
Januárban indul a kötelező visszaváltási rendszer a meghatározott űrtartalmú fém, üveg és műanyag palackokra és dobozokra. A fogyasztóbarát megoldást a koncessziós társaság működteti majd a gyártók és kereskedők együttműködésével – mondta Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára pénteken, Budapesten, a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó és Élményprogramon.
A tervek szerint kötelező átvételt írnak elő a 400 négyzetmétert meghaladó eladótérrel rendelkező élelmiszer-értékesítőknek, forgalmazóknak az ezer főnél nagyobb népességű településeken.
A visszaváltási díj 50 forint lesz egységesen az egyutas, azaz egyszeri felhasználásra alkalmas csomagolások, és a gyártók által meghatározott összegű a többutas, többször használható csomagolások esetében
– ismertette. Elmondta, hogy mintegy 20 millió tonna hulladék keletkezik évente Magyarországon a legutóbbi adatok szerint; ennek fele az építési–bontási hulladék. Az új koncessziós rendszerben mintegy 4,5 millió tonna hulladékot kezelnek.
A magyar hulladékgazdálkodás átszervezése elindult, számos új szereplő fog még belépni a rendszerbe. A hulladékban számos olyan érték van, amit vissza lehet forgatni a gazdaságba
– mutatott rá. Raisz Anikó hangsúlyozta: a cél a körforgás kialakítása; mindenki abban legyen érdekelt, hogy a termékek minél fenntarthatóbban készüljenek; már a tervezéskor minél fenntarthatóbb anyagokra építsenek, legyenek tartósak.
A körforgásos gazdaságot érintő intézkedések bevezetésére az európai uniós célértékek eléréséhez is szükség van. Például a települési hulladékoknál az újrafeldolgozási arányt 2030-ig meg kell duplázni. Ehhez szükség van arra, hogy minél hatékonyabban lehessen begyűjteni a hulladékot, és minél többet újra fel lehessen használni
– fejtette ki az államtitkár. Raisz Anikó szólt arról is, hogy az Európai Bizottság számos olyan jogszabálytervezetet dolgozott ki, amely érinti a szektort. Példaként említette, hogy a csomagolási rendelettervezetről még folynak a tárgyalások.
Az új, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer a koncessziós rendszerrel párhuzamosan indult, idén júliustól brüsszeli előírásra. Ebben a gyártóknak “a szennyező fizet” elve alapján emelt díjat kell fizetniük a termékeik hulladékkezelésével kapcsolatos költségek megtérítésére. Az intézkedés arra ösztönzi a gyártókat, hogy kevesebb hulladékot képezzenek, több legyen az újrahasznosított termék és csomagolóanyag, illetve környezetbarát anyagokat használjanak. Ezzel hatékonyabbá válik a hulladékgazdálkodás, és emelkedhetnek a hulladékgyűjtési és hasznosítási arányok, ami segíti a hulladékokból előállított másodnyersanyagok kínálatának növekedését és a hulladéklerakás csökkenését
– ismertette.
Az ingyenesen látogatható expó és élményprogram október 1-ig várja az érdeklődőket a Hungexpo területén.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Tomi
2023-09-29 at 19:27
Itt van az ideje.Talán a hulladékgazdálkodás területén is haladni kellene a korral tisztelt Fidesz! Pl Dániában a lakosság ingyen viheti be a háza körül keletkezett szemetet a szemét telepekre ( minden városban van egy) ahol külön válogatva kell lerakni ( konténerekbe). Nálunk meg nem veszik át a gazdáktól a földből kiszedett sík fóliát ezért sokan eltüzelik ( mert mást nem igazán tudnak tenni!)
Solaris
2023-09-29 at 17:42
50 forint?
Na ennek szaladjatok neki még egyszer.
Eddig 1 forint volt a Pet palack, de 20 éve visszavittem mindet.
Papír került az automatára (kurmányrendelet) , azóta megy a csába.
Az átmenet nem sikerült a kovidfasiszta MOL nak.
Bukohill
2023-09-29 at 17:35
Volt hová visszavinni, mielőtt a MOHU árnyéka vetült az országra.
A szennyező fizet pedig azt jelenti, hogy szokás szerint a fogyasztó fizet (többet). +1 ólomból való ződ mentőöv.
Döme
2023-09-29 at 16:00
Xerxész!
Fehérváron szervezetten gyűjtik be a papírt, műanyagot,fémet, használt étolajat, üveget, növényi hulladékot.
Ezt máshol is meg lehet tenni.Az étolaj és az üveg kivételével házhoz mennek érte.
Orientál
2023-09-29 at 15:29
Látszik hogy a hatalmas üzletláncok mennyire szarnak a környezet védelmére. Sajnos a kártékony pénzéhségük mindent felülmúl ,egy ismerősöm tegnap járt a LIDL-ben de a kötelező akciós termékből egy darab sem volt. Na erre törekednek de nagyon.
Xerxész
2023-09-29 at 14:46
Ezzel csak az a probléma, hogy addig semmit nem váltanak vissza, a hulladék meg az utcán hever… Még a hajléktalan testvéreink sem szedik össze pl. a sörös dobozokat, mert még 3 forintot sem ad érte egyik “klímaharcos” multi sem…
Cuki
2023-09-29 at 14:15
véééééégre!!!