Izrael hétfőn kora reggel légicsapásokkal bombázta a Gázai övezetet, repülőgépei pedig az éjszaka folyamán Dél-Libanonra mértek csapásokat, miközben Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök összehívta vezető tábornokai és a háborús kabinet ülését, hogy értékeljék a konfliktus eszkalálódásának lehetőségét, írja a Reuters.
Izrael támadásai a Gázai övezet központjára és északi részére összpontosultak
– jelentette a palesztin média. A gázai egészségügyi hatóságok szerint legalább 4600 ember halt meg Izrael kéthetes bombázásában, amely a Hamász október 7-i, dél-izraeli települések elleni ámokfutása után kezdődött, és amelyben 1400 ember halt meg, 212 embert pedig túszul ejtettek Gázában. A hétvégén felerősödtek azok a félelmek, hogy az Izrael és a Hamász közötti háború egy szélesebb körű közel-keleti konfliktusba torkollhat, mivel Washington a térségben lévő amerikai érdekek jelentős veszélyeztetettségére figyelmeztetett. Továbbá bejelentették egy újabb fejlett légvédelmi rendszer telepítését is.
Smog from the dust of destroyed buildings hangs over Gaza pic.twitter.com/8T9AYT3sxd
— Sprinter (@Sprinter99800) October 23, 2023
A Pentagon már eddig is jelentős haditengerészeti erőt küldött a Közel-Keletre, köztük két repülőgép-hordozót, támogató hajókat és mintegy 2000 tengerészgyalogost, hogy segítsen elrettenteni az Iránhoz közel álló félkatonai szervezetek támadásait.
USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) and its accompanying ships departed to the Middle East in support of Israel today.
This will be the second U.S. aircraft carrier deployed near Israel after USS Gerald R. Ford Carrier Strike Group.#IsraelFightsBack #IsraelAtWar #Israel pic.twitter.com/faYwXz0orD
— Kanwaljit Arora (@mekarora) October 14, 2023
Kína közel-keleti különmegbízottja, Zhai Jun, aki a térségbe látogat, arra figyelmeztetett, hogy növekszik a nagyszabású szárazföldi konfliktus kockázata, és hogy a térségben a továbbgyűrűző konfliktusok “aggasztóak” – közölte a kínai állami média hétfőn. Iráni biztonsági tisztviselők a Reutersnek elmondták, hogy Irán stratégiája az, hogy a közel-keleti fegyveres egységek, mint például a Hezbollah, korlátozott csapásokat mérjenek izraeli és amerikai célpontokra. De kerüljék a nagyobb eszkalációt, amely Teheránt is bevonzaná konfliktusba, ami az iszlám köztársaság számára komoly kockázatokat jelentene, hiszen szembe kerülne az Egyesült Államok hadierejével is.
Forrás: Reuters; Fotó: MTI/AP/Avi Roccah
Facebook
Twitter
YouTube
RSS