Ahogy véget ért az előválasztás, meg is kezdődött a marakodás a koncon, és miután kiderült, hogy Márki-Zay, Karácsony és Dobrev Klára jutott be a top3-ba, azaz a következő fordulóba, elindult a szervezkedés és az összefogósdi, ami sokaknak tetszik, sokaknak nem. Mi meg csak egy kis popcornt kérünk és nézzük a showműsort.
Nem lesz ez így jó, urak! – törte meg Facebook-posztjával a szombati nyugodalmat Molnár Csaba, a maszoposból lett DK-s EP-képviselő. A Gyurcsány-párt alelnöke arra reagált, hogy Karácsony Gergely szinte szó szerint megfogta Márki-Zay Péter kezét, magához szorította, mint aggódó szülő az óvodás gyerek kezét az utcán. Vélhetően a főpolgármester úr is meglepődött azon, hogy Jakab Péter helyett a közösségi térben nem, de a mozgósításban erős Márki-Zay lett a befutó és azon is megütközhetett Karácsony, hogy Dobrev lekörözte őket a brutális hadjáratával.
“Péter a miniszterelnök-helyettesig bármi lehet a kormányomban”
Pénteken robbant a hír, hogy Karácsony gyakorlatilag hálójába fogta a hódmezővásárhelyi polgármestert: közösen jelentették be, hogy miniszterelnök-jelöltként és miniszterelnökhelyettes-jelöltként mennek tovább a második fordulóba. És ne legyenek illúzióink, a főpolgármester akar miniszterelnök lenni és sokan úgy látják, neki van több esélye. Erre utal Karácsony Gergelynek az ATV-nek adott interjújában adott nyilatkozata, miszerint a kormányában Márki-Zay mindent is megkaphat, kivéve a kormányfői pozíciót.
Egy hármas verseny esetén nagyon nagy a kockázata annak, hogy Dobrev Klára lehet a közös miniszterelnök-jelölt, viszont neki van a legkisebb esélye arra, hogy megverje Orbán Viktort 2022-ben a választásokon
– mondta a Kossuth térre szervezett sajtótájékoztatóján Márki-Zay.
“Összefogunk, összefogunk? Nem lesz ennek jó vége!”
Molnár Csaba, a DK alelnöke szombati posztjában kifejtette, hogy a Márki-Zay-Karácsony összefogás, az általuk csak szakértői kormány megnevezésű szülemény mögötti tartalomról azt gondolja, hogy ez egy erkölcstelen lépés részükről.
Ezzel ők nemcsak azt mondják, hogy nem kívánnak pártpolitikusokat látni a kormányukban, hanem azt is, hogy miniszterelnökként, koalíciós kormány vezetőjeként egymaguk szeretnének dönteni a miniszterek személyéről. Márpedig a parlamentáris demokrácia lényegi eleme, hogy a minisztereket a koalíciós pártok delegálják a koalíciós kormányba, a pártok parlamenti súlyának – vagyis a választásokon kifejezett népakaratnak – megfelelően. Vagyis nem a miniszterelnök dönt egymaga a miniszterek személyéről, hanem a koalíciós partnerek közösen
– fejtette ki álláspontját az EP-képviselő, aki láthatóan nagyon megijedt attól, hogy a Karácsonyék nem biztosítanának számukra kellő mennyiségű és minőségű pozíciót a fiktív kormányban. Mert ugye előbb választást kéne nyerni. Molnár szerint Merkelnek sem volt sok beleszólása abba, hogy a koalíciós partner szocdemek kiket küldenek miniszternek. Aztán megemlítette, hogy első kormánya idején Orbán Viktor is természetesnek vette, hogy csak azokat a minisztereket válogathatja ki maga, akik azokat a tárcákat vezetik, amelyeket az ő pártjuk kapott a koalíciós alkuban.
Ha most bármelyik miniszterelnök-jelölt kijelenti, hogy szakértői kormányt akar, akkor ezt a legalapvetőbb parlamenti demokratikus alapszabályt rúgja fel. Mert ha a jövendő koalíciós kormányban pl. az LMP-nek jut a környezetvédelmi tárca, akkor az LMP fogja eldönteni, hogy oda külső szakértőt, szakpolitikust, vagy akár vezető pártpolitikust delegál. Ezt a miniszterelnöknek el kell fogadnia, mert ha nem teszi, akkor nem a parlamentáris demokráciát állítja helyre, hanem az orbáni rendszert folytatja tovább. A nyugati demokráciákban csak akkor van mérlegelési joga a kormányfőnek, ha valamelyik koalíciós partner erkölcsileg, vagy más okból személyében kifogásolható minisztert jelölne, de ugye az ilyen jelöltek jól működő demokráciákban már a tárgyalások alatt ki szoktak hullani. Dobrev Klára miniszterelnökként be fogja tartani a koalíciós kormányzás demokratikus alapelvét. Vagyis engedni fogja, hogy a Momentumnak jutó miniszterekről a Momentum, a Jobbiknak járó miniszterekről a Jobbik – nem folytatom a pártok felsorolását – döntsön. Mert parlamenti demokráciában csak így lehet. Ha nem így van, az nem parlamentáris demokrácia
– adta a reggeli sallert a kávé mellé KariGeriéknek a DK-s politikus.
“Egyezzünk ki egy döntetlenben”
Remélem, a kedves olvasónak is megvan az elhíresült jelenet a Gyalog Galopp című, amúgy hihetetlen jó film, melyben a fekete lovag már elveszti mindkét kezét és lábát, de nem adja fel a harcot és a lehető legszánalmasabb módon azt mondja ellenfelének, hogy “egyezzünk ki akkor döntetlenben”.
Na, a fekete lovag a mi kis történetünkben Jakab Péter, aki példátlan vereséget szenvedett, nem jutott be a második fordulóba, bármekkora szája is volt. Ő is bejelentkezett hol máshol, mint Facebook-akoljában és azt írta korábbi ellenfeleinek, mostani felebarátainak, hogy nem egymás, hanem Orbán Viktor ellen kell összefogni.
Amikor kiderült, hogy nem jutok miniszterelnök-jelöltként a második fordulóba, elmondtam, engem nem a helyezés érdekel, hanem az, hogy az ellenzéki összefogás stabil maradjon, a győztest pedig teljes mellszélességgel támogatni fogom. Erre most két miniszterelnök-jelölt bejelentette, hogy a második fordulóban összefognak, hogy ne a harmadik nyerjen. Ha azért fognának össze, hogy ezzel növeljék az ellenzéki szavazók számát, esetleg így bátorítsák a még bizonytalanokat, akkor üdvözölném. De ha azért fognak össze ketten, hogy ne a harmadik nyerjen, azzal nem tesznek mást, mint sebeket ejtenek. Függetlenül attól, hogy sikerül-e a tervük vagy sem. A vesztes fél szavazói fognak sérülni, és ezzel a kormányváltás esélye. Srácok! Mi lenne, ha nem legyőzni akarnánk egymást, hanem kiegészíteni? Mi lenne, ha nem egymás ellen fognánk össze, hanem Orbán ellen? Mi lenne, ha nem árkot ásnánk a szavazótáboraink közé, hanem egyesítenénk őket? Megmondom, mi lenne. Győznénk. Nem csak mi, hanem a nemzet. Ne játsszátok el az esélyt
– írta a Jobbik elnöke.
Ja és itt van még Fekete-Győr, aki azt posztolta, ő nem ért egyet Jakab Péter tételével, miszerint „csökken a kormányváltás esélye”, ha az előválasztás második fordulójába jutott két jelölt, Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter szövetséget köt. A Momentum erősen megbukott jelöltje tudatta: aki tisztában van a magyar társadalom realitásaival – ő persze aztán nagyon -, az pontosan tudja, hogy Dobrev Klárával van messze a legkevesebb esélyünk legyőzni a Fideszt és egy új Magyarországot felépíteni.
Vona Gábor, a Jobbik egykori elnöke is beállt a karácsonyisták sorába. Ezt írta: 2 érv, hogy miért kellene a Jobbiknak Dobrev Klára helyett odaállni a Karácsony-Márki-Zay szövetség mögé?m 1.Mert ez a jobbikosok véleménye. (Ha az elnökség nem hiszi, hívja össze és kérdezze meg őket.) 2. Mert ez az ellenzék érdeke.”
https://www.facebook.com/feketegyorandras.momentum/posts/864003014276631
Az üzengetés szombati fordulatainak közvetítését ezennel befejeztük.
A címlapképet sajnos lopni kényszerültem, mert zseniális, Hont András publicista posztolta oldalára.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS