait. Támogatjuk továbbá az egész Közel-Kelet minden olyan népét, amelynek a szabadság iránti törekvéseit nem kíséri erőszak, intolerancia és az emberi méltóság semmibe vétele.
A Starr Insurance Companies (vagy Starr) a Starr International Company, Inc. tulajdonában lévő biztosítási és utazástámogatási vállalatok, valamint a C. V. Starr & Co., Inc. és leányvállalatai befektetési üzletágának közös marketing elnevezése. A Starr az egyik vezető biztosító és befektető szervezet, amely hat kontinensen végzi tevékenységét; operatív biztosítótársaságain keresztül a Starr vagyon- és baleset-, valamint baleset- és egészségbiztosítási termékeket, továbbá egy sor különleges fedezetet nyújtó terméket (repülési, tengeri, energia és a felelősségbiztosítási fedezeten felüli fedezetet nyújtó biztosítások) kínál. A Starr biztosítótársaságként működő, külföldi (amerikai egyesült államokbeli, bermudai, kínai, hongkongi, szingapúri, egyesült királysági, svájci és máltai) székhelyű leányvállalatainak mindegyike “A” (Kitűnő) minősítést kapott az A.M. Best hitelminősítő intézettől. A Starr Lloyd’s szindikátusának Standard & Poor szerinti minősítése “A+” (Erős).
(MTI)
Joe Biden az ukrajnai és izraeli katonai támogatás fokozását kéri
Ukrajna és Izrael támogatásának fokozása és az Egyesült Államok globális vezető szerepe mellett érvelt Joe Biden washingtoni idő szerint csütörtök este tartott rendkívüli tévébeszédében. Az elnök fehér házi dolgozószobájából az amerikaiaknak szánt üzenetében azt hangoztatta, hogy a két katonai konfliktus látszólag az Egyesült Államoktól távol zajlik, de meghatározóak Amerika nemzetbiztonsága szempontjából. Megfogalmazása szerint a támogatás megadása a két ország számára “okos befektetés, amely jól megtérül Amerika biztonsága szempontjából a következő nemzedékeknek”.
Az a történelmi tanulság, hogy amikor terroristák nem fizetik meg az általuk elkövetett terrorcselekmények, és diktátorok az általuk elkövetett erőszak árát, akkor még több káoszt, halált és pusztítást okoznak
– vélekedett. Joe Biden jelezte, hogy már pénteken sürgősséggel a kongresszushoz fordul pótlólagos költségvetési forrásokért, amelyekből a többi között Ukrajna és Izrael további támogatását fedezné. Mint mondta, az Egyesült Államok vezető szerepe tartja össze a világot. Az elnök kitért a kedden a gázai kórház közelében becsapódott rakéta eredetével kapcsolatos vitára, és kijelentette:
nem Izrael műve volt.
Úgy fogalmazott, hogy “megtört szívvel fogadta palesztin életek tragikus elveszítését”. A várakozások szerint az elnök összesen 105 milliárd dollár jóváhagyását kéri majd a törvényhozástól, amelyből 60 milliárdot szánna Ukrajnának, 14 milliárdot pedig Izraelnek, valamint a keret várhatóan tartalmaz 10 milliárd dollárt humanitárius célokra, és 14 milliárdot az Egyesült Államok külső határain tapasztalható migrációs válság kezelésére.
(MTI)
Izrael felé tartó rakétákat lőtt le egy amerikai romboló
A rakétákat Jemenből lőtték ki és északnak tartottak a Vörös-tenger mentén potenciálisan izraeli célok felé – közölte csütörtökön az amerikai védelmi minisztérium szóvivője.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS